Placówka Straży Granicznej I linii „Stara Jabłonka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Stara Jabłonka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Stara Jabłonka”
Organizacja
Dyslokacja Stara Jabłonka
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Międzychód”
Komisariat SG „Silna”
Komisariat SG Silna.png
Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Stara Jabłonka” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Stara Jabłonka” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Silno” z Inspektoratu SC „Międzychód”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Do 1928 funkcjonował komisariat „Świechocin” z podkomisariatem „Międzychód”[6]. Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 7 w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał miejsce postoju komisariatu Świechocin na Międzychód[7]. Placówka Straży Granicznej I linii „Stara Jabłonka” znalazła się w jego strukturze[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieściła się w m. Stara Jabłonka, numer domu 12. Ochraniała odcinek długości 11,8 km[9].

Sąsiednie placówki:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]