Australian Open 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Information icon.svg Osobny artykuł: WTA Tour 2013.
Information icon.svg Osobny artykuł: ATP World Tour 2013.
Australian Open 2013
Miejsce  Australia
Melbourne
Obiekt Melbourne Park
Nawierzchnia Twarda
Data 14–27.01.2013
ATP World Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/128Q/64D
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/96Q/64D
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Serbia Novak Đoković
Gra podwójna mężczyzn
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
Gra pojedyncza kobiet
Białoruś Wiktoryja Azaranka
Gra podwójna kobiet
Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci
Gra mieszana
Australia Jarmila Gajdošová
Australia Matthew Ebden
link= 2012 2014 link=
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Wielki Szlem 2013
Wiktoryja Azaranka – triumfatorka turnieju singlowego kobiet
Novak Đoković – zdobywca tytułu singlowego

Australian Open 2013 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 14–27 stycznia, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 101. edycja rozgrywek oraz 26. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park. Pula nagród wyniosła 30 000 000 dolarów australijskich[1].

W grze pojedynczej mężczyzn obrońca tytułu, Novak Đoković, pokonał 6:7(2), 7:6(3), 6:3, 6:2 Andy'ego Murraya. W grze pojedynczej kobiet Wiktoryja Azaranka pokonała Li Na 4:6, 6:4, 6:3, co było jej drugim z rzędu zwycięstwem na kortach Australian Open. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Sara Errani i Roberta Vinci, które w finale pokonały Ashleigh Barty i Casey Dellacqua 6:2, 3:6, 6:2. W deblu mężczyzn bracia Bob i Mike Bryanowie pokonali Robina Haase i Igora Sijslinga 6:3, 6:4. W grze mieszanej Jarmila Gajdošová oraz Matthew Ebden pokonali w meczu o mistrzostwo Lucie Hradecką i Františka Čermáka 6:3, 7:5.

Nick Kyrgios zwyciężył w rozgrywkach singlowych chłopców z Thanasim Kokkinakisem 7:6(4), 6:3. W rozrywkach dziewcząt Ana Konjuh pokonała Kateřinę Siniakovą 6:3, 6:4. Jay Andrijic i Bradley Mousley wygrali 6:3, 7:6(3) z Maximilianem Martererem i Lucasem Miedlerem w grze podwójnej chłopców. Ana Konjuh wraz z Carol Zhao zwyciężyły w finale debla dziewcząt 5:7, 6:4, 10-7 z Ołeksandrą Koraszwili i Barborą Krejčíkovą.

