Przejdź do zawartości

Arthur Leonard Schawlow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arthur Leonard Schawlow
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

5 maja 1921
Mount Vernon

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1999
Palo Alto

Specjalność: fizyka
Alma Mater

University of Toronto

Uczelnia

Columbia University,
Stanford University

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Arthur Leonard Schawlow (ur. 5 maja 1921 w Mount Vernon, zm. 28 kwietnia 1999 w Palo Alto) – amerykański fizyk, noblista[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jego matka, Helen Mason, pochodziła z Kanady, a ojciec, Arthur Schawlow, był emigrantem z rosyjskiej guberni inflanckiej. W roku 1924 przeniósł się wraz z rodzicami do Toronto, gdzie ukończył szkołę i studia na Uniwersytecie (przerwane przez II wojnę światową). Po wojnie uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Toronto i jesienią 1949 wyjechał na staż podoktorski na Uniwersytecie Columbia. Tam współpracował m.in. z Charlesem Townesem. W latach 1951–1961 pracował w Bell Labs, a od roku 1961 na Uniwersytecie Stanforda, aż do roku 1996[1].

W 1981 roku otrzymał, wraz z Kai Siegbahnem i Nicolaasem Bloembergenem, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład do rozwoju mikroskopii laserowej i elektronowej wysokiej rozdzielczości[1].

W roku 1951 poślubił młodszą siostrę Townesa – Aurelię. Mieli troje dzieci: córki Helen i Edith oraz syna Arthura Jr. Arthur był dzieckiem autystycznym z bardzo małą zdolnością mowy. Schawlow silnie zaangażował się w działania na rzecz rodzin dzieci autystycznych. Promował m.in. kontrowersyjną metodę tzw. komunikacji uproszczonej (ang. facilitated communication). Jego syn przebywał w ośrodku w miejscowości Paradise, od 1999 roku nazwanym Arthur Schawlow Center. W roku 1991 Aurelia Schawlow, jadąc w odwiedziny do syna, uległa wypadkowi samochodowemu i zmarła.

Zmarł w roku 1999 na białaczkę.

Nauka i religia

[edytuj | edytuj kod]

Schawlow był protestantem, podkreślał znaczenie Nowego Testamentu w swoim życiu. Uważał, iż nie ma konfliktu między wiarą i nauką, zaś Bóg stanowi odpowiedź na pytanie o początek wszechświata[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Arthur L. Schawlow – Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1981 > Nicolaas Bloembergen, Arthur L. Schawlow, Kai M. Siegbahn [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-03]. (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 8, 1981, [Spectroscopy in a New Light]
  2. Cosmos, Bios, Theos. Scientists Reflect on Science, God, and the Origins of the Universe, Life, and Homo Sapiens. edited by Henry Margenau and Roy Abraham Varghese. Open Court Publishing, 1994, s. 105-107.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]