Kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Unią Europejską
Kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Unią Europejską – wydarzenia będące elementem kryzysu migracyjnego w Europie spowodowane zorganizowanym przerzutem imigrantów i uchodźców[1][2] (w większości młodych mężczyzn[3][4]) do Unii Europejskiej m.in. z Iraku, Afganistanu i z innych krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki przez granicę białorusko-litewską oraz białorusko-polską i białorusko-łotewską.
Na początku lata 2021 roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zagroził niepowstrzymywaniem przybywających do Unii Europejskiej handlarzy narkotykami, handlarzy ludźmi[5], a także uzbrojonych imigrantów[6][7]. Kryzys rozpoczął się, gdy władze białoruskie uruchomiły kanały przerzutu migrantów z kraju przez granicę z UE na terytorium Litwy, Polski i Łotwy. Prezydent Alaksandr Łukaszenka przyznał, że wspieranie nielegalnego transgranicznego przerzutu imigrantów jest odpowiedzią na unijne sankcje wobec Białorusi. W związku z kryzysem rządy Polski i Łotwy podjęły decyzje o wprowadzeniu stanów wyjątkowych na terenach przygranicznych z Białorusią, rząd Litwy wprowadził natomiast stan wyjątkowy na terytorium całego kraju.
Sytuacja na granicy z Białorusią stanowi efekt instrumentalizacji migrantów przez władze Białorusi w celu osiągnięcia ustępstw politycznych (zniesienie sankcji) oraz prowokowania chaosu[8]. Jest oceniana jako przejaw wojny hybrydowej pomiędzy Białorusią a Polską i Unią Europejską[9][10][11].
Tło wydarzeń
[edytuj | edytuj kod]Alaksandr Łukaszenka pełni funkcję prezydenta Białorusi od 1994 roku i de facto jest dyktatorem tego państwa[12]. Białoruski reżim był oskarżony o masowe fałszerstwa wyborcze podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku przez społeczność międzynarodową i białoruską opozycję[13][14]. Pomimo zwycięstwa w sfałszowanych wyborach, Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i ich sojusznicy, nie uznały Łukaszenki za prezydenta[15]. Ogłoszone wyniki wyborów wywołały także masowe protesty na Białorusi[14]. Po wyborach prezydenckich, ich de facto zwyciężczyni[16] i liderka opozycji, Swiatłana Cichanouska, uciekła na Litwę[17].
23 maja 2021 samolot linii lotniczych Ryanair lecący do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu fałszywej informacji o znajdującej się na jego pokładzie bombie[18]. W rzeczywistości samolot był zmuszony do lądowania, ponieważ na jego pokładzie znajdował się Raman Pratasiewicz, aktywista opozycyjny[19]. Po wylądowaniu Pratasiewicz został wraz z partnerką aresztowany[19]. W związku z tymi wydarzeniami Unia Europejska nałożyła na Białoruś sankcje gospodarcze[20][21], z powodu których, jak przyznał Alaksandr Łukaszenka, białoruskie władze rozpoczęły nielegalne przerzucanie imigrantów na terytorium Unii Europejskiej[22].
Niektóre źródła łączą to z manewrami Zapad 2021, w ramach których taka nielegalna migracja („broń D”, demograficzna)[23] i powiązane działania wojny informacyjnej są działaniami asymetrycznymi, niekonwencjonalnymi, poniżej progu wojny, mających na celu przetestowanie rozpoznania, czasu i reakcji Polski i Litwy[24].
Litwa
[edytuj | edytuj kod]Czerwiec
[edytuj | edytuj kod]Na Litwie kryzys migracyjny spowodowany działaniami białoruskiego reżimu rozpoczął się w czerwcu 2021 roku, wcześniej niż w Polsce, czy na Łotwie[25]. W czerwcu wśród migrantów przeważały osoby pochodzące Bliskiego Wschodu – Iraku, Syrii, Iranu, Afganistanu[26]. 23 czerwca imigranci[27], przebywający w Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Podbrodziu zachowywali się w sposób agresywny, a także próbowali opuścić ośrodek, wobec czego Funkcjonariusze VSAT użyli gazu łzawiącego. Według kierownika ośrodka sytuacja dość szybko wróciła do normy a mieszkańcy ośrodka do namiotów[28][29]. W czerwcu 2021 roku litewscy strażnicy graniczni zatrzymali 474 osoby, które przekroczyły granicę białorusko-litewską[30].
Lipiec
[edytuj | edytuj kod]2 lipca rząd Litwy wprowadził stan nadzwyczajny w całym kraju w związku z nasileniem się nielegalnej migracji[31]. W drugim tygodniu lipca rozpoczęto wznoszenie zasieków na granicy litewsko-białoruskiej i podjęto decyzję o budowie ogrodzenia granicznego[32]. W trzecim tygodniu lipca w Dziewieniszkach zaczął powstawać obóz dla migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę[32].
13 lipca Seimas uchwalił ustawę zezwalającą na odsyłanie osób nielegalnie przekraczających granicę białorusko-litewską z powrotem na terytorium Białorusi[26][33]. Litewski rząd uzasadniał wprowadzenie takiej ustawy przeciwdziałaniem wojnie hybrydowej prowadzonej przez białoruskie władze[33]. Zdaniem litewskich władz Łukaszenko wykorzystywał migrantów jako „broń hybrydową”[34]. Organizacje chroniące prawa człowieka skrytykowały nowe prawo, ponieważ ich zdaniem naruszało ono prawa człowieka[35][36] i może sprawić, że osoby z zasadnymi wnioskami o azyl spotkają się z odmowami[34], a także uznały, że nowe prawo pozwala przetrzymywać migrantów przez nieokreślony czas bez orzeczenia sądu, a także ogranicza dostęp organizacji pozarządowych do ośrodków w których są oni przetrzymywani[35]. Według danych Litweskiego Czerwonego Krzyża spośród osób przybyłych wtedy na Litwę z Białorusi 400 to dzieci a 40% to osoby wymagające szczególnej ochrony: ofiary przemocy, kobiety, chorzy i niepełnosprawni[26][37].
30 lipca na Litwę przybyło 60 funkcjonariuszy Frontexu w celu wsparcia służb granicznych[38].
Od sierpnia do listopada
[edytuj | edytuj kod]Na początku sierpnia litewskie MSW zapowiedziało, że każdy, kto przekroczył nielegalnie granice, a będzie chciał powrócić do kraju, z którego pochodzi, otrzyma bilet lotniczy i 300 euro[39]. 17 sierpnia doszło do incydentu, podczas którego 12 żołnierzy białoruskich przekroczyło litewską granicę wypychając migrantów ze swojej strony granicy[40]. Przekraczających zawrócili strażnicy litewscy[40]. 15 września 2021 minister spraw zagranicznych, Gabrielius Landsbergis, zapowiedział, że imigranci nielegalnie przekraczający granicę nie będą mogli złożyć wniosku o udzielenie ochrony prawnej[41]. 11 października w Kibartach powstał obóz dla imigrantów[42]. 5 listopada na Litwie zaczęto budować stalową zaporę na granicy z Białorusią[43].
