Komisariat Straży Granicznej „Nowe”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komisariat Straży Granicznej „Nowe”
Komisariat Straży Granicznej „Rakowiec”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1928

Rozformowanie

1939

Tradycje
Rodowód

Komisariat Straży Celnej „Nowe”

Organizacja
Dyslokacja

Rakowiec
Nowe

Formacja

Straż Graniczna

Podległość

Inspektorat Graniczny nr 4

Komisariat Straży Granicznej „Nowe” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-gdańskiej w latach 1928–1939.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922[3]. Komisariat Straży Celnej „Nowe”, wraz ze swoimi placówkami granicznymi, wszedł w podporządkowanie Inspektoratu Straży Celnej „Grudziądz”[4].

W drugiej połowie 1927 przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[5]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Rozkazem nr 1 z 12 marca 1928 w sprawach organizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej Naczelny Inspektor Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławski powołał komisariat Straży Granicznej „Rakowiec”, który przejął ochronę granicy od rozwiązywanego komisariatu Straży Celnej[6].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 Straż Graniczną[7]. Rozkazem nr 2 z 19 kwietnia 1928 w sprawach organizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski przydzielił komisariat „Rakowiec” do Inspektoratu Granicznego nr 4 „Tczew” i określił jego strukturę organizacyjną[8]. Rozkazem nr 12 z 10 stycznia 1930 w sprawie reorganizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił nową organizację komisariatu[9].

Rozkazem nr 2 z 4 czerwca 1932 w sprawach organizacyjnych komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski zniósł placówkę II linii „Czersk”[10].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Kierownik Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej mjr Józef Zończyk w rozkazie organizacyjnym nr 2 z 8 czerwca 1928 udokładnił linie rozgraniczenia komisariatu. Granica południowa: granica z Mazowieckim IO, od miejsca gdzie granica odchodzi od Wisły w kierunku wschodnim; granica północna: linia pociągnięta od zapory granicznej przy UC Jamno wprost na zachód[11].

Wydarzenia

W nocy z 24 na 25 maja 1930 w niemieckiej zasadzce pod Opaleniem zginął kierownik komisariatu „Rakowiec”, podkomisarz Stanisław Liśkiewicz (ur. 20 maja 1895 we Lwowie). Komisarz Liśkiewicz był chorążym piechoty w Legionach Polskich. W czasie bitwy pod Kostiuchnówką dostał się do rosyjskiej niewoli. Po rewolucji październikowej wstąpił do Dywizji Syberyjskiej. Do 1928 pełnił służbę w Wojsku Polskim w stopniu kapitana. Od 31 maja 1929 pełnił służbę w Straży Granicznej[12][13].

Sąsiednie komisariaty

Funkcjonariusze komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Kierownicy/komendanci komisariatu
stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby
podkomisarz Stanisław Liśkiewicz[12] – 25 V 1930
Zastępcy komendanta komisariatu
strażnik Marian Szopa 1 V 1939[14]

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w maju 1928[15]:

Organizacja komisariatu w styczniu 1930[9]:

Organizacja komisariatu w 1936:

  • komenda – Nowe
  • placówka Straży Granicznej II linii Nowe
  • placówka Straży Granicznej I linii Nowe
  • placówka Straży Granicznej I linii Bochlin
  • placówka Straży Granicznej I linii Opalenie
  • placówka Straży Granicznej I linii Tymawa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]