Edward Auer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Auer
Data i miejsce urodzenia 7 grudnia 1941
Nowy Jork
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Wytwórnie płytowe EMI, Erato, RCA Japan, Camerata, TownHall
Strona internetowa

Edward Auer (ur. 7 grudnia 1941 w Nowym Jorku) – amerykański pianista; laureat wielu konkursów pianistycznych.

Życiorys[edytuj]

Młodość i wykształcenie[edytuj]

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat w Los Angeles. Później uczył się także teorii muzyki i kompozycji. Odbył studia pianistyczne w Juilliard School of Music w Nowym Jorku (tytuł Bachelor of Music w 1966). Dodatkowo kształcił się na kursach mistrzowskich m.in. u Vlado Perlemutera.

W 1964 roku wystąpił na koncercie Młodych Talentów w Nowym Jorku i po raz pierwszy zagrał w Carnegie Hall. W 1965 dał recital w Metropolitan Museum of Art. W sezonie artystycznym 1965/1966 odbył tournée koncertowe po USA i Kanadzie.

Kariera pianistyczna[edytuj]

W trakcie swojej kariery wystąpił na wielu konkursach pianistycznych:

Po sukcesach konkursowych występował w ponad 30 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce koncertował ponad dwadzieścia razy, m.in. w Filahromonii Narodowej, sali koncertowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i trzykrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Był też zapraszany do grona jurorów Konkursów Chopinowskich (XI i XIV edycji) i Konkursu im. Marguerite Long i Jacques'a Thibauda w Paryżu.

Jest profesorem fortepianu na Indiana University w USA.

Repertuar i dyskografia[edytuj]

W jego repertuarze są utwory m.in. Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Maurice'a Ravela, Siergieja Rachmaninowa i Ludwiga van Beethovena. Nagrał wiele płyt dla różnych firm fonograficznych (m.in. EMI, Erato, RCA Japan, Camerata, TownHall).

Bibliografia[edytuj]