10 listopada litewskie władze wprowadziły na granicy z Białorusią zaostrzony stan wyjątkowy, w związku z tym, że białoruskie służby zwiększyły liczbę transportów z migrantami na granicę białorusko-litewską[44]. 11 listopada Seimas przyjął uchwałę, wyrażającą poparcie dla Polski w obronie jej granic i uznającą działania Białorusi za prowokacyjne i eskalujące sytuację w regionie[45]. 12 listopada litewski minister spraw wewnętrznych wezwał organizacje międzynarodowe i pozarządowe do podjęcia współpracy z białoruskimi władzami w celu zorganizowania pomocy dla osób, znajdujących się na terytorium Białorusi i próbujących w sposób nielegalny przekroczyć granicę tego państwa z Unią Europejską[46]. W listopadzie większość imigrantów którzy, próbowali nielegalnie dostać się na Litwę stanowili młodzi mężczyźni[47].
Łotwa
[edytuj | edytuj kod]W sierpniu władze Łotwy zaprezentowały nagrania, na których widać jak umundurowani funkcjonariusze służb białoruskich przeprowadzają migrantów przez granicę łotewsko-białoruską[48].
Łotewskie MSZ nazwało kryzys wojną hybrydową, która w połączeniu z rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami „Zapad-2021” może doprowadzić do zwiększenia ilości incydentów lub prowokacji. Ponadto łotewski rząd zapowiedział odwołanie się do art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który wzywa do konsultacji wewnątrz sojuszu, jeżeli któryś z członków uzna, że jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo są zagrożone[49]. 18 października władze Łotwy zapowiedziały nałożenie sankcji na białoruskie linie lotnicze Belavia[50].
12 listopada łotewski parlament zatwierdził budowę muru na granicy z Białorusią[51].
Polska
[edytuj | edytuj kod]Rok 2021
[edytuj | edytuj kod]Sierpień
[edytuj | edytuj kod]W okresie 7–8 sierpnia Straż Graniczna zatrzymała 349 imigrantów, pochodzących z Iraku i Afganistanu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską[52]. 17 sierpnia Centrum Informacyjne Rządu podało, że od początku miesiąca 1935 osób próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską, z czego 1175 zostało zawróconych, a 760 skierowanych do ośrodków dla cudzoziemców. Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik poinformował tego dnia, że od tygodnia działania Straży Granicznej wspiera 1000 żołnierzy[53].
8 sierpnia po białoruskiej stronie granicy niedaleko wsi Usnarz Górny pojawiła się grupa ok. 60 osób uchodźców m.in. z Iraku i Afganistanu, z czego część z nich – głównie kobiety. Po kilku dniach wycofała się na terytorium Białorusi, pozostawiając na miejscu grupę 32 osób, której powrót uniemożliwiają funkcjonariusze białoruskiej straży granicznej[54], a której wejście na terytorium Polski uniemożliwiają znajdujący się na miejscu funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej[55]. 17 sierpnia 2021 ukazała się w TVN24 relacja Piotra Czabana z Usnarza Górnego – z pogranicza polsko-białoruskiego[56]. Przeciągająca się patowa sytuacja stała się przedmiotem ożywionej debaty politycznej[57][58][59]. Duży wpływ na rozgłos sytuacji imigrantów na granicy polsko-białoruskiej miała ówczesna sytuacja w Afganistanie, gdzie doszło do upadku Kabulu i przejęcia władzy przez talibów[60][61].
19 sierpnia polska Straż Graniczna zapowiedziała, że nie wpuści na teren Polski migrantów z Białorusi[62]. 22 sierpnia Straż Graniczna poinformowała, że kolejne osoby powróciły w głąb Białorusi, a na miejscu pozostały 24 osoby, które odmawiają opuszczenia obozowiska[63]. Tego samego dnia polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaoferowało białoruskiemu chargé d’affaires chęć udzielenia pomocy humanitarnej Białorusi i migrantom przebywającym na jej terytorium[64]. 23 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział wzmocnienie ochrony granicy polsko-białoruskiej poprzez rozpoczęcie budowy płotu o wysokości 2,5 m[65]. 24 sierpnia wysłany na Białoruś konwój z pomocą humanitarną został zatrzymany na przejściu granicznym w Bobrownikach; władze białoruskie nie wydały zgody na jego wjazd[66]. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki potwierdził plany uszczelnienia granicy polsko-białoruskiej, zapowiadając, że polski rząd nie dopuści do tego, „aby na terytorium Polski przedostawały się fale osób, które są do tego nieuprawnione”, a także oskarżając wprost władze białoruskie o eskalację konfliktu i prowadzenie działań o charakterze hybrydowym[67]. 27 sierpnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponowiło propozycję udzielenia migrantom pomocy rzeczowej, zwracając się do władz białoruskich o zgodę na wjazd konwoju humanitarnego oczekującego na granicy[68].
26 sierpnia polscy funkcjonariusze Policji zabezpieczyli miasteczko namiotowe migrantów za przejściem granicznym z Białorusią[69]. Następnego dnia polska Straż Graniczna udostępniła film, na którym widać, jak funkcjonariusze białoruscy rozdają żywność migrantom, informując, że codziennie otrzymują oni posiłki i inną pomoc od białoruskich służb[70]. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że pomoc ze strony Polski dla migrantów jest gotowa, jednak Białoruś odmawia wpuszczenia konwoju z żywnością i innymi zasobami na terytorium swojego państwa[71].
29 sierpnia funkcjonariusze polskiej Policji i Straży Granicznej zatrzymali niedaleko Usnarza Górnego grupę osób (12 Polaków i 1 obywatela Holandii), która próbowała zniszczyć pod wsią Szymaki[72] przygraniczne zasieki i umocnienia; jednym z zatrzymanych był Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog. W opublikowanym manifeście pt. „Brońmy granicy przed Łukaszenką i Putinem, nie ich ofiarami”, podpisani z nazwiska uczestnicy akcji określili ją jako „pokojowy protest w duchu obywatelskiego nieposłuszeństwa” mający na celu zwrócenie uwagi na „legitymizowanie ksenofobii i rasizmu pod płaszczykiem dbałości o bezpieczeństwo narodowe”[73]. Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, zapowiedział, że aresztowane osoby „poniosą wszelkie konsekwencje swoich działań”[74]. Następnego dnia wszyscy sprawcy usłyszeli zarzuty zniszczenia mienia[75]. 31 sierpnia cała grupa została wypuszczona na wolność po tym jak Sąd Rejonowy w Sokółce nie znalazł podstaw, by przystać na wniosek prokuratury o areszt tymczasowy dla aktywistów[76]; tego samego dnia Rada Ministrów podjęła uchwałę o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na wąskim pasie leżącym bezpośrednio przy granicy z Białorusią, obejmującym 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim[77]. Dziennik Die Welt, poinformował, że w sierpniu 2021 niemiecka policja odnotowała 500 nielegalnych wjazdów migrantów przybyłych z Białorusi przez granicę polsko-niemiecką[78].
