Didiusz Julianus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Didiusz Julianus
Marcus Didius Salvius Iulianus Severus
Imperator Caesar Marcus Didius Salvius Iulianus Severus Augustus
ilustracja
Cesarz rzymski
Okres panowania od 28 marca 193
do 1 czerwca 193
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 133
Mediolan
Data i miejsce śmierci 1 czerwca 193
Rzym
Moneta
moneta

Marcus Didius Salvius Iulianus (ur. 30 stycznia 133, zm. 1 czerwca 193) – senator i cesarz rzymski.

Urodził się w rodzinie ekwickiej, która wzbogaciła się na handlu. Julian nie poszedł w ślady swych przodków i wybrał karierę urzędniczą i wojskową. Był najpierw legatem legionu w prowincjach greckich, a potem namiestnikiem kilku prowincji, m.in. Afryki, Belgiki, Dalmacji. Uchodził za wzorowego administratora i dobrego dowódcę. Sprawował również w roku 175 konsulat. Jego żoną była Manlia Skantylla, z którą miał córkę Didię Klarę.

Pod koniec 192 roku zginął cesarz Kommodus, a w marcu 193 pretorianie zabili jego następcę – Pertynaksa. Według historyka Kasjusza Diona, Didiusz dowiedział się o tym na uczcie. Podpity senator postanowił sam sięgnąć po cesarską purpurę. Udał się w tym celu do koszar pretorianów, licząc na ich poparcie w zamian za obietnicę wysokiej premii w wysokości 25 tysięcy sesterców. W koszarach przelicytował prefekta miasta Rzymu Flawiusza Sulpicjana, który również chciał kupić władzę oferując każdemu żołnierzowi gwardii 20 tysięcy sesterców.

Jednak na przełomie marca i kwietnia przeciwko Didiuszowi wystąpili i obwołali się cesarzami namiestnicy PanoniiSeptymiusz Sewer, BrytaniiKlodiusz Albinus i SyriiPesceniusz Niger. Sewer ruszył na czele swoich legionów na Rzym i zdobył miasto. Didiusz Julian został zamordowany przez pretorianów 1 czerwca 193 roku. Umierając miał rzec: "I co ja zrobiłem tak strasznego? Kogo zabiłem?"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]