Australian Open 2002

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielki Szlem 2002

Australian Open 2002 – pierwszy w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który rozegrano w Melbourne w dniach 14 - 27 stycznia. Była to 90 edycja rozgrywek.

Zwycięzcą zawodów wśród panów został rozstawiony z nr 16. Szwed Thomas Johansson, który wygrał swój pierwszy i jak się później okazało jedyny tytuł wielkoszlemowy. Dzięki temu zwycięstwu Johansson objął prowadzenie w rankingu ATP Race. Rozgrywki singla u kobiet wygrała grająca z nr 1. Jennifer Capriati, dla której był to trzeci triumf w imprezach zaliczanych do wielkiego szlema, a drugi na kortach w Melbourne. Tym samym Amerykanka obroniła mistrzowski tytuł wywalczony z roku 2001. W finale, tak jak przed rokiem pokonała Martina Hingis, broniąc w drugim secie piłki meczowe. Turniej debla u mężczyzn wygrał duet Mark Knowles-Daniel Nestor dla których było to pierwsze zwycięstwo rangi wielkoszlemowej. Z kolei grę podwójną wśród kobiet wygrała para Martina Hingis-Anna Kurnikowa. Dla Hingis był to już dziewiąty tytuł wielkoszlemowy w deblu, a drugi dla Kurnikowej.

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
     Chile Marcelo Ríos 62 4 7 65  
7  Niemcy Tommy Haas 7 6 62 7  
  7  Niemcy Tommy Haas 7 64 6 0 2  
  9  Rosja Marat Safin 65 7 3 6 6  
   Republika Południowej Afryki Wayne Ferreira 2 k
  9  Rosja Marat Safin 5  
    9  Rosja Marat Safin 6 4 4 64
  16  Szwecja Thomas Johansson 3 6 6 7
  26  Czechy Jiří Novák 6 6 6  
   Austria Stefan Koubek 2 3 2  
26  Czechy Jiří Novák 65 6 6 3 4
  16  Szwecja Thomas Johansson 7 0 4 6 6  
   Szwecja Jonas Björkman 0 6 3 4
  16  Szwecja Thomas Johansson 6 2 6 6  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Jennifer Capriati 6 6  
7  Francja Amélie Mauresmo 2 2  
  1  Stany Zjednoczone Jennifer Capriati 7 3 6  
  4  Belgia Kim Clijsters 5 6 1  
4  Belgia Kim Clijsters 6 6
  6  Belgia J. Henin-Hardenne 2 3  
    1  Stany Zjednoczone Jennifer Capriati 4 7 6
  3  Szwajcaria Martina Hingis 6 67 2
     Włochy A. Serra Zanetti 2 3  
3  Szwajcaria Martina Hingis 6 6  
3  Szwajcaria Martina Hingis 4 6 6
  8  Stany Zjednoczone Monica Seles 6 1 4  
8  Stany Zjednoczone Monica Seles 64 6 6
  2  Stany Zjednoczone Venus Williams 7 2 3  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
     Francja Julien Boutter
 Francja Arnaud Clément
6 6  
5  Zimbabwe Wayne Black
 Zimbabwe Kevin Ullyett
1 3  
     Francja Julien Boutter
 Francja Arnaud Clément
3 6 10  
     Francja Michaël Llodra
 Francja Fabrice Santoro
6 3 12  
   Francja Michaël Llodra
 Francja Fabrice Santoro
6 3 8
  8  Republika Południowej Afryki Ellis Ferreira
 Stany Zjednoczone Rick Leach
2 6 6  
       Francja Michaël Llodra
 Francja Fabrice Santoro
64 3
  9  Bahamy Mark Knowles
 Kanada Daniel Nestor
7 6
  9  Bahamy Mark Knowles
 Kanada Daniel Nestor
6 6  
13  Czechy Martin Damm
 Niemcy David Prinosil
2 2  
9  Bahamy Mark Knowles
 Kanada Daniel Nestor
6 6
  2  Stany Zjednoczone Donald Johnson
 Stany Zjednoczone Jared Palmer
1 4  
10  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
4 4
  2  Stany Zjednoczone Donald Johnson
 Stany Zjednoczone Jared Palmer
6 6  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Lisa Raymond
 Australia Rennae Stubbs
7 6  
   Czechy Dája Bedáňová
 Czechy Květa Peschke
68 4  
  1  Stany Zjednoczone Lisa Raymond
 Australia Rennae Stubbs
7 1 0  
  8  Szwajcaria Martina Hingis
 Rosja Anna Kurnikowa
65 6 6  
   Japonia Shinobu Asagoe
 Japonia Rika Fujiwara
4 2
  8  Szwajcaria Martina Hingis
 Rosja Anna Kurnikowa
6 6  
    8  Szwajcaria Martina Hingis
 Rosja Anna Kurnikowa
6 64 6
  13  Słowacja Daniela Hantuchová
 Hiszpania A. Sánchez Vicario
2 7 1
  9  Słowenia Tina Križan
 Słowenia Katarina Srebotnik
63 1  
13  Słowacja Daniela Hantuchová
 Hiszpania A. Sánchez Vicario
7 6  
13  Słowacja Daniela Hantuchová
 Hiszpania A. Sánchez Vicario
7 6
  15  Hiszpania Conchita Martínez
 Hiszpania Magüi Serna
5 2  
10  Republika Południowej Afryki Amanda Coetzer
 Stany Zjednoczone Lori McNeil
0 2
  15  Hiszpania Conchita Martínez
 Hiszpania Magüi Serna
6 6  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
     Holandia Caroline Vis
 Australia Michael Hill
5 6 10  
   Słowacja Janette Husárová
 Czechy Pavel Vízner
7 4 6  
     Holandia Caroline Vis
 Australia Michael Hill
6 4 7  
     Argentyna Paola Suárez
 Argentyna Gastón Etlis
3 6 10  
   Włochy Rita Grande
 Stany Zjednoczone Jeff Tarango
6 3 7
     Argentyna Paola Suárez
 Argentyna Gastón Etlis
4 6 10  
       Argentyna Paola Suárez
 Argentyna Gastón Etlis
3 2
     Słowacja Daniela Hantuchová
 Zimbabwe Kevin Ullyett
6 6
     Słowacja Daniela Hantuchová
 Zimbabwe Kevin Ullyett
3 6 10  
   Słowenia Katarina Srebotnik
 Stany Zjednoczone Bob Bryan
6 3 7  
   Słowacja Daniela Hantuchová
 Zimbabwe Kevin Ullyett
3 6 10
  2  Rosja Jelena Lichowcewa
 Indie Mahesh Bhupathi
6 4 6  
   Czechy Květa Peschke
 Czechy Petr Pála
1 2
  2  Rosja Jelena Lichowcewa
 Indie Mahesh Bhupathi
6 6  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
     Francja Jo-Wilfried Tsonga 2 7 7  
12  Izrael Dudi Sela 6 64 5  
     Francja Jo-Wilfried Tsonga 6 2 3  
  16  Francja Clément Morel 1 6 6  
16  Francja Clément Morel 7 4
  9  Niemcy Philipp Petzschner 65 2 k  
    16  Francja Clément Morel 6 6
  10  Australia Todd Reid 4 4
  11  Francja Richard Gasquet 6 6  
3  Algieria Lamine Ouahab 3 2  
11  Francja Richard Gasquet 4 6 7
  10  Australia Todd Reid 6 3 9  
10  Australia Todd Reid 6 6
     Australia Raphael Durek 4 4  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Swietłana Kuzniecowa 4 5  
9  Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei 6 7  
  9  Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei 65 6 3  
     Rosja Maria Szarapowa 7 2 6  
   Belgia Elke Clijsters 4 2
     Rosja Maria Szarapowa 6 6  
       Rosja Maria Szarapowa 0 5
  7  Czechy B. Záhlavová-Strýcová 6 7
  6  Czechy Eva Birnerová 6 6  
   Stany Zjednoczone Sunitha Rao 3 1  
6  Czechy Eva Birnerová 6 62 1
  7  Czechy B. Záhlavová-Strýcová 3 7 6  
7  Czechy B. Záhlavová-Strýcová 6 2 6
     Rosja Wiera Duszewina 2 6 4  

