Placówka Straży Granicznej I linii „Radomyśl”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Radomyśl”
Placówka SG I linii „Wybudowanie”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Wybudowanie”
Organizacja
Dyslokacja Wybudowanie
Radomyśl
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Wijewo”
Funkcjonariusze placówki SG „Radomyśl” w 1935

Placówka Straży Granicznej I linii „Radomyśl” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Wybudowanie” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Kaszczor” z Inspektoratu SC „Leszno”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Wijewo”. Placówka Straży Granicznej I linii „Wybudowanie” znalazła się w jego strukturze[6]. W 1928 roku oddano do użytku budynek skarbowy w Radomyślul. Zmieniła się zatem nazwa placówki Wybudowanie na „Radomyśl”[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieścił się w Radomyślu, numer domu 13. Ochraniała odcinek granicy państwowej długości 9,8 km. Posiadała telefon (Kaszczor 3[8].

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
starszy strażnik Ludwik Janaszak był 30 IV 1931[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]