Shingo Kunieda, poprzez pokonanie Stéphane'a Houdeta 6:2, 6:0, został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Aniek van Koot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Sabine Ellerbrock 6:1, 1:6, 7:5. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został David Wagner, który pokonał Andrew Lapthorne'a wynikiem 2:6, 6:1, 6:4. W deblu na wózkach mistrzami zostali Michael Jeremiasz oraz Shingo Kunieda, którzy w ostatnim meczu pokonali Stefana Olssona i Adama Kellermana 6:0, 6:1. W grze podwójnej kobiet na wózkach mistrzyniami zostały Jiske Griffioen i Aniek van Koot, dzięki wygranej nad Lucy Shuker i Marjolein Buis 6:4, 6:3. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli David Wagner wraz z Nicholasem Taylorem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Andrew Lapthorne'a i Andersa Harda wynikiem 6:2, 6:3.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Serbia Novak Đoković 6 4 6 6  
5  Czechy Tomáš Berdych 1 6 1 4  
  1  Serbia Novak Đoković 6 6 6  
  4  Hiszpania David Ferrer 2 2 1  
4  Hiszpania David Ferrer 4 4 7 7 6
  10  Hiszpania Nicolás Almagro 6 6 5 64 2  
    1  Serbia Novak Đoković 62 7 6 6
  3  Wielka Brytania Andy Murray 7 63 3 2
   Francja Jérémy Chardy 4 1 2  
3  Wielka Brytania Andy Murray 6 6 6  
3  Wielka Brytania Andy Murray 6 65 6 62 6
  2  Szwajcaria Roger Federer 4 7 3 7 2  
7  Francja Jo-Wilfried Tsonga 64 6 64 6 3
  2  Szwajcaria Roger Federer 7 4 7 3 6  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Białoruś Wiktoryja Azaranka 7 6  
 Rosja Swietłana Kuzniecowa 5 1  
  1  Białoruś Wiktoryja Azaranka 6 6  
  29  Stany Zjednoczone Sloane Stephens 1 4  
3  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 5 4
  29  Stany Zjednoczone Sloane Stephens 3 7 6  
    1  Białoruś Wiktoryja Azaranka 4 6 6
  6  Chińska Republika Ludowa Li Na 6 4 3
  6  Chińska Republika Ludowa Li Na 7 6  
4  Polska Agnieszka Radwańska 5 3  
6  Chińska Republika Ludowa Li Na 6 6
  2  Rosja Marija Szarapowa 2 2  
19  Rosja Jekatierina Makarowa 2 2
  2  Rosja Marija Szarapowa 6 6  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 7  
 Włochy Daniele Bracciali
 Czechy Lukáš Dlouhý
3 5  
  1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 4 6  
   Włochy Simone Bolelli
 Włochy Fabio Fognini
4 6 1  
 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
6 4 3
   Włochy Simone Bolelli
 Włochy Fabio Fognini
1 6 6  
    1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 6
   Holandia Robin Haase
 Holandia Igor Sijsling
3 4
   Brazylia Thomaz Bellucci
 Francja Benoît Paire
3 1  
3  Hiszpania Marcel Granollers
 Hiszpania Marc López
6 6  
3  Hiszpania Marcel Granollers
 Hiszpania Marc López
5 4
   Holandia Robin Haase
 Holandia Igor Sijsling
7 6  
11  Hiszpania David Marrero
 Hiszpania Fernando Verdasco
4 63
   Holandia Robin Haase
 Holandia Igor Sijsling
6 7  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Włochy Sara Errani
 Włochy Roberta Vinci
3 7 7  
12  Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
6 61 5  
  1  Włochy Sara Errani
 Włochy Roberta Vinci
6 6  
  4  Rosja Jekatierina Makarowa
 Rosja Jelena Wiesnina
2 4  
4  Rosja Jekatierina Makarowa
 Rosja Jelena Wiesnina
1 7 6
   Hiszpania Silvia Soler Espinosa
 Hiszpania Carla Suárez Navarro
6 5 4  
    1  Włochy Sara Errani
 Włochy Roberta Vinci
6 3 6
  WC  Australia Ashleigh Barty
 Australia Casey Dellacqua
2 6 2
   Rosja A. Pawluczenkowa
 Czechy Lucie Šafářová
2 3  
WC  Australia Ashleigh Barty
 Australia Casey Dellacqua
6 6  
WC  Australia Ashleigh Barty
 Australia Casey Dellacqua
6 6
   Stany Zjednoczone Varvara Lepchenko
 Chińska Republika Ludowa Zheng Saisai
2 4  
7  Hiszpania N. Llagostera Vives
 Chińska Republika Ludowa Zheng Jie
3 7 5
   Stany Zjednoczone Varvara Lepchenko
 Chińska Republika Ludowa Zheng Saisai
6 5 7  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Czechy Květa Peschke
 Polska Marcin Matkowski
6 6  
 Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
 Indie Rohan Bopanna
2 3  
   Czechy Květa Peschke
 Polska Marcin Matkowski
6 5 7  
   Czechy Lucie Hradecká
 Czechy František Čermák
3 7 10  
3  Indie Sania Mirza
 Stany Zjednoczone Bob Bryan
5 4
   Czechy Lucie Hradecká
 Czechy František Čermák
7 6  
     Czechy Lucie Hradecká
 Czechy František Čermák
3 5
  WC  Australia Jarmila Gajdošová
 Australia Matthew Ebden
6 7
   Kazachstan J. Szwiedowa
 Uzbekistan Denis Istomin
6 7  
 Hiszpania N. Llagostera Vives
 Hiszpania David Marrero
4 5  
 Kazachstan J. Szwiedowa
 Uzbekistan Denis Istomin
5 65
  WC  Australia Jarmila Gajdošová
 Australia Matthew Ebden
7 7  
5  Rosja Nadieżda Pietrowa
 Indie Mahesh Bhupathi
3 6 11
  WC  Australia Jarmila Gajdošová
 Australia Matthew Ebden
6 3 13  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Serbia Nikola Milojević 6 3 3  
8  Włochy Filippo Baldi 2 6 6  
  8  Włochy Filippo Baldi 2 1  
  3  Australia Nick Kyrgios 6 6  
3  Australia Nick Kyrgios 6 6
  7  Republika Południowej Afryki Wayne Montgomery 1 1  
    3  Australia Nick Kyrgios 7 6
  WC  Australia Thanasi Kokkinakis 64 3
  11  Chorwacja Borna Ćorić 6 6  
 Słowacja Matej Maruščák 3 2  
11  Chorwacja Borna Ćorić 3 2
  WC  Australia Thanasi Kokkinakis 6 6  
WC  Australia Thanasi Kokkinakis 7 2 8
  2  Włochy Gianluigi Quinzi 65 6 6  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Rosja J. Kuliczkowa 6 7  
8  Belgia Elise Mertens 4 5  
   Rosja Jelizaweta Kuliczkowa 2 6 1  
  3  Chorwacja Ana Konjuh 6 3 6  
3  Chorwacja Ana Konjuh 6 6
  12  Czechy Barbora Krejčíková 4 4  
    3  Chorwacja Ana Konjuh 6 6
  2  Czechy Kateřina Siniaková 3 4
  10  Estonia Anett Kontaveit 6 6  
4  Niemcy Antonia Lottner 1 3  
10  Estonia Anett Kontaveit 2 3
  2  Czechy Kateřina Siniaková 6 6  
 Łotwa Jeļena Ostapenko 2 2
  2  Czechy Kateřina Siniaková 6 6  