Pod koniec sierpnia 2021 roku, po przeprowadzeniu wizytacji granicy polsko-białoruskiej przez przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdził on w wystąpieniu, że polska Straż Graniczna naruszyła Konwencję genewską o statusie uchodźców, nie przyjmując ustnych oświadczeń od osób chcących ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce[79], a prawo do ubiegania się w Polsce o status uchodźcy jest prawem konstytucyjnym, gwarantowanym w art. 56 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej[55][80] „i – jako takie – nie może być w swej istocie ograniczane, ani przepisami ustaw, ani tym bardziej działaniem lub zaniechaniem ze strony organów państwa”[81]. Według RPO uchodźcy znaleźli się pod jurysdykcją polskiej Straży Granicznej, gdy pogranicznicy zaczęli wykonywać wobec nich czynności, niezależnie od tego czy uchodźcy znaleźli się na terytorium Polski[81].
Z drugiej strony Sąd Rejonowy w Sokółce utrzymał w mocy postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Usnarzu Górnym, ponieważ nie dopatrzył się znamion przestępstwa. W ocenie sądu uchodźcy znajdowali się na terytorium Białorusi, skąd dostarczano im jedzenie i inne potrzebne przedmioty, zaś rola polskich funkcjonariuszy ograniczała się do uniemożliwienia im nielegalnego przekroczenia granicy. W pobliżu nie było przejścia granicznego, w którym możliwe byłoby złożenie wniosku o ochronę międzynarodową, a ochrona granic przed nielegalną migracją należy do ustawowych zadań Straży Granicznej. Co więcej, uchodźcy poprzez swoich pełnomocników złożyli wnioski o ochronę międzynarodową w dniu 20 sierpnia[82].
Wrzesień
[edytuj | edytuj kod]2 września prezydent Andrzej Duda wydał decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią[83]. 3 września rozpoczęła się operacja „Silne Wsparcie”, w ramach której żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają wspomagać władze samorządowe, lokalne społeczności i funkcjonariuszy Straży Granicznej[84]. Następnego dnia odnotowano 84 próby nielegalnego przekroczenia przez migrantów granicy Polski z Białorusią[85]. 6 września Sejm zdecydował o utrzymaniu stanu wyjątkowego[86].
Osobny artykuł:8 września stan wyjątkowy w Polsce został zniesiony dla pielgrzymów[87]. 19 września polska Straż Graniczna w pobliżu granicy z Białorusią znalazła ciała trzech migrantów[88][89]. Tego samego dnia w woj. podlaskim, nieopodal granicy polsko-litewskiej (teren nie objęty stanem wyjątkowym) odnaleziono kolejną zmarłą z wychłodzenia osobę[90]. 24 września pomimo przeprowadzonej reanimacji zmarł mężczyzna, który wraz z grupą innych imigrantów został zatrzymany przez straż graniczną przy białoruskiej granicy[91]. W nocy, z 26 na 27 września, w pobliżu granicy polsko-białoruskiej zmarł szesnastoletni Irakijczyk[92]. 30 września Sejm zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego w Polsce[93]. Dziennik Die Welt poinformował, że we wrześniu 2021 niemiecka policja odnotowała 1900 nielegalnych wjazdów migrantów przybyłych z Białorusi przez granicę polsko-niemiecką[78].
Październik
[edytuj | edytuj kod]6 października władze Polski wystosowały do władz Białorusi notę w związku z kryzysem migracyjnym[94].
12 października minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zapowiedział zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących na granicy z Białorusią[95][96]. 14 października policjanci patrolujący ze śmigłowca obszar przygraniczny zauważyli zwłoki 24-letniego Syryjczyka, które leżały na polu blisko miejscowości Klimówka[97]. 2 listopada Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy[98]. 19 października niemiecka policja poinformowała, że od 1 października, 3104 osoby nielegalnie przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Heiko Teggatz, przewodniczący niemieckiego związku zawodowego policji federalnej poinformował, że od kilku miesięcy liczba zatrzymań osób, nielegalnie przekraczających granicę polsko-niemiecką szybko wzrasta[99]. Dziennik Die Welt, powołując się na niemiecką policję, poinformował o 5285 nielegalnych przekroczeniach granicy polsko-niemieckiej przez migrantów przybyłych z Białorusi w październiku 2021[78]. 22 października pomoc migrantom zaoferował Caritas Polska[100].
Listopad
[edytuj | edytuj kod]4 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że dzień wcześniej białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia po tym, jak żołnierze polscy wykryli pilnowaną przez nich grupę migrantów przy ogrodzeniu biegnącym wzdłuż granicy[101].
8 listopada służby białoruskie skierowały na granicę polsko-białoruską, koło przejścia w Kuźnicy, największą, jak do tej pory, grupę migrantów. Została ona skierowana do lasu, gdzie migranci założyli obozowisko. W związku z zaistniałą sytuacją rząd zwołał sztab kryzysowy[102]. Od godziny 15:00 w stan gotowości zostali postawieni żołnierze dwóch batalionów lekkiej piechoty z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Białegostoku i Hajnówki[103]. Tego samego dnia miała miejsce próba siłowego, nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów. Doszło do zniszczenia zabezpieczeń wzniesionych na granicy i ataków na funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy. Wobec osób forsujących zasieki został użyty gaz łzawiący[104]. Migranci byli wyposażeni w narzędzia mające ułatwić im zniszczenie zasieków na granicy polsko-białoruskiej[105]. W trakcie zajść na granicy, w rejonie Kuźnicy było 12 000 żołnierzy, 8000 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 1000 policjantów. Na granicę skierowano także antyterrorystów[105]. Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, iż szacowana liczba migrantów sprowadzonych w rejon granicy wynosi około 4000 osób[106].
W nocy z 9 na 10 listopada dwie duże grupy migrantów próbowały przekroczyć granicę polsko-białoruską[107].
W nocy z 10 na 11 listopada miała miejsce kolejna próba siłowego przekroczenia granicy przez migrantów w liczbie 150 osób. Po dotarciu na miejsce dodatkowych oddziałów funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej Białorusini wycofali grupę do lasu[108]. Wieczorem 11 listopada białoruskie służby próbowały siłą zmusić grupę 35 osób, głównie kobiet i dzieci, do przekroczenia granicy. Interwencja Straży Granicznej, Policji i wojska udaremniła działania Białorusinów[109].
