Placówka Straży Granicznej I linii „Bystrzec”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Bystrzec”
Placówka SG I linii „Dzembronia”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Bystrzec”
Organizacja
Dyslokacja Dzembronia
Bystrzec
Formacja Straż Graniczna
Podległość komisariat SG „Żabie”

Placówka Straży Granicznej I linii „Bystrzec” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-rumuńskiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Bystrzec” i „Dżembronia” weszły w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Żabie” z Inspektoratu SC „Worochta”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Żabie”. Placówka Straży Granicznej I linii „Rzembronia”[a] znalazła się w jego strukturze[6]. Już 8 września 1828 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 6 w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał organizację komisariatu i ustalał zasięg placówek. Placówka Straży Granicznej I linii „Rzembronia” nie jest wymieniana. W jej miejsce pojawiła się placówka Straży Granicznej I linii „Bystrzec” [7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapewne chodzi o miejscowość Dzembronia. Jabłonowski i Polak używają nazwy Rzembronia[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]