Gra podwójna chłopców[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
 Korea Południowa Hyeon Chung
 Korea Południowa Duk-Young Kim
3 2  
 Niemcy Maximilian Marterer
 Austria Lucas Miedler
6 6      Niemcy Maximilian Marterer
 Austria Lucas Miedler
3 63
 Francja Enzo Couacaud
 Włochy Stefano Napolitano
6 4 4    Australia Jay Andrijic
 Australia Bradley Mousley
6 7
 Australia Jay Andrijic
 Australia Bradley Mousley
4 6 10  

Gra podwójna dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Chorwacja Ana Konjuh
 Kanada Carol Zhao
4 7 10  
5  Kazachstan Anna Danilina
 Rosja Jelizaweta Kuliczkowa
6 65 4     1  Chorwacja Ana Konjuh
 Kanada Carol Zhao
5 6 10
 Tajlandia Kamonwan Buayam
 Chińska Republika Ludowa Sun Ziyue
3 6 7   6  Ukraina Ołeksandra Koraszwili
 Czechy Barbora Krejčíková
7 4 7
6  Ukraina Ołeksandra Koraszwili
 Czechy Barbora Krejčíková
6 2 10  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Francja Stéphane Houdet 7 7  
 Francja Michael Jeremiasz 5 64  
  1  Francja Stéphane Houdet 6 3 6  
   Holandia Ronald Vink 1 6 3  
 Holandia Ronald Vink 6 6
   Argentyna Gustavo Fernández 4 1  
    1  Francja Stéphane Houdet 2 0
  2  Japonia Shingo Kunieda 6 6
  WC  Australia Adam Kellerman 4 3  
 Szwecja Stefan Olsson 6 6  
 Szwecja Stefan Olsson 0 2
  2  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
 Holandia Maikel Scheffers 7 1 3
  2  Japonia Shingo Kunieda 65 6 6  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Aniek van Koot 6 7  
 Republika Południowej Afryki Kgothatso Montjane 1 5  
  1  Holandia Aniek van Koot 1 7 6  
   Holandia Marjolein Buis 6 66 3  
 Holandia Jiske Griffioen 613 4
   Holandia Marjolein Buis 7 6  
    1  Holandia Aniek van Koot 6 1 7
  2  Niemcy Sabine Ellerbrock 1 6 5
   Wielka Brytania Lucy Shuker 2 6 6  
 Australia Daniela di Toro 6 4 4  
 Wielka Brytania Lucy Shuker 61 5
  2  Niemcy Sabine Ellerbrock 7 7  
 Holandia Sharon Walraven 2 3
  2  Niemcy Sabine Ellerbrock 6 6  

Gra pojedyncza na quadach[edytuj | edytuj kod]

Finał
1  Stany Zjednoczone David Wagner 2 6 6
2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne 6 1 4

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Holandia Ronald Vink
 Francja Stéphane Houdet
4 66  
 Szwecja Stefan Olsson
 Australia Adam Kellerman
6 7      Szwecja Stefan Olsson
 Australia Adam Kellerman
0 1
 Holandia Maikel Scheffers
 Argentyna Gustavo Fernández
3 2   2  Francja Michael Jeremiasz
 Japonia Shingo Kunieda
6 6
2  Francja Michael Jeremiasz
 Japonia Shingo Kunieda
6 6  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Holandia Jiske Griffioen
 Holandia Aniek van Koot
6 1 7  
 Republika Południowej Afryki Kgothatso Montjane
 Australia Daniela di Toro
0 6 5     1  Holandia Jiske Griffioen
 Holandia Aniek van Koot
6 6
 Niemcy Sabine Ellerbrock
 Holandia Sharon Walraven
5 3   2  Wielka Brytania Lucy Shuker
 Holandia Marjolein Buis
4 3
2  Wielka Brytania Lucy Shuker
 Holandia Marjolein Buis
7 6  

