Jan Borysewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jan Borysewicz (muzyk))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy muzyka. Zobacz też: Jan Borysewicz (ujednoznacznienie).
Jan Borysewicz
Ilustracja
Pseudonim Jan Bo
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1955
Wrocław
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara basowa, gitara rezofoniczna mandolina, ukulele, fortepian, instrumenty klawiszowe, perkusja
Gatunki rock, hard rock, soft rock, pop rock
Zawód muzyk, kompozytor
Aktywność od 1972
Wydawnictwo Sony Music Entertainment Poland, Step Records, Universal Music Polska, Agencja Artystyczna MTJ
Powiązania Paweł Kukiz, Rozbójnik Alibaba, Rafał Brzozowski, Izabela Trojanowska, Piotr Cugowski, Grzegorz Ciechowski
Zespoły
Apokalipsa (1975–1977)
Budka Suflera (1978–1983)
Lady Pank (1981–1991, od 1994)
Jan Bo (od 1988)
Podpis

Jan Józef Borysewicz, pseud. Jan Bo (ur. 17 kwietnia 1955 we Wrocławiu[1]) – polski wokalista, gitarzysta, kompozytor, także autor tekstów piosenek; lider i współzałożyciel zespołu Lady Pank. Muzyczny samouk. Autor solowego projektu Jan Bo.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Początkowo chciał być perkusistą, gdyż jego ojciec – Michał Borysewicz grał na bębnach w zespole jazzowym. W wieku czternastu lat uczestniczył w perkusyjnych Warsztatach Muzycznych w Chodzieży, które prowadził Janusz Stefański. Naukę gry na gitarze rozpoczął pod okiem instruktora Mariana Koniecznego w Domu Kultury na Sępolnie we Wrocławiu. Tam zwrócił na niego uwagę Jacek Baran – ówczesny wokalista zespołu Nurt.

Borysewicz gra zawodowo na gitarze od 1970 roku. W tym okresie wypatrzył go angielski bluesman Alexis Korner współpracujący m.in. z Muddym Watersem. Zamierzał on zabrać 15-letniego wówczas Borysewicza do Anglii, jednak nie zgodzili się na to rodzice chłopca. Oficjalnie zadebiutował w roku 1972 (jako 17-latek) w zespole Nurt, do którego trafił w zastępstwie Aleksandra Mrożka prosto na koncert bez prób. Jeszcze w tym samym roku, został gitarzystą zespołu Super Pakt, gdzie grał m.in. z Jackiem Krzaklewskim. Następnie przez osiem miesięcy występował z duetem Katia&Roman, z którym grając podczas pobytu w NRD, dostał pierwszą propozycję współpracy z Budką Suflera.

W latach 19751977 grał w zespole Ireneusza Dudka – Apokalipsa.

W 1978 roku rozpoczął stałą współpracę z zespołem Budka Suflera, z którym nagrał trzy albumy studyjne. Dla Budki Suflera, Borysewicz skomponował utwory: Nie wierz nigdy kobiecie, Bez satysfakcji i Nie ma końca tej podróży. Zespół uznał, że nie pasują one do stylu muzycznego ,,Budki" i nie umieścił ich na żadnej płycie. Stało się to zarzewiem konfliktu, po którym Borysewicz postanowił opuścić grupę.

Początki Lady Pank (1981–1986)[edytuj | edytuj kod]

W trakcie pracy z Budką Suflera, wspólnie z uznanym już wówczas autorem tekstów Andrzejem Mogielnickim, postanowił założyć własny zespół. Pierwsze nagranie nowej grupy (Mała Lady Punk), do którego Borysewicz podłożył również wokal, powstało w grudniu 1981 roku, podczas sesji nagraniowej płyty Układy Izabeli Trojanowskiej. Wiosną 1982 roku grał w zespole Tadeusza Nalepy razem z Wojciechem Bruślikiem i Andrzejem Dylewskim.

Wkrótce, przy pomocy Mogielnickiego, znalazł pochodzącego z Olecka Janusza Panasewicza, który został wokalistą tworzącej się kapeli. Pozostałych muzyków Borysewicz sprowadził m.in. z Oddziału Zamkniętego i w tym składzie ostatecznie ukształtował się zespół nazwany nieco przewrotnie Lady Pank. W 1983 Borysewicz nagrał z nim pierwszą płytę, a większość wydanych na niej utworów zajmowała wysokie miejsca na listach przebojów.

Zespół, wskutek rosnącej popularności, sporo koncertował, co prawdopodobnie miało negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną muzyków. Kolejny longplay – Ohyda, znacznie mniej przebojowy od poprzedniej płyty, zawierał jednak kilka hitów, m.in. To jest tylko rock and roll, A to ohyda oraz Zabij to.

