Przejdź do zawartości

Kopalnia Węgla Kamiennego Barbara-Wyzwolenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pole Północne kopalni Król, wieże wyciągowe szybów Wyzwolenie I i II
Wieże wyciągowe szybów św. Barbary kopalni Król (Pole Zachodnie)
Budynek maszyny wyciągowej szybu Wyzwolenie I kopalni Wyzwolenie, fot. 2017 r.
Budynek maszyny wyciągowej szybu Wyzwolenie II kopalni Wyzwolenie, fot. 2017 r.

Kopalnia Węgla Kamiennego Barbara-Wyzwoleniekopalnia węgla kamiennego w Chorzowie istniejąca od 1937 do 1 stycznia 1970, kiedy to została połączona z kopalnią Chorzów i utworzyła kopalnię Barbara-Chorzów.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kopalnia powstała w 1937 roku, z połączenia pola Zachodniego i Północnego kopalni Król, należała do Skarbofermu do 1939[1].

W kopalni panowały bardzo trudne warunki geologiczno-górnicze[2]. Kopalnia dysponowała dwoma głównymi szybami Wyzwolenie I i II[2] oraz szybem podsadzkowym Kinga[3].

W czasie okupacji hitlerowskiej nosiła nazwy: Königsgrube Westfeld i Königsgrube Nordfeld i należała do koncernu Hermann Göring[1]. Na kopalni wówczas pracowali jeńcy[4].

Od 1945 do 1957 należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, następnie do Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego[1]. W latach 50. XX wieku część załogi stanowili więźniowie, jeńcy wojenni oraz żołnierze Wojskowych Batalionów Pracy[5].

21 marca 1954 w kopalni doszło do pożaru i katastrofy[5], w wyniku którego zginęło ponad 90[6] lub nawet ponad 100 górników[7]. Oficjalne dane podane w 1956 wskazywały na 80 zabitych[5]. Była to największa katastrofa w polskim górnictwie po II wojnie światowej[8]. Tragedia została upamiętniona drewnianym krzyżem z inskrypcją „1954”, znajdującym się w pobliżu dawnych zabudowań kopalni[9].

1 stycznia 1970 kopalnia została połączona z kopalnią Chorzów i nosiła nazwę Barbara-Chorzów[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]