Gra podwójna na quadach[edytuj | edytuj kod]

Finał
1  Stany Zjednoczone David Wagner
 Stany Zjednoczone Nicholas Taylor
6 6
2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne
 Szwecja Anders Hard
2 3

Turnieje legend[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Finał
 Australia Todd Woodbridge
 Australia Mark Woodforde
 Australia Wayne Arthurs
 Australia Pat Cash

Turniej legend kobiet[edytuj | edytuj kod]

Finał
1  Szwajcaria Martina Hingis
 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
2  Chorwacja Iva Majoli
 Austria Barbara Schett

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy:

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Australijska federacja tenisowa w porozumieniu z federacją amerykańską przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

Chińska Republika Ludowa Wu Di[6]
Australia Benjamin Mitchell[7]
Stany Zjednoczone Rhyne Williams
Francja Josselin Ouanna
Australia John Millman
Australia Luke Saville
Australia James Duckworth
Australia John-Patrick Smith

Gra pojedyncza kobiet

Chińska Republika Ludowa Zhang Yuxuan[8]
Australia Bojana Bobusic[9]
Stany Zjednoczone Madison Keys
Francja Caroline Garcia
Australia Ashleigh Barty
Australia Olivia Rogowska
Australia Jarmila Gajdošová
Australia Sacha Jones

Gra podwójna mężczyzn

Tajlandia Danai Udomchoke / Chińskie Tajpej Jimmy Wang[10]
Australia Matthew Barton / Australia John Millman
Australia Thanasi Kokkinakis / Australia Nick Kyrgios
Australia John Peers / Australia John-Patrick Smith
Australia Alex Bolt / Australia Greg Jones
Australia Samuel Groth / Australia Matt Reid
Australia James Duckworth / Australia Chris Guccione

Gra podwójna kobiet

Chińska Republika Ludowa Han Xinyun / Chińska Republika Ludowa Zhou Yimiao[11]
Australia Bojana Bobusic / Australia Jessica Moore
Australia Arina Rodionowa / Australia Olivia Rogowska
Australia Ashleigh Barty / Australia Casey Dellacqua
Australia Monique Adamczak / Australia Stephanie Bengson
Zimbabwe Cara Black / Australia Anastasija Rodionowa
Australia Viktorija Rajicic / Australia Storm Sanders

Gra mieszana

Kwalifikanci[edytuj | edytuj kod]

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Belgia Maxime Authom
  2. Wielka Brytania Jamie Baker
  3. Belgia Ruben Bemelmans
  4. Litwa Ričardas Berankis
  5. Rosja Alex Bogomolov Jr.
  6. Niemcy Daniel Brands
  7. Hiszpania Arnau Brugués-Davi
  8. Stany Zjednoczone Steve Johnson
  9. Francja Adrian Mannarino
  10. Hiszpania Adrián Menéndez
  11. Hiszpania Daniel Muñoz de la Nava
  12. Stany Zjednoczone Rajeev Ram
  13. Niemcy Julian Reister
  14. Izrael Dudi Sela
  15. Niemcy Cedrik-Marcel Stebe
  16. Izrael Amir Weintraub

Gra pojedyncza kobiet

  1. Uzbekistan Oqgul Omonmurodova
  2. Węgry Gréta Arn
  3. Serbia Wiesna Dołonc
  4. Rosja Wiera Duszewina
  5. Rosja Darja Gawriłowa
  6. Portugalia Maria João Koehler
  7. Włochy Karin Knapp
  8. Tajlandia Luksika Kumkhum
  9. Portugalia Michelle Larcher de Brito
  10. Rosja Walerija Sawinych
  11. Ukraina Łesia Curenko
  12. Chińskie Tajpej Chan Yung-jan

Szczęśliwi przegrani[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Stany Zjednoczone Tim Smyczek

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu z 2012 roku oraz mistrzów z roku 2013.