Bezpośrednio po wydaniu Ohydy Borysewicz wraz z Lady Pank nagrał kilka innych piosenek, w tym kolejny spory hit – Sztukę latania – oraz muzykę do bajki O dwóch takich, co ukradli księżyc.

1 czerwca 1986, podczas wrocławskiego koncertu z okazji Dnia Dziecka, miał miejsce słynny incydent wrocławski, polegający na obnażeniu genitaliów przez muzyka.

Kryzys zespołu (1986–1994)[edytuj | edytuj kod]

Kolejny longplay Lady Pank, który ukazał się w trakcie przymusowej karencji, pomimo że wnosił do zespołu nowe brzmienia, nie został wysoko oceniony przez krytykę. W wyniku incydentu nastąpiło również półroczne zawieszenie działalności zespołu, połączone z milczeniem mediów na jego temat. W tym okresie Borysewicz nagrał Gwiazdę na wietrze (znajdującą się na stronie B Maxi singla Gwiazdkowe dzieci/Gwiazda na wietrze oraz (zawierającą pastorałki) płytę Królowa ciszy.

Po zakończeniu przymusowej pauzy Lady Pank z nowym perkusistą Wiesławem Golą wydał longplay Tacy sami, zawierający między innymi takie piosenki, jak Zostawcie Titanica czy Mała wojna. Teksty do tego albumu napisali m.in. Zbigniew Hołdys i Grzegorz Ciechowski.

Krótko po wydaniu Takich samych odeszła część składu zespołu, w tym charakterystyczny basista Paweł Mścisławski, a ze starego zostali tylko Panasewicz i Borysewicz. W tym czasie Jan Borysewicz pracował nad nowym muzycznym projektem BO-Session, w którym zamierzał zaprezentować autorskie wykonania kompozycji Milesa Davisa, Johna Coltrane'a oraz Jimiego Hendrixa. Owocem tej sesji jest utwór „Easy Rider” w nagraniu którego udział wzięli gitarzyści Jan Borysewicz, Dariusz Kozakiewicz, Winicjusz Chróst, Artur Affek, Piotr „Dziki” Chancewicz i Maciej Gładysz, na bębnach grał Wojciech Morawski, na gitarze basowej Wojciech Pilichowski a Boby i Paweł Nowakowski śpiewali[2]. W tym projekcie zagrał również kuzyn Jimiego Hendrixa. Nagranie zostało zrealizowane przez Leszka Kamińskiego w studio S-4.

Już w nowym składzie (Jan Borysewicz – gitara, Janusz Panasewicz – wokal, Piotr Urbanek – gitara basowa, Jarosław Szlagowski – perkusja, Kostek Joriadis – instrumenty klawiszowe) zespół Lady Pank nagrał płytę Zawsze tam, gdzie ty, której brzmienie stanowiło niejako kontynuację poprzedniej, z tym że było nieco ostrzejsze, mocniej inspirowane amerykańskim hard rockiem.

W latach 1991–1994 zespół pauzował, a Borysewicz wydał drugą solową płytę Wojna w mieście (1992).

Po reaktywacji Lady Pank (1994– )[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku zespół reaktywował się w zmienionym składzie (ze starego pozostał tylko trzon: Borysewicz i Panasewicz), w którym znaleźli się perkusista Kuba Jabłoński, basista Krzysztof Kieliszkiewicz oraz gitarzysta rytmiczny Andrzej Łabędzki. W tym składzie nagrał jedną z ostrzejszych w swej karierze, miejscami wręcz hardrockową, płytę Na na oraz kilka kolejnych: Międzyzdroje (1996), Łowcy głów (1998), Nasza reputacja (2000) i świąteczny krążek Zimowe graffiti (1996).

W 2002 zespół Lady Pank obchodził 20-lecie działalności, które uczczono wydaniem kompilacji największych przebojów pt. Besta besta – zawierająca dwa premierowe nagrania: 7-me niebo nienawiści i Konie w mojej głowie – oraz trzema reedycjami płyt Tacy Sami, Zawsze tam, gdzie ty oraz Na na.

W 2003 Borysewicz nagrał pop-rockową płytę z Pawłem Kukizem, zawierającą między innymi takie przeboje, jak Jeśli tylko chcesz czy Bo tutaj jest, jak jest, a następnie, już z Lady Pank, dość łagodny brzmieniowo krążek Teraz (2004) z szeroko lansowanym przebojem Stacja Warszawa oraz mniej udanym Sexy-plexi.

W grudniu 2005 roku muzyk przeszedł atak serca, z którego wyszedł obronną ręką. Zmusiło go to – jak sam twierdzi – do zmiany trybu życia i odstawienia niektórych używek.

Inne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Poza nagraniami z Lady Pank Borysewicz wydał również cztery płyty solowe: Królowa ciszy, Wojna w mieście, Moja wolność, Miya i Kawa i dym. Poza tym grał z wieloma innymi wykonawcami m.in. z Grzegorzem Ciechowskim (występującym jako Obywatel G.C.) – płyta „Obywatel GC”, zespołem The Fotoness, Urszulą, Ewą Bem.

