Komisariat Straży Granicznej „Tatarów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat Straży Granicznej „Tatarów”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Tatarów
Formacja Straż Graniczna
Podległość Inspektorat Graniczny nr 20

Komisariat Straży Granicznej „Tatarów” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-rumuńskiej w latach 1928–1939.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1]. Rozkazem nr 6 z 8 września 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego dowódca Straży Granicznej powołał komisariat „Tatarów” i przydzielił go do Inspektoratu Granicznego nr 20 „Stryj” i określił jego strukturę organizacyjną. Komisariat, pozostając organizacyjnie w Inspektoracie „Stryj”, podlegał pod każdym innym względem kierownikowi inspektoratu „Kołomyja”[2]. Rozkaz dowódcy Straży Granicznej płk. Jana Jura-Gorzechowskiego nr 7 z 25 września 1929 roku w sprawie reorganizacji i zmian dyslokacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego nie wymienia nazwy komisariatu[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie komisariaty:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu we wrześniu 1928[2]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Placówka Straży Granicznej II linii „Tatarów” wystawiała wysunięty posterunek w Potonicy. → Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 32

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]