Konkurencja Mistrzowie 2012 Mistrzowie 2013
gra pojedyncza mężczyzn Serbia Novak Đoković Serbia Novak Đoković
gra pojedyncza kobiet Białoruś Wiktoryja Azaranka Białoruś Wiktoryja Azaranka
gra podwójna mężczyzn Indie Leander Paes
Czechy Radek Štěpánek
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
gra podwójna kobiet Rosja Swietłana Kuzniecowa
Rosja Wiera Zwonariowa
Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci
gra mieszana Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
Rumunia Horia Tecău
Australia Jarmila Gajdošová
Australia Matthew Ebden
gra pojedyncza chłopców Australia Luke Saville Australia Nick Kyrgios
gra pojedyncza dziewcząt Stany Zjednoczone Taylor Townsend Chorwacja Ana Konjuh
gra podwójna chłopców Wielka Brytania Liam Broady
Wielka Brytania Joshua Ward-Hibbert
Australia Jay Andrijic
Australia Bradley Mousley
gra podwójna dziewcząt Stany Zjednoczone Gabrielle Andrews
Stany Zjednoczone Taylor Townsend
Chorwacja Ana Konjuh
Kanada Carol Zhao
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Holandia Maikel Scheffers Japonia Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Esther Vergeer Holandia Aniek van Koot
gra pojedyncza mężczyzn na quadach Wielka Brytania Peter Norfolk Stany Zjednoczone David Wagner
gra podwójna mężczyzn na wózkach Holandia Ronald Vink
Holandia Robin Ammerlaan
Francja Michael Jeremiasz
Japonia Shingo Kunieda
gra podwójna kobiet na wózkach Holandia Esther Vergeer
Holandia Sharon Walraven
Holandia Jiske Griffioen
Holandia Aniek van Koot
gra podwójna mężczyzn na quadach Wielka Brytania Andrew Lapthorne
Wielka Brytania Peter Norfolk
Stany Zjednoczone David Wagner
Stany Zjednoczone Nicholas Taylor

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1 14 stycznia 1 runda Rosja Andriej Kuzniecow Argentyna Juan Mónaco (11) 7:6(3), 6:1, 6:1
2 15 stycznia Francja Gaël Monfils Ukraina Ołeksandr Dołhopołow (18) 6:7(7), 7:6(4), 6:3, 6:3
Słowenia Blaž Kavčič Brazylia Thomaz Bellucci (29) 6:3, 6:1, 6:3
Finlandia Jarkko Nieminen Niemcy Tommy Haas (19) 7:6(3), 4:6, 6:3, 4:6, 8:6
Niemcy Daniel Brands (Q) Słowacja Martin Kližan (27) 6:3, 3:6, 6:3, 6:4
3 16 stycznia 2 runda Rosja Jewgienij Donskoj Rosja Michaił Jużny (23) 3:6, 7:6(4), 6:2, 3:6, 6:3
4 17 stycznia Litwa Ričardas Berankis (Q) Niemcy Florian Mayer (25) 6:2, 6:3, 6:1
Francja Jérémy Chardy Hiszpania Marcel Granollers (30) 6:3, 3:6, 6:1, 6:2
5 18 stycznia 3 runda Szwajcaria Stanislas Wawrinka (15) Stany Zjednoczone Sam Querrey (20) 7:6(6), 7:5, 6:4
Republika Południowej Afryki Kevin Anderson Hiszpania Fernando Verdasco (22) 4:6, 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:2
Hiszpania Nicolás Almagro (10) Polska Jerzy Janowicz (24) 7:6(3), 7:6(4), 6:1
Czechy Tomáš Berdych (5) Austria Jürgen Melzer (26) 6:3, 6:2, 6:2
Francja David Ferrer (4) Cypr Markos Pagdatis (28) 6:4, 6:2, 6:3
Serbia Novak Đoković (1) Czechy Radek Štěpánek (31) 6:4, 6:3, 7:5
Serbia Janko Tipsarević (8) Francja Julien Benneteau (32) 3:6, 6:4, 2:6, 6:4, 6:3
6 19 stycznia Francja Jérémy Chardy Argentyna Juan Martín del Potro (6) 6:3, 6:3, 6:7(3), 3:6, 3:6
Włochy Andreas Seppi (21) Chorwacja Marin Čilić (12) 6:7(2), 6:3, 2:6, 6:4, 6:2
Kanada Milos Raonic (13) Niemcy Philipp Kohlschreiber (17) 7:6(4), 6:3, 6:4
7 20 stycznia 4 runda Hiszpania Nicolás Almagro (10) Serbia Janko Tipsarević (8) 6:2, 5:1, krecz
Serbia Novak Đoković (1) Szwajcaria Stanislas Wawrinka (15) 1:6, 7:5, 6:4, 6:7(5), 12:10
Hiszpania David Ferrer (4) Japonia Kei Nishikori (16) 6:2, 6:1, 6:4
8 21 stycznia Francja Jo-Wilfried Tsonga (7) Francja Richard Gasquet (9) 6:4, 3:6, 6:3, 6:2
Szwajcaria Roger Federer (2) Kanada Milos Raonic (13) 6:4, 7:6(4), 6:2
Wielka Brytania Andy Murray (3) Francja Gilles Simon (14) 6:3, 6:1, 6:3
Francja Jérémy Chardy Włochy Andreas Seppi (21) 5:7, 6:3, 6:2, 6:2
9 22 stycznia Ćwierćfinał Serbia Novak Đoković (1) Czechy Tomáš Berdych (5) 6:1, 4:6, 6:1, 6:4
Hiszpania David Ferrer (4) Szwajcaria Stanislas Wawrinka (10) 4:6, 4:6, 7:5, 7:6(4), 6:2
10 23 stycznia Szwajcaria Roger Federer (2) Francja Jo-Wilfried Tsonga (7) 7:6(4), 4:6, 7:6(4), 3:6, 6:3
11 24 stycznia Półfinał Serbia Novak Đoković (1) Hiszpania David Ferrer (4) 6:2, 6:2, 6:1
12 25 stycznia Wielka Brytania Andy Murray (3) Szwajcaria Roger Federer (2) 6:4, 6:7(5), 6:3, 6:7(2), 6:2
14 27 stycznia Finał Serbia Novak Đoković (1) Wielka Brytania Andy Murray (3) 6:7(2), 7:6(3), 6:3, 6:2