Ponadto jest twórcą projektu Nasz Wspólny Świat (z udziałem m.in. zespołów Lombard, TSA i Kombi) oraz producentem składanki Być Wolnym, w której nagrywaniu brali udział przedstawiciele różnych nurtów polskiego rocka (obok Lady Pank i Perfectu, także T.Love, Big Cyc i Acid Drinkers). Na składance znalazł się również utwór Choćby nie wiem co z muzyką lidera Lady Pank do tekstu Roberta Gawlińskiego. Utwór ten został nagrany w składzie: Janusz Panasewicz – wokal, Robert Gawliński – wokal, Jan Borysewicz – gitara, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Ryszard Sygitowicz – gitara, Titus – gitara basowa, Kuba Jabłoński – perkusja. Grał gościnnie też z zespołem Subway w którym grał między innymi Marek Koszada.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Danutą Borysewicz ma córkę, Joannę (ur. 1979 r.). Drugą żoną była Patrycja Sinkowska (ur. 1973), z którą ma córkę, Alicję (ur. 1997). Ma także wnuczki Sarę i Nicolę.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Lady Pank, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Jan Bo, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Borysewicz & Kukiz (oraz Paweł Kukiz)
 • Data: 24 lutego 2003[3]
 • Wydawca: BMG Poland
1[4]
 • POL: 35 tys.+[5]
Bal maturalny (oraz Rozbójnik Alibaba)
 • Data: 14 listopada 2014[7]
 • Wydawca: Step Records
4[8]
 • POL: 30 tys.+[5]
Borysewicz & Brzozowski (oraz Rafał Brzozowski)
 • Data: 27 listopada 2015[10]
 • Wydawca: Universal Music Polska
"—" album nie był notowany.

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[11]
SLiP
[12]
30 ton
[13]
„Stanie się cud” (oraz Marek Piekarczyk i inni)[14] 1987
„Choćby nie wiem co” (oraz Robert Gawliński i Janusz Panasewicz)[15] 1997 Być wolnym
„Niby jestem, niby nie” (oraz Paweł Kukiz) 2002 47 Borysewicz & Kukiz
„Bo tutaj jest jak jest” (oraz Paweł Kukiz) 2003 1 1 3
„Jeśli tylko chcesz” (oraz Paweł Kukiz) 13 21 4
„Nie gniewaj się Janek” (oraz Paweł Kukiz) 2004 12 2
„Jest taki dzień” (oraz Paweł Kukiz) 43 7
„That Body” (oraz Robert M)[16] 2014
„Uciec stąd” (oraz Rozbójnik Alibaba; gościnnie: Sobota)[17] Bal maturalny
"—" utwór nie był notowany.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Uwagi Źródło
Budka SufleraNa brzegu światła 1979 jako członek zespołu [18]
Budka Suflera – Ona przyszła prosto z chmur 1980 jako członek zespołu [19]
Izabela TrojanowskaIza 1981 gitara [20]
Budka Suflera – Za ostatni grosz 1982 jako członek zespołu [21]
Izabela TrojanowskaUkłady gitara, śpiew, muzyka, aranżacja [22]
Obywatel G.C.Obywatel G.C. 1986 gitara [23]
Jacek SkubikowskiZłe słowa gitara [24]
KrzakOstatni koncert 1987 gitara [25]
FotonessWhen I Die 1988 gitara [26]
Top OneNo disco 1990 gitara w utworach „Światła wielkich miast”, „Fred Kruger” i „Złudne prawdy” [27]
Jacek SkubikowskiOmen gitara [28]
Edyta BartosiewiczLove 1992 gitara w utworach „Good Bye to the Roman Candles”,
„Emmilou”, „Blues for You” i „Take My Soul with You”
[29]
Małgorzata Rutkowska – Strange Girl gitara w utworze „It's Wrong” [30]
Jacek SkubikowskiUczciwa bieda 1993 gitara w utworach „Uczciwa bieda”, „Nawet nie pytaj”, „Sama”,
„Albo nigdy nikt”, „Za każdy dzień za każdy szept”, „Cztery łóżka”
[31]
Chłopcy z Placu BroniKocham Cię gitara w utworze „Jezioro szczęścia” [32]
Subway – Biegnę i płonę 1994 gitara w utworze „A na plaży... (Anna)” oraz „Light My Fire” [33]
Cytadela – Cytadela gitara w utworach „I Used To Use To” oraz „Stranger 27” [34]
Majka JeżowskaA ja wolę moją mamę 1995 gitara w utworach „A ja wolę moją mamę” oraz „Kto się przezywa” [35]
Wojtek PilichowskiGranat 1996 gitara w utworze „Marcus” [36]
UrszulaUrszula akustycznie gitara [37]
Być wolnym (kompilacja) 1997 gitara w utworach „Choćby nie wiem co”, „W milczeniu żyjemy”,
„Byś imię miał”, „Zbyszek kieliszek koleżanka szklanka” i „Blustery Nite Tour”
[38]
Mieczysław Jurecki12 sprawiedliwych 1998 gitara w utworach „Spacer z żółwiem” oraz „Rock and Roll Part Two” [39]
E=mc² (ścieżka dźwiękowa) 2002 utwory „Niby jestem niby nie” oraz „Jeśli tylko chcesz” [40]
Krzysztof KrawczykTo, co w życiu ważne 2004 gitara w utworze „Przytul mnie życie” [41]
Jajco i giganci – Czerwony autobus 2005 gitara w utworze „Czerwony autobus” [42]
Homo TwistMatematyk 2008 gitara w utworze „Dwieście złotych” [43]
Rock Loves Chopin (kompilacja) gitara [44]
W hołdzie Tadeuszowi Nalepie (kompilacja) gitara w utworze „Piękno” [45]
BraciaZmienić zdarzeń bieg (reedycja) 2014 autor utworu „Niepisane” [46]
VideoDoskonale wszystko jedno (edycja specjalna) 2016 muzyka, gościnnie [47]
Izabela Trojanowska – Na skos muzyka, gitara, gitara basowa [48]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Kompozytor[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]