12 listopada doniesiono o pierwszym pobiciu trzech migrantów na terytorium RP. Do zdarzenia miało dojść 11 listopada w lesie w okolicy Hajnówki[110]. Straż Graniczna doniosła, że w nocy 12 listopada białoruskie służby użyły lasera w celu oślepienia polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Podobne działania podejmowali rosyjscy separatyści w walkach z siłami ukraińskimi w Donbasie[111].
W nocy z 12 na 13 listopada grupa białoruskich żołnierzy podjęła próbę zniszczenia tymczasowej zapory na granicy w okolicach Wólki Terechowskiej koło Czeremchy. Wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej używano kolejny raz wiązki laserowej oraz świateł stroboskopowych. Dodatkowo grupa około 100 migrantów próbowała przekroczyć nielegalnie granicę. Jak podała Straż Graniczna, zostali oni wyposażeni przez Białorusinów w gaz łzawiący, którego używali przeciwko Polakom. Podlaska Policja podała, że około godziny 01:00, koło Wólki Terechowskiej, znaleziono ciało młodego Syryjczyka. To już dziewiąta martwa osoba znaleziona przez polskie służby[112].
13 listopada doszło do siłowego przekroczenia granicy przez migrantów w okolicach miejscowości Klukowicze-Kolonia. Polscy policjanci zostali zaatakowani kamieniami. Jeden został ranny. Do innej próby forsowania granicy doszło koło Starzyny, gdzie grupa 50 migrantów przeszła granicę. Grupie funkcjonariuszy Policji udało się złapać 22 migrantów[113].
Według doniesień Al-Jazeery z obozu migrantów, białoruskie służby zmuszają ich do siłowego przekraczania granicy pod groźbą pobicia lub siłowego spychania na płot[114].
14 listopada niezależne białoruskie portale Radio Swaboda i Zerkalo.io poinformowały, że kolejna kolumna migrantów przemieszczała się w stronę granicy z Polską. Migranci szli szosą w kierunku przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica Białostocka[115]. Stanisław Żaryn poinformował, że białoruskie służby informują migrantów o tym, iż 15 listopada, po polskiej stronie granicy, mają zjawić się autobusy, które zabiorą migrantów do Niemiec. Żaryn poinformował jednocześnie o zwiększającej się liczbie funkcjonariuszy białoruskich służb na granicy, pojawieniu się osób przeprowadzających instruktaże oraz transportach kłód drewna[116]. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że wraz z premierami Litwy i Łotwy rozważają skorzystanie z Art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego w związku z eskalacją napięcia na odcinkach granicy Białorusi z Litwą, Polską i Łotwą[117].
W poniedziałek, 15 listopada, służby białoruskie przekierowały obozowisko migrantów na zamknięte przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka. Na przejściu pojawiły się białoruskie media. Według doniesień towarzyszący białoruscy funkcjonariusze nie reagowali na poczynania migrantów na przejściu granicznym. Wieczorem polskie służby wzmocniły zabezpieczenia i zapory po polskiej stronie[118][119][120]. W nocy 15 listopada doszło do kolejnego incydentu na granicy. Białoruscy funkcjonariusze wpychali grupę migrantów na prowizoryczne ogrodzenie z drutu kolczastego. Użyto gazu łzawiącego i doszło do słownych utarczek[121]. Tej samej nocy w okolicach Starzyny kilkusetosobowa grupa migrantów próbowała siłowo przekroczyć granicę. Przeciwko interweniującym policjantom, żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej użyto kamieni. Grupa była wyposażona w prowizoryczne drabiny do forsowania zasieków[122]. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, w którym widać jak białoruscy żołnierze niszczyli ogrodzenie na granicy, aby ułatwić przejście migrantów w tym miejscu[123][124].
16 listopada migranci próbowali dostać się na terytorium Polski[125]. Polskie służby graniczne przekazały informację, że zostały zaatakowane kamieniami przez migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy na co odpowiedziały przy pomocy armatek wodnych i gazu łzawiącego[125][126]. Polski minister obrony narodowej powiedział, że migranci i białoruscy funkcjonariusze próbowali zniszczyć ogrodzenie na granicy[125][126]. Według doniesień polskiej Policji białoruskie służby nie interweniowały podczas tych wydarzeń, polska Policja oskarżyła także białoruskich funkcjonariuszy o dostarczanie migrantom granatów hukowych[124][125]. Strona polska wysunęła podejrzenia, iż w trakcie zamieszek, między migrantami, znajdowali się przebrani w cywilne ubrania białoruscy funkcjonariusze[127]. Doniesienia o udziale białoruskich funkcjonariuszy w zamieszkach miał potwierdzić także rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Podał, że według obserwacji funkcjonariuszy z granicy, migranci nie noszą kominiarek, anie nie maskują twarzy w inny sposób. Według rzecznika działania atakujących wyglądały na wcześniej przygotowane i koordynowane[128]. W wyniku starć na granicy zostało rannych 7 policjantów, jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej oraz jeden żołnierz[127][129]. Po południu polskie służby poinformowały o kolejnych czterech rannych funkcjonariuszach[128]. Stanisław Żaryn podał, iż według doniesień polskich służb z przejścia, przed atakiem na miejscu pojawiły się białoruskie media państwowe[130]. Według relacji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej, 16 listopada w godzinach wieczornych miały miejsce jeszcze dwie próby nielegalnego, siłowego przekroczenia granicy. Jedna odbyła się ok. 18:00 w okolicach Czeremchy. Białorusini mieli w jej trakcie oślepiać Polaków laserami i używali oślepiających świateł, a migranci (grupa ok. 50 osób) rzucali kamieniami. Druga próba miała miejsce w rejonie Dubicz Cerkiewnych (grupa ok. 100 osób) ok. 23:00, gdzie migranci również rzucali kamieniami w polskich funkcjonariuszy[131].
Rankiem 17 listopada wiceminister MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że Białorusini przysłali w okolice przejścia w Bruzgach autobusy, a migranci zaczęli przemieszczać się w niewiadomym kierunku[132]. Tego samego dnia poinformowano, że od 16 listopada Białoruś ograniczyła dostawy ropy do Polski na trzy dni. Według informacji podanych przez rosyjski Transnieft wynika to z nieplanowanych prac konserwacyjnych[133].
18 listopada białoruskie władze oczyściły okolice przejścia granicznego w Bruzgach z obozowisk migrantów[134]. Setki osób, które mieszkały w nich przez kilka poprzednich dni przemieściły się eskortowane przez uzbrojonych i zamaskowanych białoruskich strażników do dużego magazynu położonego kilkaset metrów od przejścia granicznego w którym białoruskie władze zapewniły im schronienie[135][134] i jedzenie[136].
