Gliceriusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gliceriusz
Glycerius
Cesarz rzymski
Okres panowania od 3 marca 473
do czerwiec 474
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 420
Data śmierci po 480
Moneta
moneta
Solid Gliceriusza

Gliceriusz, Glycerius (ur. ok. 420 - zm. po 480) – cesarz zachodniorzymski od 3 marca 473 roku, marionetkowy władca wyniesiony na tron przez Gundobada.

Urodził się w Italii - prawdopodobnie w Ticinum. Sprawował funkcję komesa domestików, czyli dowódcy jednej z przybocznych gwardii cesarza Olibriusza. W polityce religijnej popierał chrześcijaństwo, co znalazło odzwierciedlenie w bitych przez niego monetach z wizerunkiem krzyża. Dzięki przekupieniu Ostrogotów udało mu się powstrzymać inwazję tego barbarzyńskiego ludu na Italię.

W drugiej połowie 473 roku główna podpora jego rządów - burgundzki wódz Gundobad opuścił Italię. Wówczas wschodniorzymski cesarz Leon, który nigdy nie uznał władzy Gliceriusza wysłał Juliusza Neposa do Rzymu, aby ten obalił uzurpatora. W czerwcu 474 r. Gliceriusz został zmuszony przez Juliusza Neposa do abdykacji i został przez niego mianowany biskupem Salony (Splitu). Sześć lat później, w 480 roku Gliceriusz prawdopodobnie doprowadził do zamordowania swojego następcy.