Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1928

Tradycje
Rodowód

Placówka Straży Celnej „Drawsko”

Organizacja
Dyslokacja

Drawsko

Formacja

Straż Graniczna

Podległość

Komisariat SG „Piłka”
Komisariat SG „Wieleń”

Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Drawsko” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Piłka” z Inspektoratu SC „Międzychód”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariat SG „Piłka”. Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko” znalazła się w jego strukturze[6]. Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił numer i nową organizację komisariatu Komisariat SG „Wieleń”[7]. Placówka SG „Drawsko” weszła w jego skład[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Na wschodzie punktem początkowym granicy placówki była śluza na Noteci nr 21 z kamieniem granicznym F 019. Następnie granica biegła polną drogą do miejscowości Żelazna Huta, i dalej do skrzyżowania drogi Drawski Młyn – Pęckowo z drogą DrawskoPotrzebowice. Natomiast granica zachodnia ciągnęła się od miejscowości Pęckowo do leśnictwa Łężno, następnie polną drogą do szosy Drawsko – Chełst i dalej tą szosą dwa i pół kilometra w stronę miejscowości Chełst, aby skręcić na zachód w stronę granicy państwa do kamienia granicznego F 033[8]. Placówka obsługiwała drogowe przejście graniczne na trasie do Krzyża Wielkopolskiego[9].

Sąsiednie placówki

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Józef Wybieralski[9]
przodownik Ludwik Mrozek[9][a]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludwik Mrozek urodził się 7 września 1893 roku w Obrze. Służbę wojskową rozpoczął w październiku 1913 roku w armii niemieckiej,. W maju 1918 przeszedł do armii polskiejW służbie pozostawał do listopada 1920roku. 1 stycznia 1924 wstąpił do Straży Celnej. W czasie II wojny światowej był więźniem obozu w Buchenwaldzie, w którym to został zamordowany[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]