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
1 14 stycznia 1 runda Kazachstan Ksienija Pierwak Niemcy Mona Barthel (32) 7:5, 2:6, 6:4
2 15 stycznia Hiszpania Carla Suárez Navarro Włochy Sara Errani (7) 6:4, 6:4
Japonia Kimiko Date-Krumm Rosja Nadieżda Pietrowa (12) 6:2, 6:0
Ukraina Łesia Curenko (Q) Rosja Anastasija Pawluczenkowa (24) 7:5, 3:6, 7:5
Niemcy Annika Beck Kazachstan Jarosława Szwiedowa (28) 2:6, 7:6(7), 6:3
Stany Zjednoczone Jamie Hampton Polska Urszula Radwańska (31) 6:2, 6:4
3 16 stycznia 2 runda Chińska Republika Ludowa Zheng Jie Australia Samantha Stosur (9) 6:4, 1:6, 7:5
Rosja Walerija Sawinych (Q) Słowacja Dominika Cibulková (15) 7:6(6), 6:4
Belgia Kirsten Flipkens Czechy Klára Zakopalová (23) 6:1, 6:0
Stany Zjednoczone Madison Keys (WC) Austria Tamira Paszek (30) 6:2, 6:1
4 17 stycznia Wielka Brytania Laura Robson Czechy Petra Kvitová (8) 2:6, 6:3, 11:9
Serbia Bojana Jovanovski Czechy Lucie Šafářová (17) 7:5, 7:5
Rosja Jelena Wiesnina Stany Zjednoczone Varvara Lepchenko (21) 6:4, 6:2
Rosja Swietłana Kuzniecowa Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei (26) 6:2, 6:1
5 18 stycznia 3 runda Rosja Jekatierina Makarowa (19) Francja Marion Bartoli (11) 6:7(4), 6:3, 6:4
Serbia Ana Ivanović (13) Serbia Jelena Janković (22) 7:5, 6:3
Rosja Marija Szarapowa (2) Stany Zjednoczone Venus Williams (25) 6:1, 6:3
Chińska Republika Ludowa Li Na (6) Rumunia Sorana Cîrstea (27) 6:4, 6:1
6 19 stycznia Rosja Jelena Wiesnina Włochy Roberta Vinci (16) 4:6, 7:6(4), 6:4
Rosja Marija Kirilenko (14) Belgia Yanina Wickmayer (20) 7:6(4), 6:3
7 20 stycznia 4 runda Rosja Jekatierina Makarowa (19) Niemcy Angelique Kerber (5) 7:5, 6:4
Polska Agnieszka Radwańska (4) Serbia Ana Ivanović (13) 6:2, 6:4
Chińska Republika Ludowa Li Na (6) Niemcy Julia Görges (18) 7:6(6), 6:1
8 21 stycznia Rosja Swietłana Kuzniecowa Dania Caroline Wozniacki (10) 6:2, 2:6, 7:5
Stany Zjednoczone Serena Williams (3) Rosja Marija Kirilenko (14) 6:2, 6:0
9 22 stycznia Ćwierćfinał Chińska Republika Ludowa Li Na (6) Polska Agnieszka Radwańska (4) 7:5, 6:3
Rosja Marija Szarapowa (2) Rosja Jekatierina Makarowa (19) 6:2, 6:2
10 23 stycznia Stany Zjednoczone Sloane Stephens (29) Stany Zjednoczone Serena Williams (3) 3:6, 7:5, 6:4
11 24 stycznia Półfinał Chińska Republika Ludowa Li Na (6) Rosja Marija Szarapowa (2) 6:2, 6:2
Białoruś Wiktoryja Azaranka (1) Stany Zjednoczone Sloane Stephens (29) 6:1, 6:4
13 26 stycznia Finał Białoruś Wiktoryja Azaranka (1) Chińska Republika Ludowa Li Na (6) 4:6, 6:4, 6:3

