Didiusz Julianus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Didiusz Julianus
DidiusJulianus.jpg
Imiona Marcus Didius Salvius Iulianus Severus
Panował jako Imperator Caesar Marcus Didius Salvius Iulianus Severus Augustus
niezaliczony w poczet bogów
Czas panowania 28 marca 193 r.1 czerwca 193 r.
Data urodzin 30 stycznia 133 r.Mediolan
Data śmierci 1 czerwca 193 r.Rzym
Moneta
DidiusJulianusSest.jpg
Lista cesarzy rzymskich

Marcus Didius Salvius Iulianus (ur. 30 stycznia 133, zm. 1 czerwca 193) – senator i cesarz rzymski.

Urodził w rodzinie ekwickiej, która wzbogaciła się na handlu. Julian nie poszedł w ślady swych przodków i wybrał karierę urzędniczą i wojskową. Był najpierw legatem legionu w prowincjach greckich, a potem namiestnikiem kilku prowincji m.in. Afryki, Belgiki, Dalmacji. Uchodził za wzorowego administratora i dobrego dowódcę. Sprawował również w roku 175 konsulat.

Pod koniec 192 roku zginął cesarz Kommodus, a w marcu 193 pretorianie zabili jego następcę – Pertynaksa. Według historyka Kasjusza Diona, Didiusz dowiedział się o tym na uczcie. Podpity senator postanowił sam sięgnąć po cesarską purpurę. Udał się w tym celu do koszar pretorianów, licząc na ich poparcie w zamian za obietnicę wysokiej premii w wysokości 25 tysięcy sesterców. W koszarach przelicytował prefekta miasta Rzymu Flawiusza Sulpicjana, który również chciał kupić władzę, oferując każdemu żołnierzowi gwardii 20 tysięcy sesterców.

Jednak na przełomie marca i kwietnia przeciwko Didiuszowi wystąpili i obwołali się cesarzami namiestnicy PanoniiSeptymiusz Sewer, BrytaniiKlodiusz Albinus i SyriiPescenniusz Niger. Sewer ruszył na czele swoich legionów na Rzym i zdobył miasto. Didiusz Julian został zamordowany przez pretorianów 1 czerwca 193 roku. Umierając miał rzec: "I co ja zrobiłem tak strasznego? Kogo zabiłem?"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]