Jowian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jowian
Flavius Iovianus
Ilustracja
Jowian w zbiorze Romanorum imperatorum effigies
Cesarz rzymski
Okres

od 27 czerwca 363
do 17 lutego 364

Poprzednik

Julian Apostata

Następca

Walentynian I

Dane biograficzne
Dynastia

konstantyńska

Data i miejsce urodzenia

ok. 331
Singidunum

Data i miejsce śmierci

17 lutego 364
Dadastana

Przyczyna śmierci

zaczadzenie (?)

Miejsce spoczynku

Kościół śś. Apostołów, Konstantynopol

Ojciec

Warronian

Żona

Charyto

Moneta
moneta

Jowian (ur. ok. 331, zm. 17 lutego 364) – cesarz rzymski od 27 czerwca 363 do 17 lutego 364 roku, panujący jako Imperator Caesar Flavius Iovianus Augustus.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jowian urodził się ok. 331 roku w Sinigidunum (w rzymskiej prowincji Mezja) jako syn Warroniana, dowódcy straży przybocznej (domestici et protectores) Konstantyna II. Jowian również dołączył do gwardii i w 363 roku został jej dowódcą.

Po śmierci Juliana Apostaty, rada wojskowa zebrała się, by wybrać nowego cesarza. Ich pierwszym wyborem był Salutius Secundus, prefekt pretorianów, jednak ten odrzucił propozycję[1]. Kolejnym wyborem rady był Jowian.

Po wyborze na cesarza Jowian dowodził wycofującymi się z Persji wojskami rzymskimi. Nowy cesarz zawarł z Persami pokój na 30 lat, oddając im ziemie za Tygrysem, Nisibis i Singarę. Cofnął też niekorzystne dla chrześcijan decyzje swojego poprzednika i otwarcie popierał tę religię, choć dozwolił również poganom na wyznawanie swojej wiary[1].

1 stycznia cesarz wraz ze swym maleńkim synem Warronianem objął konsulat. Cesarz w drodze do Europy zatrzymał się w Dadastanie, gdzie nocował w świeżo wybielonym pokoju, w którym dobrze napalono węglem drzewnym. Cesarz zmarł najprawdopodobniej w wyniku zaczadzenia. Jowian został pochowany w Konstantynopolu w Kościele Świętych Apostołów.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jowian był żonaty z Charyto, córką Lucyliana, naczelnika jazdy w Ilirii za panowania Konstancjusza II. Przypuszcza się, że małżeństwo zawarto ok. 361 roku[2]. Z tego małżeństwa pochodziło dwóch synów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Timothy E. Gregory: A history of Byzantium. Malden [etc.]: Wiley-Blacwell, 2010, s. 82. ISBN 978-1-4051-8471-7.
  2. Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzowych Rzymu, s. 226.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Thomas Banchich, "Jovian", De Imperatoribus Romanis.