Placówka Straży Granicznej I linii „Młynek”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Młynek”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1929
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Młynek
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Janówka”
Komisariat SG „Rajgród”
Komisariat SG Janówka.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Młynek” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 9 z 18 października 1929 roku w sprawie reorganizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski powołał komisariat Straży Granicznej „Janówka”. Placówka Straży Granicznej I linii „Młynek” znalazła się w jego strukturze[2].

Rozkazem nr 2 z 16 stycznia 1939 roku w sprawie przejęcia odcinka granicy polsko-niemieckiej od Korpusu Ochrony Pogranicza na terenie Mazowieckiego Okręgu Straży Granicznej oraz przekazania Korpusowi Ochrony Pogranicza odcinka granicy na terenie Wschodniomałopolskiego Okręgu Straży Granicznej, komendant Straży Granicznej płk Jan Gorzechowski przeniósł komisariat do Raczek, wydzielił placówkę I linii „Młynek” z komisariatu „Raczki” i przydzielił ją do komisariatu „Rajgród”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

W 1928 roku placówka „Młynek” ochraniała odcinek granicy państwowej długości około 6 kilometrów[4]. Jej prawa granica rozpoczynała się od słupa granicznego nr 189, dalej m. Rudki Stare (wył.), do m. Jeziorki. Lewa granica do słupa granicznego nr 180, dalej m. Pomiany, do m. Bargłów (wył.)[4]. Po reorganizacji placówka ochraniała odcinek granicy państwowej długości około 7 kilometrów[5].

Sąsiednie placówki

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Antoni Wysocki[6] był IX 1928 –
starszy strażnik Julian Kozar[7]
przodownik Stefan Tobis[5]
przodownik Roman Bzik był X 1936[8] – 31 III 1938[9] stan spoczynku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]