Kopalnia Węgla Kamiennego Mieszko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża wyciągowa szybu "Staszic" w 2016 roku

Kopalnia Węgla Kamiennego "Mieszko" (Melchior, von Kulmiz) – dawna kopalnia węgla kamiennego w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze przy ulicy Górniczej, działająca w latach 1840–1964 jako samodzielna kopalnia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstała w 24 października 1840 roku pod nazwą "Melchior". Eksploatowana dopiero od 1844 roku. Z czasem kopalnię rozbudowano i w 1860 roku dołączono do niej pole górnicze "Präsident". W 1909 roku kopalnia została połączona z kopalnią "Ernestine" pod nową nazwą "von Kulmiz". W 1928 wraz z innymi kopalniami w tym rejonie została własnością spółki "Niederschlesische Bergbau AG Waldenburg". Po zakończeniu II wojny światowej ponownie nosiła nazwę "Melchior", jednak 1 stycznia 1946 roku zmieniono nazwę kopalni na "Mieszko".

W 1964 roku została połączona z kopalnią "Bolesław Chrobry" pod wspólną nazwą "Wałbrzych". Ostatni wózek z węglem wyjechał w 1992 roku. Po dawnej kopalni przypominają jedyne dwie zachowane wieże: Szyb Staszic Wschód, Zachód, przy ulicy Górniczej który powstał w 1815 roku oraz Szyb Powietrzny przy ulicy Świdnickiej z 1898 roku.

  • Szyb Staszic jest najwyższą w dolnośląskim zagłębiu wieżą typu Malaków, stanowi ciekawą architekturę przemysłową, szyb służył do zjazdu ludzi oraz jako szyb wodny i ciągnienia urobku. Basztowa wieża szybu została zbudowana na wzór średniowiecznych wież obronnych na planie kwadratu o bokach 15 metrów o przekroju beczkowym i obudowie murowej. Wysokość wieży szybowej wynosi 40 metrów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]