Zamek w Potoku Złotym: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Magen (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 62: Linia 62:


==Historia==
==Historia==
Warownię w 1672 r. bez dużych zniszczeń opanowali Turcy. Cztery lata później, w trakcie kolejnego najazdu wojsk tureckich, zamek również uległ najeźdźcom. Wówczas Ibrahim Szejtan, bejlerbej [[Damaszek]]u, turecki dowódca zrównał go z ziemią. Odbudowana warownia przetrwała do początku XIX w., by następnie obrócić się ruinę<ref name=Zamek>{{cytuj stronę| url = http://www.ruinyizamki.pl/kresy/zloty%20potok.html| tytuł=Potok Złoty|data dostępu=17.9.13| strony=}}</ref>.
Warownię w 1672 r. bez dużych zniszczeń opanowali Turcy. W 1676 roku w trakcie kolejnego najazdu wojsk tureckich, zamek również uległ Turkom. Wówczas Ibrahim Szejtan, bejlerbej [[Damaszek]]u, turecki dowódca poważanie go zniszczył. Odbudowana warownia przetrwała do początku XIX w., by następnie obrócić się ruinę<ref name=Zamek>{{cytuj stronę| url = http://www.ruinyizamki.pl/kresy/zloty%20potok.html| tytuł=Potok Złoty|data dostępu=17.9.13| strony=}}</ref>.


==[[Pałac]]==
==[[Pałac]]==
Linia 68: Linia 68:


==Architektura==
==Architektura==
Zamek zlokalizowany na południowym krańcu Potoku Złotego<ref name=Ukraina/>, zbudowany został na rzucie kwadratu z łamanego kamienia. Na narożnikach murów obronnych stały sześcioboczne trzypiętrowe baszty. Od północy znajdowała się brama z wieżą. Również od tej strony wznosił się też pałac Potockich - budynek mieszkalny, który stał zaraz przy murach obronnych. Na basztach i murach było wiele strzelnic i drewnianych ganków dla żołnierzy. Zamek obwiedziony był wałami i nawodnioną fosą. Pod warownią znajdowały się przepastne lochy. Od czasów rozbiorów Polski warownia była w ruinie. Do czasów współczesnych ocalały wieża bramna i baszty<ref name=Zamek/>.
Zamek zlokalizowany na południowym krańcu Potoku Złotego<ref name=Ukraina/>, został zbudowany na planie kwadratu. Do jego budowy wykorzystano łamany kamień. Na narożnikach murów obronnych wzniesiono sześcioboczne trzypiętrowe baszty. Od północy znajdowała się brama z wieżą. Również od tej strony wznosił się też pałac Potockich - budynek mieszkalny, który stał przy murach obronnych. Na basztach i murach znajdowało się wiele strzelnic i drewnianych ganków dla żołnierzy. Zamek obwiedziony był wałami i nawodnioną fosą. Pod warownią znajdowały się lochy. Od czasów rozbiorów Polski warownia była w ruinie.
Do czasów współczesnych ocalały wieża bramna i baszty<ref name="Zamek" />.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 16:28, 6 wrz 2016

Zamek w Potoku Złotym
Ilustracja
Zamek w Potoku Złotym
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Potok Złoty

Typ budynku

zamek

Ukończenie budowy

XVII w.

Zniszczono

1676 r.

Pierwszy właściciel

Stefan Potocki

Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Galeria: zamek, makieta
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Potok Złoty. Zamek
Zamek
Makieta zamku
Zamek w Potoku Złotym. Schemat

Zamek w Potoku Złotym[1] – zamek wybudowany w pierwszej połowie XVII w. przez Stefana Potockiego (1568-1631)[2], wojewodę bracławskiego[3]. Zamek jest częścią rezerwatu Zamki Tarnopolszczyzny.

Historia

Warownię w 1672 r. bez dużych zniszczeń opanowali Turcy. W 1676 roku w trakcie kolejnego najazdu wojsk tureckich, zamek również uległ Turkom. Wówczas Ibrahim Szejtan, bejlerbej Damaszeku, turecki dowódca poważanie go zniszczył. Odbudowana warownia przetrwała do początku XIX w., by następnie obrócić się ruinę[4].

Pałac

W trakcie budowy pałacu przez Olszewskiego w 1840 r. z zamku powyrywane został kamienne detale: obramowania okien i drzwi, ciosowe balustrady oraz kominki, które użyto przy wznoszeniu pałacu. Obiekt zbudowany na rzucie dłuższego prostokąta był zwieńczony dachem czterospadowym[2].

Architektura

Zamek zlokalizowany na południowym krańcu Potoku Złotego[3], został zbudowany na planie kwadratu. Do jego budowy wykorzystano łamany kamień. Na narożnikach murów obronnych wzniesiono sześcioboczne trzypiętrowe baszty. Od północy znajdowała się brama z wieżą. Również od tej strony wznosił się też pałac Potockich - budynek mieszkalny, który stał przy murach obronnych. Na basztach i murach znajdowało się wiele strzelnic i drewnianych ganków dla żołnierzy. Zamek obwiedziony był wałami i nawodnioną fosą. Pod warownią znajdowały się lochy. Od czasów rozbiorów Polski warownia była w ruinie.

Do czasów współczesnych ocalały wieża bramna i baszty[4].

  1. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VIII. Warszawa: 1880-1902, s. 871.
  2. a b Roman Aftanazy: Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, T. 7, wyd. 2 przejrzane i uzupełnione, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, Warszawa: 1995, s. 155-158.
  3. a b Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman: Ukraina zachodnia: tam szum Prutu, Czeremoszu.... Kraków: Wyd. Bezdroża, 2005, s. 260. ISBN 83-921981-6-6.
  4. a b Potok Złoty. [dostęp 17.9.13].

Bibliografia

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VIII, Warszawa, 1880–1902, s. 871.
  • Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman: Ukraina zachodnia: tam szum Prutu, Czeremoszu.... Kraków: Wyd. Bezdroża, 2005, ISBN 83-921981-6-6, s. 260.

Linki zewnętrzne