Placówka Straży Granicznej I linii „Drawski Młyn”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Drawski Młyn”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Drawski Młyn
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat Straży Granicznej „Potrzebowice”
Komisariat SG „Wieleń”
Komisariat SG Wieleń.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Drawski Młyn” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariat SG „Potrzebowice”. Placówka Straży Granicznej I linii „Drawski Młyn” znalazła się w jego strukturze[2]. Rozkaz nr 7 z 15 września 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisany w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego nie wymienia już komisariatu SG „Potrzebowce”. Placówkę włączono w skład komisariatu SG „Wieleń”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Budynek placówki mieścił tuż za przejazdem kolejowo-drogowym, przy drodze z Wielenia do Drawska[a]. Oprócz placówki Straży Granicznej w budynku były biura służby celnej, od 1931 Policji Państwowej, a od 1934 Straży Ochrony Kolei[4]. Granicę wschodnią placówki stanowiła polna droga od Potrzebowic, poprzez Małe Laski do Brzeźna, a następnie w kierunku Wapniówki nad Notecią. Granicę wewnętrzną wyznaczała polna droga od Potrzebowic do toru kolejowego i dalej do skrzyżowania drogi z szosą Wieleń – Drawski Młyn – Pęckowo. Granica zachodnia ciągnęła się od skrzyżowania szosy Drawski Młyn – Pęckowo z drogą Drawsko – Potrzebowice szosą w kierunku północnym do Drawskiego Młyna i dalej szosą w kierunku Drawska do Żelazna Huta, aby skręcić na drogę polną do śluzy nr 21 i kamienia granicznego F 019[5].

Placówka obsługiwała kolejowe przejście graniczne na trasie do Krzyża Wielkopolskiego[6].

Sąsiednie placówki

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Ludwik Kowalski[7][b] 1928–

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jego dzisiejszy adres to Szosa Dworcowa 1[4].
  2. Ludwik Kowalski urodził się 20 sierpnia 1892 roku w Boguszynie. W październiku 1913 roku został powołany do armii niemieckiej,a w październiku 1918 roku przeszedł w do armii polskiej. Służył w niej do listopada 1920 roku. 1 stycznia 1924 roku rozpoczął służbę w Straży Celnej w Wieleniu, a po zmianach organizacyjnych kontynuował ją w Straży Granicznej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]