Placówka Straży Granicznej I linii „Tudjów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka SG I linii „Tudiów”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Tudiów”
Organizacja
Dyslokacja Tudiów
Formacja Straż Graniczna
Podległość komisariat SG „Kosów”

Placówka Straży Granicznej I linii „Tudiów”[a] – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-rumuńskiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[4]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[5]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[6]. Placówka Straży Celnej „Tudjów” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Kuty”[1].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[7].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Kosów”[8]. Rozkazem nr 1 z 29 stycznia 1934 roku w sprawach [...] zmian przydziałów, komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski utworzył placówkę I linii „Tudiów”[3]. Placówka weszła w skład komisariatu SG „Kosów”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Kierownicy placówki[edytuj | edytuj kod]

  • przodownik Alojzy Chirowski[9]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarówno w tytule artykułu jak i w jego treści, kierując się współczesnym „źródłem”, zastosowano pisownię nazwy komisariatu zgodną z ówczesną ortografią[1][2][3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]