Charles Durning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles Durning
Ilustracja
Charles Durning (2008)
Imię i nazwisko

Charles Edward Durning

Data i miejsce urodzenia

28 lutego 1923
Highland Falls
(Nowy Jork)

Data i miejsce śmierci

24 grudnia 2012
Nowy Jork

Zawód

aktor

Współmałżonek

1. Carole Doughty
2. Mary Ann Amelio

Odznaczenia
Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Purpurowe Serce - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
Medal za Dobre Zachowanie Sił Lądowych (USA) Medal Amerykańskiej Służby Obronnej Medal Kampanii Europy-Afryki-Bliskiego Wschodu (USA) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Charles Edward Durning (ur. 28 lutego 1923 w Highland Falls, w stanie Nowy Jork, zm. 24 grudnia 2012 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, znany z licznych charakterystycznych ról drugoplanowych. Dwukrotnie nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”. Nominacje otrzymał za role w filmach: Najlepszy mały burdelik w Teksasie (1982; reż. Colin Higgins) oraz Być albo nie być (1983; reż. Alan Johnson). Weteran II wojny światowej; uhonorowany najwyższymi amerykańskimi odznaczeniami wojskowymi, m.in. Srebrną Gwiazdą i trzykrotnie Purpurowym Sercem.

Młodość, wojna i aktorstwo[edytuj | edytuj kod]

Charles Durning urodził się w niewielkiej miejscowości w stanie Nowy Jork jako dziewiąte z dziesięciorga dzieci irlandzkich imigrantów. W młodości imał się różnych zajęć. Jako 20-latek zaciągnął się do wojska. Brał udział w inwazji w Normandii 6 czerwca 1944. Z jego oddziału przeżył tylko on. Po pobycie w szpitalu wrócił na front, uczestnicząc potem m.in. w bitwie o Ardeny. Był jeszcze kilka razy ranny, znów cudem uniknął śmierci, trafił do niewoli. Za odwagę i rany odniesione w walce Durning został wielokrotnie odznaczony.

Po wojnie postanowił zostać aktorem. Karierę zaczynał w teatrach Nowego Jorku. Do filmu trafił dopiero w latach 60. – mimo iż późno debiutował, udało mu się stworzyć blisko 200 aktorskich kreacji w filmach i serialach telewizyjnych. Prawdziwym przełomem okazała się rola skorumpowanego policjanta w słynnym Żądle z 1973. Od tej chwili występował regularnie w kilku produkcjach rocznie. Swoje najsłynniejsze kreacje tworzył w takich filmach jak m.in. Pieskie popołudnie (1975), Tootsie (1982) czy Hudsucker Proxy (1994). Był dwukrotnie nominowany do Oscara, jednak statuetki nigdy nie udało mu się zdobyć. W lipcu 2008 otrzymał swoją gwiazdę na słynnej Hollywoodzkiej Alei Sławy.

Durning był dwukrotnie żonaty i miał troje dzieci[1].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł z przyczyn naturalnych w swoim mieszkaniu na Manhattanie w wigilię Bożego Narodzenia 2012. Niemal do końca życia pozostawał aktywny zawodowo.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: 1990 The Kennedys of Massachusetts

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PGR / Media, Charles Durning nie żyje [online], film.onet.pl, 26 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-31] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]