Komisariat Wewnętrzny Straży Granicznej nr 2 „Łódź”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat Wewnętrzny Straży Granicznej nr 2 „Łódź”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1929
Organizacja
Dyslokacja Łódź
Formacja Straż Graniczna
Podległość Inspektorat Wewnętrzny SG
Egzekutywa KG SG (sł.)
Wielkopolski OSG (gosp.)

Komisariat Wewnętrzny Straży Granicznej nr 2 „Łódź”” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1]. Rozkazem nr 3 z 14 maja 1929 roku w sprawie utworzenia Inspektoratu Wewnętrznego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski utworzył komisariat wewnętrzny Straży Granicznej nr 2 „Łódź”[2]. Rozkazem nr 7 z 23 października 1931 roku w sprawach organizacyjnych i etatowych , w związku z zarządzeniem Ministra Skarbu z 22 października 1930 roku znoszącym Inspektorat Okręgowy Nr VI, komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski zarządził likwidację Inspektoratu Okręgowego nr VI z dniem 3 listopada 1930 roku[3]. Zniósł komisariat „Warszawa”, a powołał Egzekutywę Oddziału II Komendy Straży Granicznej z przydziałem etatowym, ewidencyjnym i gospodarczym do Komendy Straży Granicznej. Komisariaty wewnętrzne zachowały swój terytorialny zakres działania[3]. Komisariat Łódź pod przydzielono względem służbowym bezpośrednio do Komendy Straży Granicznej; etatowo, ewidencyjnie i gospodarczo do Inspektoratu Granicznego Wieluń[4].

Rozkazem nr 6 z 22 kwietnia 1939 roku w sprawach zmian organizacyjnych oraz działania Egzekutywy Komendy Głównej Straży Granicznej gen. bryg. Walerian Czuma zreorganizował komisariat wewnętrzny „Łódź” [5]. Rozkazem tym do komisariatu wewnętrznego „Łódź” przydzielił placówkę II linii „Konin” i „Kalisz”, którą wydzielił z Wielkopolskiego Okręgu SG[6]. Etat komisariatu: 2 oficer, 28 szeregowych, 1 samochód, 14 kbk, 14 pistoletów[7]. Pod względem służbowym komisariat podlegał kierownikowi Egzekutywy Komendy Głównej Straży Granicznej, pod względem ewidencyjnym i gospodarczym był przydzielony do Wielkopolskiego Okręgu Straży Granicznej[5].

Rozkazem nr 12 z 14 lipca 1939 roku w sprawie reorganizacji placówek II linii [...] komendant Straży Granicznej gen. bryg. Walerian Czuma przemianował posterunek wywiadowczy „Radomsko” i „Zduńska Wola” na placówki II linii [8].

Służba wywiadowcza[edytuj | edytuj kod]

Teren działania w 1939[5]:

  • na południowym zachodzie i zachodzie - od styku z terenem Zachodniomałopolskiego Okręgu Straży Granicznej - południowo-zachodnia granica pow. radomskiego - łaskiego i sieradzkiego do rzeki Prosny na wysokości miejscowości Brzeziny - z biegiem rzeki Prosny do jej ujścia do rzeki Warty - włączając miejscowość Kalisz do terenu komisariatu wewnętrznego „Łódź”;
  • na północy - od ujścia rzeki Prosny do Warty do miejscowości Słupca pozostaje na terenie komisariatu wewnętrznego Łódź - północna granica powiatu konińskiego i kolskiego;
  • na wschód - z terenem Warszawy - wschodnia granica województwa łódzkiego do styku z terenem Komisariatu wewnętrznego Sandomierz - włączając miejscowość Przedbórz i Włoszczowa do terenu komisariatu wewnętrznego „Łódź”.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja w 1939 (etat)[5]:

  • komendant komisariatu
  • zastępca komendant komisariatu
  • personel kancelaryjny
  • kartoteka
  • zmienna ilość placówek II linii i posterunków

Skład komisariatu w 1939[6]:

Kierownicy komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Stopień Imię i nazwisko Okres pełnienia służby Kolejne stanowisko
podkomisarz Stanisław Rost 1 V 1938[9] -
aspirant Józef Kucharzewicz[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]