19 listopada minister obrony Estonii Kalle Laanet poinformował, że Estonia odpowiadając na polską prośbę o praktyczne wsparcie wyśle do Polski stu żołnierzy i specjalne jednostki z dronami. Informację tę potwierdził wiceminister Marcin Ociepa[137]. Minister Laanet powiedział, że jest to wyraz solidarności z Polską w czasie ataku hybrydowego ze strony Białorusi[137].
Grudzień 2021 – obecnie
[edytuj | edytuj kod]3 grudnia 2021 do Polski przybyły pododdziały wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii, którzy – jak poinformował szef MON Mariusz Błaszczak – zostali skierowani do zadań na granicy polsko-białoruskiej. 5 grudnia poinformowano o śmierci Kurdyjki, która wcześniej poroniła. Kobieta trafiła do hajnowskiego szpitala w ciężkim stanie. Jak informowały media, wraz z rodziną przebywała w lesie w rejonie granicy polsko-białoruskiej. 7 grudnia w lesie w rejonie wsi Olchówka w gminie Narewka odkryte zostały zwłoki mężczyzny, przy których znaleziono plecak i nigeryjski paszport. Ciało znaleźli żołnierze w odległości około 9 km od granicy polsko-białoruskiej[138]. 17 grudnia pojawiła się w mediach informacja, że Emil Czeczko zdezerterował na Białoruś[139].
26 października 2022 roku w pobliżu wsi Łosiniany znaleziono zwłoki Sudańczyka, który utonął w rzece[140]. W grudniu 2022 grupa aktywistów Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne otrzymywała kilkadziesiąt próśb o pomoc od uchodźców na granicy tygodniowo[141].
7 stycznia 2023 roku jemeński lekarz Ibrahem Jaber Ahmed Dehya zmarł w wyniku wyziębienia w Puszczy Białowieskiej. Według straży granicznej Ibrahem był jednym z grupy Jemeńczyków, którzy przekroczyli granicę, przekraczając rzekę Przewłoka, dopływ rzeki Leśnej.. Grupa aktywistów Grupa Granica oskarżyła pograniczników o wypchnięcie kolegów Ibrahema na Białoruś. Ibrahem został pochowany dwa dni później w Bohonikach[142]. 12 lutego 2023 w okolicach Hajnówki znaleziono zwłoki Etiopki.
15 października 2023 w ogólnopolskim referendum padły pytania dotyczące m.in. przyjęcia nielegalnych imigrantów i rozbiórki zapory na granicy polsko-białoruskiej[143].
23 października 2023 odnaleziono ciało obcokrajowca przy torach we wsi Dobrowoda. Inny obcokrajowiec zmarł w obecności polskiego patrolu[144]. 4 listopada znaleziono zwłoki Syryjczyka[145]. Następnego dnia nielegalny imigrant został postrzelony przez polskiego żołnierza[146].
W lutym 2024 przy drodze Stara Białowieża – Narewka odnaleziono ludzką czaszkę osoby pochodzącej z Bliskiego Wschodu[147]. 14 marca 2024 roku w lesie w pobliżu miejscowości Sorocza Nóżka znaleziono ciało 32- letniego mężczyzny z Pakistanu[148].
8 maja 2024 poinformowano o podpaleniu polskiego znaku granicznego, dokonanym przez migrantów[149]. 20 dni później polski żołnierz został raniony nożem, drugi został ranny narzędziem, do którego przytwierdzony był nóż, a inny stłuczoną butelką[150], zaś kilka dni później dwóch kolejnych żołnierzy zostało rannych[151]. W odpowiedzi na te ataki minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że od 4 czerwca 2024 będzie obowiązywała 200-metrowa strefa buforowa[152][153]. 6 czerwca w szpitalu zmarł żołnierz Mateusz Sitek ugodzony nożem przez migranta na granicy polsko-białoruskiej[154]. Grupy migrantów rozpoczęły ataki na polskich funkcjonariuszy m.in. za pomocą drzewców zakończonych nożami lub innymi ostrymi narzędziami, pałek z gwoździami, stłuczonych butelek czy proc z metalowymi kulkami[155][156].
Krytyka
[edytuj | edytuj kod]11 kwietnia 2022, organizacja Amnesty International opublikowała raport, w którym wskazywała na naruszanie praw osób ubiegających się o ochronę międzynarodową przez polskie władze. Raport skupiał się głównie na dwóch problemach naruszania praw człowieka: sposób traktowania migrantów na granicy polsko-białoruskiej oraz w ośrodkach detencyjnych. Amnesty International zarzucała polskim władzom wielokrotne pushbacki stosowane wobec migrantów (w tym kobiet, dzieci i osób z niepełnosprawnościami), uniemożliwianie wejścia w procedurę azylową oraz niszczenie własności osobistej migrantów. Zarzucano także złe traktowanie migrantów w ośrodkach detencyjnych; ośrodki te były przepełnione (raport podawał, że w pomieszczeniach o powierzchni ośmiu metrów kwadratowych przetrzymywanych było do 24 mężczyzn) oraz ograniczony dostęp do sanitariatów, lekarzy, psychologów czy pomocy prawnej, a także ograniczanie możliwości migrantów do kontaktu z bliskimi. Amnesty International zwracała także uwagę na kryminalizację oraz stygmatyzację dostarczania pomocy dla potrzebujących przez wolontariuszy[157][158].
Pod koniec marca 2024 trzech polskich żołnierzy zostało zatrzymanych przez Żandarmerię Wojskową, w związku z oddaniem strzałów ostrzegawczych. Pomimo że nie odnotowano obrażeń wśród migrantów, dwóm z nich postawiono zarzuty. W odpowiedzi na to Donald Tusk przesłał do prezydenta wniosek o odwołałanie zastępcy prokuratora generalnego Tomasza Janeczka[159].
Również strefy buforowej, która miała obowiązywać od 4 czerwca, spotkała się z licznymi kontrowersjami ze strony lokalnych samorządów, czy Grupy Granica, termin obowiązywania został przesunięty[160][161] i radykalnie zmniejszona szerokość strefy[162].
Reakcje międzynarodowe
[edytuj | edytuj kod]- Unia Europejska:
- Rada Europejska: Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oskarżył władze białoruskie o wykorzystywanie nielegalnej migracji do wywierania wpływu na Unię Europejską oraz Litwę[31]. 22 października 2021 Rada Europejska przyjęła konkluzje dotyczące sytuacji na granicy Unii Europejskiej z Białorusią[163]
- Komisja Europejska: Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand oświadczył, że KE nie może zaakceptować „jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie”[164]. Według Ylvy Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych i migracji sytuacja na granicy Unii Europejskiej z Białorusią to „część agresji Łukaszenki wobec Polski, Litwy i Łotwy, której celem jest destabilizacja UE”[165]. 3 września szef dyplomacji UE Josep Borrell wyraził solidarność z Litwą, Łotwą i Polską w związku z kryzysem[166]. 11 listopada rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła, że na wniosek polskich władz specjaliści z Europejskiego Centrum ds. Przemytu Migrantów wesprą Polskę na granicy[167]. 15 listopada zaakceptowano propozycję KE, aby w budżecie na przyszły rok przeznaczyć 25 milionów euro na ochronię granicy z Białorusią[168].
