Placówka Straży Granicznej I linii „Milik”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Milik”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Rozformowanie 1938
Organizacja
Dyslokacja Milik
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Muszyna”
Komisariat SG Muszyna.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Milik” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Muszyna”[2]. Już 8 września 1828 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 6 w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał organizację komisariatu i ustalał zasięg placówek[3]. Placówka Straży Granicznej I linii „Milik” znalazła się w jego strukturze[3].

Placówka Straży Granicznej I linii „Milik została zlikwidowana 22 września 1938 roku[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenia

W 1939 roku „Czata” informowała, że: „łemkowska gromada Milik złożyła w miejscowej placówce Straży Granicznej cały dochód z zabawy gromadzkiej w wysokości 19.35 zł z przeznaczeniem na Fundusz Obrony Narodowej”[5].

Sąsiednie placówki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]