Placówka Straży Granicznej I linii „Słupia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Słupia”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód placówka Straży Celnej „Słupia”
Organizacja
Dyslokacja Słupia pod Bralinem
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Gola”
Komisariat SG „Bralin”
Komisariat SG Bralin.png
Szkic komisariatu SG „Bralin”

Placówka Straży Granicznej I linii „Słupia” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. W 1921 roku na terenie Słupi stacjonował sztab 1 kompanii 14 batalionu celnego. 1 kompania w Słupi wystawiła placówkę[4]. 23 października 1921 roku od 14 batalionu celnego ochronę granicy państwowej przejęła Straż Celna[5]. Nowo powstały komisariat SC „Miechów” zorganizował między innymi placówkę SC w Słupi[5]. W 1926 placówka Straży Celnej „Słupia” była nadal w podporządkowaniu komisariatu Straży Celnej „Miechów” z Inspektoratu SC „Ostrów”[6].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[7].

15 września 1928 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 7 w sprawie zmian dyslokacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego ustalił organizację komisariatu „Gola” i zasięg placówek[8]. Placówka Straży Granicznej I linii „Słupia” znalazła się w jego strukturze[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Jakub Rabiega[10] był w 1932 –

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]