Komisariat Straży Granicznej „Miruszyno”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat Straży Granicznej „Miruszyno”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Miruszyno
Formacja Straż Graniczna
Podległość Inspektorat Graniczny nr 5

Komisariat Straży Granicznej „Miruszyno” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy państwowej w latach 1928–1939.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1]. Rozkazem nr 2 z 19 kwietnia 1928 roku w sprawach organizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski przydzielił komisariat „Miruszyno” do Inspektoratu Granicznego nr 5 „Gdynia” i określił jego strukturę organizacyjną[2]. W rozkazie organizacyjnym z kwietnia 1929 komisariat nie występuje[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Kierownik Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej mjr Józef Zończyk w rozkazie organizacyjnym nr 2 z 8 czerwca 1928 roku udokładnił linie rozgraniczenia komisariatu. Granica południowa: Swarzewo; granica północna: Karwińskie Błota (wył.)[4].

Sąsiednie komisariaty

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w maju 1928[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]