- Parlament Europejski: 7 października 2021 Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził solidarność z Litwą, Polską i Łotwą w związku z sytuacją na granicy Unii Europejskiej z Białorusią[169][170]. 21 października w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat zawracania migrantów na granicy z Białorusią[171]. 10 listopada po raz kolejny odbyła się debata w PE na temat sytuacji na granicy UE z Białorusią[172].
- Frontex: W drugim tygodniu lipca rozpoczęto wznoszenie zasieków na granicy litewsko-białoruskiej i podjęto decyzję o budowie ogrodzenia granicznego, przysłano też na ten odcinek granicy dodatkowych funkcjonariuszy Fronteksu[173][174]. 2 września minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński uznał skorzystanie z pomocy Fronteksu za bezcelowe[175]. 22 września Komisja Europejska pod wpływem ujawnionych informacji o przypadkach zgonów wśród migrantów[176] wezwała Polskę do skorzystania z pomocy Fronteksu[177].
- Rada Europy: Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 25 sierpnia 2021 środki tymczasowe i nakazał Polsce oraz Łotwie zapewnić osobom koczującym na granicy z Białorusią wodę, żywność, opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie[178]. Trybunał zaznaczył jednak, że nie oznacza to nakazu wpuszczenia tych osób na terytoria Polski i Łotwy[178]. 1 października 2021 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy poprzez rezolucję zaapelowało do Białorusi o „zaprzestanie instrumentalnego traktowania migrantów” i wezwało Europę do pomocy Litwie, Łotwie i Polsce[179]. Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović wydała oświadczenie, w którym stanowczo potępiła skłanianie ludzi do przekraczania granicy przez Białoruś. Odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zaznaczyła jednak, że „Polska nie może pozwolić, by ofiarą padli niewinni i bezbronni ludzie”[180][181].
- NATO: 8 listopada 2021 NATO w wydanym oświadczeniu uznało, że „wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne” i wezwało Białoruś do poszanowania prawa międzynarodowego[182]. 10 listopada NATO wyraziło solidarność z państwami graniczącymi z Białorusią[183].
- Organizacja Narodów Zjednoczonych:
- UNHCR: przedstawicielka biura wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców w Polsce Christine Goyer wystosowała apel do polskich władz o zakończenie impasu na granicy polsko-białoruskiej, a także o „zapewnienie ludziom, którzy utknęli na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu Usnarza Górnego, dostępu do terytorium Polski, natychmiastowej opieki medycznej, pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego i socjalnego”, zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz prawa krajowego i międzynarodowego[184].
- 20 września 2021 odbyło się Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęcone m.in. kryzysowi migracyjnemu na granicy Unii Europejskiej z Białorusią[185]. 8 października odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi[186]. 25 października na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiciele 45 państw potępiło działania Mińska[187].
- 11 listopada Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą działania reżimu Łukaszenki i wyrażającą solidarność z Polską i Litwą. Jedynym państwem oponującym rezolucję była Rosja[188].
- Białoruś: Prezydent Białorusi poinformował o braku chęci współpracy z krajami Unii Europejskiej w zakresie powstrzymywania nielegalnej migracji[31]. Podczas spotkania państw należących do WNP prezydent Alaksandr Łukaszenka oskarżył polskie władze o wywołanie kryzysu przez wyłapywanie migrantów na terytorium Polski i przymusowe odsyłanie ich na terytorium Białorusi[189]. 30 sierpnia 2021 władze Białorusi oskarżyły Litwę, Łotwę i Polskę o działania mające na celu pozbycie się migrantów trafiających na Białoruś[190]. 6 października Białoruś odmówiła przyjęcia pomocy humanitarnej zaproponowanej przez Polskę[191]. 14 października Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę zawieszającą umowę o readmisji z Unią Europejską[192]. 12 listopada przedstawiciele linii lotniczych Belavia poinformowali, że lecący z Turcji obywatele Iraku, Syrii i Jemenu nie będą wpuszczani na pokłady samolotów Belavii[193].
- Irak: 9 października irakijskie władze wstrzymały loty między Białorusią a Irakiem, a następnie nakazały zamknięcie konsulatów Białorusi w Iraku[194][195]. 11 listopada Ambasada Iraku w Moskwie oświadczyła, że będzie organizować ewakuacje swoich obywateli, którzy chcą powrócić do Iraku z Białorusi[196]. 15 listopada port lotniczy w Irbilu zawiesił wszystkie loty do Mińska[197].
- Niemcy: kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała działania białoruskiego rządu, uznając, że „prezydent Łukaszenka wykorzystuje uchodźców, na przykład z Iraku, w sposób hybrydowy do podważania bezpieczeństwa”[198]. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zaapelował do Unii Europejskiej o „podjęcie działań” w celu zatrzymania napływu migrantów z terytorium Białorusi na granicę z Unią Europejską. Poparł ideę wzniesienia trwałej zapory przez rząd polski[199].
- Rosja: 8 listopada Siergiej Ławrow wezwał UE do uregulowania kwestii migrantów i wzięcia za nich odpowiedzialności. Od 10 listopada Rosja zaczęła wysyłać nad Białoruś swoje Tu-22M3 i Tu-160[200]. 12 listopada rozpoczęły się rosyjsko-białoruskie manewry wojsk powietrznodesantowych niedaleko granicy z Polską i Litwą. Celem ćwiczeń jest m.in. namierzanie obcych zwiadowców i formacji zbrojnych. Rosjanie twierdzili, że manewry były odpowiedzią na koncentrację polskich żołnierzy na granicy z Białorusią[201]. 16 listopada MSZ Federacji Rosyjskiej skrytykowało polskie służby podczas ataku migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy. Ministerstwo uznało, że działanie to było naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego[202].
- Stany Zjednoczone: 8 listopada rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ned Price wyraził zaniepokojenie eskalacją sytuacji przez Białoruś. Wezwał prezydenta Łukaszenkę do wstrzymania napływu migrantów do Europy przez terytorium Białorusi. Stwierdził tym samym, że białoruski reżim swoimi działaniami podważa pokój i bezpieczeństwo w Europie[203]. Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA, odnosząc się do traktowania imigrantów przez białoruski reżim na swoim profilu na Twitterze napisała, że „zbrodnie i nieludzkie zachowanie reżimu Łukaszenki nie znają granic”[204].
- Syria: 13 listopada syryjskie linie lotnicze Cham Wings Airlines wstrzymały loty do Białorusi[205].
