Konstancjusz I Chlorus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konstancjusz I Chlorus
Altes Museum-Constantius Chlorus.jpg
Imiona Gaius Flavius Constantius
Panował jako Imperator Caesar Gaius Flavius Valerius Constantius Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Constantius
Czas panowania 1 marca 293 r.25 lipca 306 r.
Data urodzin 31 marca 250 r.
Data śmierci 25 lipca 306 r.
Moneta
Argenteus-Constantius I-antioch RIC 033a.jpg
Lista cesarzy rzymskich

Konstancjusz I Chlorus (ur. 31 marca 250, zm. 25 lipca 306), Gaius Flavius Constantius, od 1 maja 305 Imperator Caesar Gaius Flavius Valerius Constantius Augustus, z przydomkiem „Chlorus” pojawia się w źródłach dopiero od VI w. Po śmierci deifikowany. Cesarz rzymski z tytułem cezara od 293, a augusta 305 do 306 roku.

Do historii przeszedł jako ojciec cesarza Konstantyna I Wielkiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w biednej rodzinie w Ilirii, karierę zrobił służąc w wojsku. Późniejsi autorzy dorobili mu genealogię od cesarza Klaudiusza II Gockiego (268-270). 1 marca 293 roku został adoptowany przez cesarza Maksymiana i otrzymał tytuł cezara.

W czasie prześladowań chrześcijan (wszczętych w roku 303), w myśl edyktów Dioklecjana, na podległych sobie terenach, ograniczył się do zamykania lub burzenia kościołów, co podkreślają historycy chrześcijańscy. W rzeczywistości chrześcijaństwo na tych terenach (Galia, Brytania, Hiszpania) było mniej aktywne, niż na wschodzie imperium. Uważa się, że był on wyznawcą boga imieniem Sol Invictus (łac. „słońce niezwyciężone”).

1 maja 305 roku otrzymał tytuł augusta. Zginął w wyprawie przeciwko Piktom i Szkotom w Eboracum (dzisiejszy York) 25 lipca 306 roku.

Małżeństwa i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Z pierwszą żoną Flavią Julią Heleną, z którą miał syna Konstantyna Wielkiego, rozwiódł się. Ożenił się ponownie, w 289 roku z siostrą Maksymina – Flavią Maximianą Theodorą. Miał z nią:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]