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
3 16 stycznia 1 runda Włochy Daniele Bracciali
Czechy Lukáš Dlouhý
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo (10)
7:5, 6:7(1), 7:6(5)
Stany Zjednoczone Eric Butorac
Australia Paul Hanley
Meksyk Santiago González
Stany Zjednoczone Scott Lipsky (13)
6:4, 7:5
Chińskie Tajpej Lu Yen-hsun
Japonia Gō Soeda
Austria Julian Knowle
Słowacja Filip Polášek (14)
4:6, 7:6(8), 6:3
Francja Jérémy Chardy
Polska Łukasz Kubot
Czechy František Čermák
Słowacja Michal Mertiňák (15)
6:4, 6:2
4 17 stycznia Republika Południowej Afryki Kevin Anderson
Izrael Jonathan Erlich
Indie Leander Paes
Czechy Radek Štěpánek (2)
6:3, 7:5
Australia John Peers
Australia John-Patrick Smith (WC)
Polska Mariusz Fyrstenberg
Polska Marcin Matkowski (8)
6:4, 6:7(2), 6:1
6 19 stycznia 2 runda Cypr Markos Pagdatis
Bułgaria Grigor Dimitrow
Białoruś Maks Mirny
Rumunia Horia Tecău (4)
3:6, 6:3, 6:2
Francja Julien Benneteau
Francja Édouard Roger-Vasselin
Szwecja Robert Lindstedt
Serbia Nenad Zimonjić (7)
6:3, 6:7(5), 7:6(5)
Brazylia Thomaz Bellucci
Francja Benoît Paire
Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares (9)
3:6, 6:4, 6:3
Włochy Simone Bolelli
Włochy Fabio Fognini
Indie Rohan Bopanna
Stany Zjednoczone Rajeev Ram (12)
6:2, 7:6(3)
Holandia Robin Haase
Holandia Igor Sijsling
Wielka Brytania Jonathan Marray
Brazylia André Sá (16)
6:4, 7:6(5)
7 20 stycznia 3 runda Brazylia Thomaz Bellucci
Francja Benoît Paire
Holandia Jean-Julien Rojer
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi (6)
6:7(5), 6:3, 7:6(5)
8 21 stycznia Włochy Simone Bolelli
Włochy Fabio Fognini
Indie Mahesh Bhupathi
Kanada Daniel Nestor (5)
6:3, 4:6, 6:3
9 22 stycznia Ćwierćfinał Holandia Robin Haase
Holandia Igor Sijsling
Hiszpania David Marrero
Hiszpania Fernando Verdasco (11)
6:4, 7:6(3)
11 24 stycznia Półfinał Holandia Robin Haase
Holandia Igor Sijsling
Hiszpania Marcel Granollers
Hiszpania Marc López (3)
7:5, 6:4

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
3 16 stycznia 1 runda Hiszpania Silvia Soler Espinosa
Hiszpania Carla Suárez Navarro
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
Indie Sania Mirza (10)
7:6(4), 6:3
Japonia Shūko Aoyama
Stany Zjednoczone Irina Falconi
Stany Zjednoczone Vania King
Kazachstan Jarosława Szwiedowa (11)
6:3, 5:7, 7:6(2)
4 17 stycznia Niemcy Julia Görges
Australia Samantha Stosur
Słowacja Daniela Hantuchová
Hiszpania Anabel Medina Garrigues (16)
6:3, 6:1
5 18 stycznia 2 runda Japonia Kimiko Date-Krumm
Hiszpania Arantxa Parra Santonja
Czechy Andrea Hlaváčková
Czechy Lucie Hradecká (2)
7:5, 3:6, 6:3
Australia Ashleigh Barty
Australia Casey Dellacqua (WC)
Rosja Marija Kirilenko
Stany Zjednoczone Lisa Raymond (3)
6:4, 6:4
Rosja Anastasija Pawluczenkowa
Czechy Lucie Šafářová
Stany Zjednoczone Raquel Kops-Jones
Stany Zjednoczone Abigail Spears (8)
6:4, 6:2
6 19 stycznia Serbia Jelena Janković
Chorwacja Mirjana Lučić-Baroni
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Czechy Květa Peschke (9)
walkower
7 20 stycznia 3 runda Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams (12)
Rosja Nadieżda Pietrowa
Słowenia Katarina Srebotnik (5)
6:2, 6:3
Hiszpania Silvia Soler Espinosa
Hiszpania Carla Suárez Navarro
Stany Zjednoczone Liezel Huber
Hiszpania María José Martínez Sánchez (6)
7:6(5), 2:6, 6:4
Rosja Jekatierina Makarowa
Rosja Jelena Wiesnina (4)
Rumunia Irina-Camelia Begu
Rumunia Monica Niculescu (13)
4:6, 6:1, 6:2
Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci (1)
Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
Chińska Republika Ludowa Peng Shuai (15)
6:4, 0:6, 7:5
8 21 stycznia Australia Ashleigh Barty
Australia Casey Dellacqua (WC)
Republika Południowej Afryki Natalie Grandin
Czechy Vladimíra Uhlířová (14)
7:6(3), 6:3
9 22 stycznia Ćwierćfinał Stany Zjednoczone Varvara Lepchenko
Chińska Republika Ludowa Zheng Saisai
Hiszpania Nuria Llagostera Vives
Chińska Republika Ludowa Zheng Jie (7)
6:3, 5:7, 7:5
Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci (1)
Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams (12)
3:6, 7:6(1), 7:5
10 23 stycznia Półfinał Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci (1)
Rosja Jekatierina Makarowa
Rosja Jelena Wiesnina (4)
6:2, 6:4

