Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Szlacheckie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Szlacheckie”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Podłęże Szlacheckie”
Organizacja
Dyslokacja Podłęże Szlacheckie
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Herby”
Komisariat SG „Panki”
Komisariat SG Panki.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Szlacheckie” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Podłęże Szlacheckie” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Podłęże Szlacheckie” z Inspektoratu SC „Praszka”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1921 roku w Starokrzepicach stacjonował sztab 3 kompanii 4 batalionu celnego. 3 kompania celna jedną ze swoich placówek wystawiła w Podłężu Szlacheckim[5].

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[6].

Rozkazem nr 4 z 30 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Śląskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Herby”. Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Szlacheckie” znalazła się w jego strukturze[7]. Z dniem 30 września 1929 podkomisariat SG „Panki” został przeformowany w komisariat Straży Granicznej[8]. Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Szlacheckie” znalazła się w jego strukturze[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Obsada placówki kwaterowała w 1933 roku w budynku skarbowym[10].

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Adolf Kotarba[11] był w 1930–2 XI 1933 do komisariatu „Rudniki”
starszy strażnik Kazimierz Walczak 31 X 1933[12] – był VII 1935

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]