George C. Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George C. Scott
Ilustracja
Imię i nazwisko George Campbell Scott
Data i miejsce urodzenia 18 października 1927
Wise
Data i miejsce śmierci 22 września 1999
Westlake Village
George C. Scott w filmie They Might Be Giants z 1971

George Campbell Scott (ur. 18 października 1927 w Wise, zm. 22 września 1999 w Westlake Village) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

Najbardziej znany z roli w filmie Patton (1970; reż. Franklin J. Schaffner), gdzie wcielił się w postać amerykańskiego generała z czasów II wojny światowej George'a Pattona. Za tę rolę otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Nagrody jednak nie przyjął. Był to pierwszy taki przypadek w historii Oscarów. Scott przez całe życie krytykował ceremonie wręczania Oscarów, uważał, że nagrody nie są uczciwą oceną pracy aktorów. Gdy przyznawano mu Oscara, nie był obecny na sali; twierdził, że wolał obejrzeć mecz hokejowy. Ponadto aktor otrzymał jeszcze 3 nominacje do Oscara (przyjął tylko pierwszą z nich). Były to nominacje za role drugoplanowe w filmach: Anatomia morderstwa (1959; reż. Otto Preminger) i Bilardzista (1961; reż. Robert Rossen) oraz za pierwszoplanową w filmie Szpital (1971; reż. Arthur Hiller).

Scott miał trudny charakter; często popadał w konflikty podczas pracy na planach filmowych. Przez wiele lat zmagał się z alkoholizmem. Był pięciokrotnie żonaty, w tym dwukrotnie z jedną kobietą (w latach 1960-1965 i 1967-72 jego żoną była aktorka Colleen Dewhurst). Ostatnie 27 lat życia spędził z aktorką Trish Van Devere. Miał pięcioro dzieci.

Przez lata życia ciężko chorował na serce. Zmarł nagle w wyniku pęknięcia tętniaka aorty w wieku 72 lat.

Najważniejsze filmy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]