Wykonanie muzyki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jan Borysewicz (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2014-11-15].
 2. Jan Borysewicz – biografia. rmf.fm. [dostęp 2014-01-23].
 3. Płyta Borysewicz & Kukiz – Borysewicz & Kukiz (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2017-10-09].
 4. OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2004 – 18.04.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-04].
 5. a b ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-12-24].
 6. ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-09-04].
 7. Bal Maturalny Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2017-10-09].
 8. OLiS – sprzedaż w okresie 10.11.2014 – 16.11.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-10-09].
 9. ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-04-02].
 10. Borysewicz & Brzozowski (pol.). www.universalmusic.pl. [dostęp 2015-11-28].
 11. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Borysewicz & Kukiz (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2012-09-04].
 12. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Kukiz (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2017-10-09].
 13. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 14. Stanie Się Cud (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-10-28].
 15. R. Gawliński / J. Panasewicz / J. Borysewicz – Choćby Nie Wiem Co (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-10-28].
 16. That Body – Single by Robert M & Jan Borysewicz (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-25].
 17. Uciec Stąd (feat. Sobota & Jan Borysewicz) – Single Rozbójnik Alibaba (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2017-10-09].
 18. Budka Suflera – Na Brzegu Światła (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 19. Budka Suflera – Ona Przyszła Prosto Z Chmur (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 20. Izabela Trojanowska – Iza (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 21. Budka Suflera – Za Ostatni Grosz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 22. Izabela Trojanowska – Układy (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 23. Obywatel G. C. – Obywatel G. C. (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 24. Jacek Skubikowski – Złe Słowa (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 25. Ryszard Skibiński Krzak – Ostatni koncert (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 26. Fotoness, The – When I Die (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 27. Top One – "No Disco" No 1 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 28. Jacek Skubikowski – Omen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 29. Edyta Bartosiewicz – Love (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 30. Małgorzata Rutkowska – Strange Girl (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-04].
 31. Jacek Skubikowski – Uczciwa Bieda (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 32. Chłopcy z placu broni – Kocham Cię (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 33. Subway – Biegnę i płonę (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 34. Cytadela – Cytadela (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-04].
 35. Majka Jeżowska – A Ja Wolę Moją Mamę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-04].
 36. Wojtek Pilichowski – Granat (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 37. Urszula – Akustycznie (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 38. Być wolnym (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 39. Mietek „Mechanik” Jurecki – 12 sprawiedliwych (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 40. Various – E=MC2 (Soundtrack) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-04].
 41. Krzysztof Krawczyk – To, co w życiu ważne (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 42. Jajco I Giganci – Czerwony Autobus (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-04].
 43. Homo Twist – Matematyk (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 44. Płyta Rock Loves Chopin – Różni Wykonawcy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-08-28].
 45. różni wykonawcy, W Hołdzie Tadeuszowi Nalepie (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-12-24].
 46. Bracia – Niepisane. Singiel promujący reedycję krążka Zmienić Zdarzeń Bieg. Połsuchaj na EskaROCK.pl! (pol.). www.eskarock.pl. [dostęp 2016-08-28].
 47. Wszystko Jedno – Video – Deezer (pol.). deezer.com. [dostęp 2016-05-13].
 48. Izabela Trojanowska – Na Skos (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ​ISBN 83-86848-05-7​, tu hasło Borysewicz Jan, s. 22.