- Turcja: 4 października 2021 ministrowie spraw zagranicznych Polski, Zbigniew Rau i Turcji, Mevlüt Çavuşoğlu, zapowiedzieli, że władze Polski i Turcji będą ze sobą współpracować w sprawie kryzysu migracyjnego przy granicy z Białorusią[206]. Następnie tureckie władze zmieniły swoje postępowanie w sprawie kryzysu migracyjnego[207], a imigranci z Bliskiego Wschodu transportowani byli na lotnisko w Mińsku przez narodowe tureckie linie lotnicze Turkish Airlines[208]. 11 listopada 2021 linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały, iż od 12 listopada 2021 nie będą przyjmować na pokłady samolotów obywateli Iraku, Syrii i Jemenu[209].
- Ukraina: 8 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Andrzejem Dudą na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i zapewnił go o ukraińskim wsparciu i solidarności[210]. 10 listopada przed ambasadą Białorusi w Kijowie odbyła się manifestacja przeciwników działań reżimu Alaksandra Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej[211]. Na początku listopada doradca ministra obrony narodowej Dmytro Jarosz zaproponował Polsce wsparcie w konflikcie na granicy[199].
- Finlandia: minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto uznał, że „Białoruś bezczelnie wykorzystuje sytuację” na granicy z Unią Europejską[212], a także, że zmuszanie pochodzących z krajów arabskich imigrantów przez białoruski reżim do nielegalnego przekraczania granicy z UE jest działaniem „całkowicie pozbawionym skrupułów”[212].
- Holandia: minister spraw zagranicznych Ben Knapen podkreślił, że Polska strzeże granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a „traktowanie ludzi jako broni w walce z Unią Europejską” przez Białoruś uznał za „niegodziwe”[199].
- Francja, Estonia, Irlandia, Norwegia, Wielka Brytania, Albania: w swoim oświadczeniu część członków Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwała władze białoruskie do „zakończenia nieludzkich działań i nie narażania ludzi na niebezpieczeństwo”[213].
Wydarzenia w kulturze
[edytuj | edytuj kod]Do tych wydarzeń nawiązuje film Zielona granica z 2023 roku[214].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Belarus-Poland crisis: Human rights of trapped migrants ‘paramount’, [w:] UN News [online], United Nations, 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-15], Cytat: „Amid growing concerns about the plight of migrants, refugees and asylum seekers at the Poland-Belarus border [...]” (ang.).
- ↑ Marina Strauss , Granica: gra Łukaszenki i ból uciekinierów, [w:] Deutsche Welle [online], 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Gintautas Mažeikis , Gintautas Mažeikis. Aklavietė. Tinstantis migrantų pūlinys. Kada sprogs?, [w:] LRT [online], Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] (lit.).
- ↑ Marta Urzędowska , Polska granica w światowych mediach: Bezpieczeństwo wygrywa z prawami człowieka, [w:] Wyborcza.pl [online], 10 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] .
- ↑ Reis Thebault , Robyn Dixon , Why is Lithuania seeing so many migrants? Blame Belarus, officials say, [w:] The Washington Post [online], 23 sierpnia 2021 [dostęp 2021-11-12] [zarchiwizowane z adresu 2021-08-23], Cytat: In June, Lukashenko threatened to allow human traffickers and drug smugglers to stream into Europe .
- ↑ Dawid Warszawski , Od Kaddafiego do Łukaszenki. Dyktatorzy odkręcają kurek z ludźmi, [w:] Wyborcza.pl [online], 18 lipca 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Reform.by: кто стоит за потоком мигрантов из Беларуси в Литву?, [w:] Delfi [online], 23 lipca 2021 [dostęp 2021-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2021-08-28] (ros.).
- ↑ Piotr Buras, Humanitarna kontrola granic: Polska i europejski kryzys migracyjny [online] [dostęp 2024-05-11] .
- ↑ Premier: Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową [online], www.pap.pl [dostęp 2024-06-06] .
- ↑ Krzysztof Chochowski , Kryzys na granicy polsko-białoruskiej jako przejaw wojny hybrydowej. Aspekty administracyjnoprawne, „Roczniki Nauk Społecznych”, 49 (4), 2021, s. 81–99, DOI: 10.18290/rns21494.8, ISSN 2544-5812 [dostęp 2024-06-06] (pol.).
- ↑ Hybrydowa agresja Białorusi na UE - Służby specjalne - Portal Gov.pl [online], Służby specjalne [dostęp 2024-06-06] (pol.).
- ↑ Rafał Zychal , Białoruski samiec alfa i niedoszły car. Jak Łukaszenko zdobył i nie oddał władzy, [w:] Onet.pl [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Resolution on the situation in Belarus after one year of protests and their violent repression [online], European Parliament, 6 października 2021 [dostęp 2021-11-09] (ang.).
- ↑ a b Cichanouska: Cena za kontynuowanie demonstracji na Białorusi obecnie byłaby zbyt wysoka, [w:] Forsal.pl [online], 9 sierpnia 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Sam Clench , Man arrested in Ryanair ‘hijacking’ speaks, [w:] News.com.au [online], 24 maja 2021 [dostęp 2021-11-09] (ang.).
- ↑ The democratic opposition in Belarus – 2020, Belarus [online], European Parliament [dostęp 2021-11-09] (ang.).
- ↑ Magdalena Partyła , Dlaczego Swiatłana Cichanouska wyjechała na Litwę? „Sama podjęłam decyzję”, [w:] RMF24 [online], 11 sierpnia 2020 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Samolot zmuszony do lądowania w Mińsku. Komentarze ekspertów, [w:] TVN24 [online], 23 maja 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ a b David Cohen , U.S. condemns Belarus for forcing down passenger plane to arrest foe, [w:] Politico [online], 23 maja 2021 [dostęp 2021-11-09] (ang.).
- ↑ Rozporządzenie Rady (UE) 2021/1030 z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi, „Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej”, Dz.U. L 224I z 24.6.2021, s. 1–14, CELEX: 32021R1030 .
- ↑ Decyzja Rady (WPZiB) 2021/1031 z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniająca decyzję 2012/642/WPZiB dotyczącą środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi, „Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej”, Dz.U. L 224I z 24.6.2021, s. 15–20, CELEX: 32021D1031 .
- ↑ Lukashenko pledges ‘not to restrain migrants’, [w:] Kyiv Post [online], 3 lipca 2021 [dostęp 2021-11-09] (ang.).
- ↑ W. Repetowicz , Broń „D” jako zagrożenie asymetryczne, „Wiedza Obronna”, nr 1–2, 2018, s. 107–125, DOI: 10.34752/rsk1-vv20 .
- ↑ Dezinformacja podczas ćwiczeń ZAPAD-21 [online], Fundacja INFO OPS Polska [dostęp 2021-12-24] .