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
Stany Zjednoczone Lisa Raymond
Stany Zjednoczone Mike Bryan (1)
rezygnacja
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Szwecja Robert Lindstedt (6)
rezygnacja
Niemcy Julia Görges
Kanada Daniel Nestor (8)
rezygnacja
8 21 stycznia 2 runda Czechy Lucie Hradecká
Czechy František Čermák
Czechy Andrea Hlaváčková
Włochy Daniele Bracciali (7)
6:4, 7:6(7)
9 22 stycznia Australia Jarmila Gajdošová
Australia Matthew Ebden (WC)
Rosja Jelena Wiesnina
Indie Leander Paes (2)
6:3, 6:2
Hiszpania Nuria Llagostera Vives
Hiszpania David Marrero
Stany Zjednoczone Liezel Huber
Białoruś Maks Mirny (4)
6:2, 5:7, 10-4
11 24 stycznia Ćwierćfinał Czechy Lucie Hradecká
Czechy František Čermák
Indie Sania Mirza
Stany Zjednoczone Bob Bryan (3)
7:5, 6:4
Australia Jarmila Gajdošová
Australia Matthew Ebden (WC)
Rosja Nadieżda Pietrowa
Indie Mahesh Bhupathi (5)
6:3, 3:6, 13-11

Przypisy

  1. Polska Agencja Prasowa: Australian Open: Najwyższa w historii pula nagród, ponad 31 mln dol. (pol.). sportowefakty.pl, 2012-10-02. [dostęp 2012-12-16].
  2. Polska Agencja Prasowa: AO: Mardy Fish nie wystąpi (pol.). sportowefakty.pl, 2012-11-29. [dostęp 2012-12-16].
  3. Polska Agencja Prasowa: Australian Open: Zwonariowa nie zagra przez kontuzję barku (pol.). sportowefakty.pl, 2012-12-21. [dostęp 2012-12-25].
  4. Robert Pałuba: Rafael Nadal wycofał się z Australian Open (pol.). sportowefakty.pl, 2012-12-28. [dostęp 2012-12-28].
  5. Marcin Motyka: John Isner nie zagra w Australian Open (pol.). sportowefakty.pl, 2013-01-10. [dostęp 2013-01-10].
  6. MS – Mens Singles. W: Asia-Pacific Australian Open Wildcard Play-Off [on-line]. tennis.com.au. [dostęp 2012-12-16].
  7. Men's Singles (ang.). W: 2013 Australian Open Playoff [on-line]. tennis.com.au, 2012-12-16. [dostęp 2012-12-16].
  8. WS – Womens Singles. W: Asia-Pacific Australian Open Wildcard Play-Off [on-line]. tennis.com.au. [dostęp 2012-12-16].
  9. Women's Singles (ang.). W: 2013 Australian Open Playoff [on-line]. tennis.com.au, 2012-12-16. [dostęp 2012-12-16].
  10. MD – Mens Doubles. W: Asia-Pacific Australian Open Wildcard Play-Off [on-line]. tennis.com.au. [dostęp 2012-12-16].
  11. WD – Womens Doubles. W: Asia-Pacific Australian Open Wildcard Play-Off [on-line]. tennis.com.au. [dostęp 2012-12-16].