Kopalnia Węgla Kamiennego David

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża wyciągowa szybu Tytus w 2010 roku

Kopalnia Węgla Kamiennego David (Tytus, Davidgrub) – zlikwidowana kopalnia węgla kamiennego w Wałbrzychu na Konradowie przy ulicy Kopalnianej, od 1907 roku połączona i eksploatowana z kopalnią "Fuchs".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo kopalnia była własnością młynarza Demutha, a jej oficjalne nadanie pod nazwą „David” nastąpiło 9 grudnia 1789. Od 1840 należała do radcy Treutlera, później przeszła na własność gwarectwa. Pod koniec XIX wieku została powiększona i eksploatowano ją razem z kopalniami i polami górniczymi: Emilie Anna, Erwünschte Zukunft i Reinhold. W 1907 roku kopalnia została wykupiona przez gwarectwo "Fuchs" i od tej pory była użytkowana razem z kopalnią "Fuchs". W 1950 roku nazwę kopalni "David", która stanowiła część kopalni "Thorez" została zmieniona na "Tytus". Do dzisiaj zachowała się wieża szybowa oraz niewielka ilość budynków pokopalnianych, które służą na cele magazynów i różnych przedsiębiorstw.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Jaros: Słownik historyczny kopalń węgla na ziemiach polskich. Katowice: Śląski Instytut Naukowy, 1984, s. 141. ISBN 83-00-00648-6.