Didiusz Julianus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Didiusz Julianus
Marcus Didius Salvius Iulianus Severus
Imperator Caesar Marcus Didius Salvius Iulianus Severus Augustus
Ilustracja
Cesarz rzymski
Okres od 28 marca 193
do 1 czerwca 193
Poprzednik Pertynaks
Następca Septymiusz Sewer
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 133
Mediolan
Data i miejsce śmierci 1 czerwca 193
Rzym
Przyczyna śmierci zabójstwo
Miejsce spoczynku przy Via Labicana
Żona Manlia Skantylla
Moneta
moneta

Marcus Didius Salvius Iulianus (ur. 30 stycznia 133, zm. 1 czerwca 193) – senator i cesarz rzymski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie ekwickiej, która wzbogaciła się na handlu. Julian nie poszedł w ślady swych przodków i wybrał karierę urzędniczą i wojskową. Był najpierw legatem legionu w prowincjach greckich, a potem namiestnikiem kilku prowincji, m.in. Africa Proconsularis, Gallia Belgica, Dalmacja. Uchodził za wzorowego administratora i dobrego dowódcę. Sprawował również w roku 175 konsulat. Jego żoną była Manlia Skantylla, z którą miał córkę Didię Klarę.

Pod koniec 192 roku zginął cesarz Kommodus, a w marcu 193 pretorianie zabili jego następcę – Pertynaksa. Według historyka Kasjusza Diona, Didiusz dowiedział się o tym na uczcie. Podpity senator postanowił sam sięgnąć po cesarską purpurę. Udał się w tym celu do koszar pretorianów, licząc na ich poparcie w zamian za obietnicę wysokiej premii w wysokości 25 tysięcy sesterców. W koszarach przelicytował prefekta miasta Rzymu Flawiusza Sulpicjana, który również chciał kupić władzę oferując każdemu żołnierzowi gwardii 20 tysięcy sesterców.

Jednak na przełomie marca i kwietnia przeciwko Didiuszowi wystąpili i obwołali się cesarzami namiestnicy PanoniiSeptymiusz Sewer, BrytaniiKlodiusz Albinus i SyriiPesceniusz Niger. Sewer ruszył na czele swoich legionów na Rzym i zdobył miasto. Didiusz Julian został zamordowany przez pretorianów 1 czerwca 193 roku. Jako ostatnie słowa miał rzec: „I co ja zrobiłem tak strasznego? Kogo zabiłem?”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]