Gra podwójna chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Stephen Amritraj
 Słowenia Luka Gregorc
6 4 0k  
   Australia Raphael Durek
 Wielka Brytania Tom Pocock
3 6 1  
     Australia Raphael Durek
 Wielka Brytania Tom Pocock
4 65  
  3  Australia Ryan Henry
 Australia Todd Reid
6 7  
3  Australia Ryan Henry
 Australia Todd Reid
6 67 6
  6  Argentyna Brian Dabul
 Algieria Lamine Ouahab
4 7 4  
    3  Australia Ryan Henry
 Australia Todd Reid
w
     Rumunia Florin Mergea
 Rumunia Horia Tecău
     Francja Marc Auradou
 Wielka Brytania Ross Hutchins
2 60  
   Rumunia Florin Mergea
 Rumunia Horia Tecău
6 7  
   Rumunia Florin Mergea
 Rumunia Horia Tecău
7 6
  WC  Australia Adam Feeney
 Australia Chris Guccione
66 2  
WC  Australia Adam Feeney
 Australia Chris Guccione
w
  2  Niemcy Philipp Petzschner
 Szwecja Robin Söderling
 

Gra podwójna dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Swietłana Kuzniecowa
 Chorwacja Matea Mezak
6 6  
6  Węgry Zsuzsanna Babos
 Chińskie Tajpej Chuang Chia-jung
2 2  
  1  Rosja Swietłana Kuzniecowa
 Chorwacja Matea Mezak
6 6  
     Polska Marta Domachowska
 Polska Joanna Sakowicz
3 4  
4  Chińskie Tajpej Chan Chin-wei
 Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
6 5 3
     Polska Marta Domachowska
 Polska Joanna Sakowicz
3 7 6  
    1  Rosja Swietłana Kuzniecowa
 Chorwacja Matea Mezak
2 7 4
  3  Argentyna Gisela Dulko
 Indonezja Angelique Widjaja
6 5 6
  8  Belgia Elke Clijsters
 Francja Tatiana Golovin
7 3 3  
3  Argentyna Gisela Dulko
 Indonezja Angelique Widjaja
63 6 6  
3  Argentyna Gisela Dulko
 Indonezja Angelique Widjaja
6 7
  2  Czechy Eva Birnerová
 Czechy B. Záhlavová-Strýcová
1 65  
WC  Australia Kim Coventry
 Australia Samantha Stosur
6 5 1
  2  Czechy Eva Birnerová
 Czechy B. Záhlavová-Strýcová
3 7 6  

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]