Kopalnia Węgla Kamiennego Dębieńsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
KWK Dębieńsko
KWK Dębieńsko
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Siedziba ul. 3 Maja 44
44-230 Czerwionka-Leszczyny
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
KWK Dębieńsko
KWK Dębieńsko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
KWK Dębieńsko
KWK Dębieńsko
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
KWK Dębieńsko
KWK Dębieńsko
Ziemia 50°09′31″N 18°40′03″E/50,158611 18,667500

Kopalnia Węgla Kamiennego Dębieńsko – nieczynna kopalnia węgla kamiennego, w Czerwionce-Leszczynach, w województwie śląskim, w powiecie rybnickim.

Historia[edytuj]

Początki kopalni datuje się na rok 1853, kiedy to Wilhelm Schneider uruchomił kopalnię pod nazwą "Dubensko". W czasie okupacji hitlerowskiej należała do koncernu Hermann Göring. W roku 2000 została zamknięta z powodu nierentowności.

Teraźniejszość[edytuj]

Zamknięta w 2000 roku kopalnia ma szansę na ponowną eksploatację. Na terenie gdzie poprzednio prowadzono wydobycie planuje się otwarcie nowego zakładu. W 2008 r. 50-letnią koncesję na wydobycie węgla w tym miejscu otrzymała spółka NWR Karbonia S.A. (http://www.nwrkarbonia.pl/). W 2010 roku złożono wniosek o poprawkę do koncesji, co ma umożliwić spółce wydobycie z dodatkowych złóż węgla w kopalni Dębieńsko. Spółka NWR Karbonia zamierza zainwestować tam kilkaset milionów euro. Połowę tej kwoty stanowić będą prace wyburzeniowe, modernizacyjne i budowlane. Pracę w kopalni może znaleźć około 2.500 osób. Pierwsza tona węgla ma wyjechać na powierzchnię w 2017 roku, a niedługo potem zostanie uruchomiona pełna produkcja. Obecnie trwają prace rozbiórkowe oraz modernizacyjne starych budynków po KWK "Dębieńsko". Budynek byłej Cechowni zyskuje nowy dach. Budynki, w które później posłużą kopalni zyskają nowe centralne ogrzewanie i będą prowadzone prace wewnątrz budynków.

Bibliografia[edytuj]