Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” (komisariat SG „Czarny Dunajec”)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra”
Placówka SG I linii „Głodówka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1938
Organizacja
Dyslokacja Głodówka
Skawica (Sucha Góra)
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat Straży Granicznej „Czarny Dunajec”

Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Czarny Dunajec”[2]. Rozkazem nr 3 z 31 grudnia 1938 roku w sprawach reorganizacji jednostek na terenach Śląskiego, Zachodniomałopolskiego i Wschodniomałopolskiego okręgów Straży Granicznej, a także utworzenia nowych komisariatów i placówek, komendant Straży Granicznej płk Jan Gorzechowski utworzył placówkę I linii „Głodówka”[3].

Rozkazem nr 5 z 3 marca 1939 roku w sprawie zmian organizacyjnych [...], komendant Straży Granicznej gen. bryg. Walerian Czuma utworzył posterunek SG „Głodówka” w miejscu placówki I linii „Głodówka” [4] i przeniósł ją do m. Sucha Góra[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]