- ↑ Kryzys na Litwie. Wprowadzili kontrowersyjne prawo, umacniają granicę, [w:] Wirtualna Polska [online], 14 lipca 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ a b c Joanna Hyndle-Hussein , Kryzys migracyjny na Litwie [online], Ośrodek Studiów Wschodnich, 23 lipca 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Ramūnas Jakubauskas , Palapinėse Pabradėje gyvena 94 migrantai, nustatyta 7 COVID-19 atvejai, [w:] LRT [online], Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, 28 czerwca 2021 [dostęp 2021-11-16] (lit.).
- ↑ Pabradėje aidėjo šūviai: maištaujantys pabėgėliai bandė pasprukti iš palapinių miestelio, [w:] Lietuvos rytas [online], 23 czerwca 2021 [dostęp 2021-11-17] .
- ↑ Zamieszki w obozie migrantów w Podbrodziu. Użyto gazu łzawiącego, [w:] TVP Wilno [online], 24 czerwca 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Neteisėtos migracijos stebėsena (nuo 2021-01-01), [w:] ArcGIS [online], Valstybės duomenų agentūra [dostęp 2021-11-15] (lit.).
- ↑ a b c Unia Europejska potępia Białoruś za kryzys migracyjny na Litwie, [w:] Euractiv Polska [online], 6 lipca 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ a b Frontex wyśle większe siły na granicę z Białorusią, [w:] InfoSecurity24.pl [online], 12 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ a b Lietuvos Respublikos Seimas rytinio posėdžio nr. 83 stenograma [online], Lietuvos Respublikos Seimas, 13 lipca 2021 [dostęp 2021-11-15] (lit.).
- ↑ a b Valerie Hopkins , In Lithuania, Migrants Find Themselves Caught in a Geopolitical Battle, [w:] The New York Times [online], 19 lipca 2021 [dostęp 2021-11-18] (ang.).
- ↑ a b Lithuania passes law to limit migrant arrivals from Belarus, [w:] Euronews [online], 13 lipca 2021 [dostęp 2021-08-31] (ang.).
- ↑ Rebecca Collard , Desperate Iraqis the latest pawn in Belarus standoff with EU, [w:] CBC News [online], 27 lipca 2021 .
- ↑ No right to appeal and mass detentions: Lithuania’s new migrant laws draw criticism, [w:] LRT [online], Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, 14 lipca 2021 [dostęp 2021-11-18] (ang.).
- ↑ Na Litwę przybyło 60 funkcjonariuszy Frontexu, [w:] ZW.lt [online], 30 lipca 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Kryzys na granicy z Białorusią. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jedzie na Litwę, [w:] Polsat News [online], 19 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ a b Incydent na granicy z Litwą. Białoruscy żołnierze wypchnęli imigrantów, [w:] Dziennik.pl [online], 17 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Litwa tylko dla legalnych imigrantów, [w:] Rzeczpospolita [online], 14 września 2021 [dostęp 2021-11-19] .
- ↑ #WizaDonikąd. „Oni nie wychodzili. Policja była tu z dwóch stron. Teren ogrodzono płotem, siatką”, [w:] Gazeta.pl [online], 11 października 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Litwa buduje pierwsze odcinki stalowej zapory na granicy z Białorusią, [w:] TVN24 [online], 5 listopada 2021 [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Litwa. Szef służby granicznej o sytuacji na granicy: cisza przed burzą, [w:] Polsat News [online], 11 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Litewski Sejm poparł Polskę, broniącą swych granic, [w:] Polsat News [online], 11 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Kryzys na granicy. „Sytuacja jest napięta”, [w:] Onet.pl [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-19] .
- ↑ Roberta Tracevičiūtė , Nelegalios migracijos krizė: į Lietuvą brenda per pelkes, upes, bet čia likti nenori, [w:] 15min.lt [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] (lit.).
- ↑ Video footage taken by Latvian border guards show participation of Belarusian militarized units in trafficking of migrants to the border with Latvia, [w:] The Baltic Times [online], 14 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] (ang.).
- ↑ „Wysoki potencjał do incydentów”. Szef MSZ Łotwy o kryzysie migracyjnym i manewrach Zapad-2021, [w:] Dziennik.pl [online], 9 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Kryzys migracyjny. Łotwa chce sankcji UE na białoruskie linie lotnicze Belavia, [w:] Polskie Radio [online], 18 października 2021 .
- ↑ Łotwa zbuduje mur na granicy z Białorusią. Parlament zgodny, [w:] Rzeczpospolita [online] [dostęp 2021-11-13] .
- ↑ Alan Charlish i inni, Poland reports record number of migrants at Belarusian border [online], Reuters, 9 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] (ang.).
- ↑ MSWiA: granica z Białorusią jest uszczelniona; Straż Graniczną wspierają żołnierze Wojska Polskiego, [w:] Polsat News [online], 17 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Jacek Buraczewski , Na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu koczuje 32 obywateli Afganistanu [online], Polska Agencja Prasowa, 19 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ a b Nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców przebywających w strefie przygranicznej w okolicach Usnarza stanowi naruszenie prawa. Wystąpienie RPO do Prezesa Rady Ministrów [online], Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, 20 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Koczują na granicy polsko-białoruskiej. „Sytuacja jest patowa”, [w:] TVN24 [online] [dostęp 2023-02-17] .
- ↑ Maciej Chołodowski , Podlaskie. Donald Tusk w sprawie polsko-białoruskiej granicy oczekuje reakcji prezydenta Dudy i prezesa Kaczyńskiego, [w:] Wyborcza.pl [online], 18 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Gorąco na wschodniej granicy Polski. Jachira: jak można coś takiego robić?!, [w:] Wirtualna Polska [online], 20 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Posłanka PO o migrantach. „Wpuście ich, później się ustali, kim są”, [w:] Wprost [online], 20 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Karol Wilczyński , Talibowie przejęli Afganistan. Co czytać, by zrozumieć sytuację, [w:] Noizz [online], 17 sierpnia 2021 [dostęp 2021-12-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-12-06] .
- ↑ Mariusz Marszewski , Triumf talibów: potencjał migracji z Afganistanu [online], Ośrodek Studiów Wschodnich, 16 sierpnia 2021 [dostęp 2021-12-06] .
- ↑ Michał Potocki , Migracyjny impas na granicy. Straż Graniczna nie będzie wpuszczać imigrantów z terenu Białorusi, [w:] Dziennik Gazeta Prawna [online], 19 sierpnia 2021 .
- ↑ Straż Graniczna: w pobliżu Usnarza zostały 24 osoby. „Reszta wróciła na białoruską stronę”, [w:] Polsat News [online], 22 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Artur Bartkiewicz , Dyplomata z Białorusi w polskim MSZ. Na stole oferta pomocy, [w:] Rzeczpospolita [online], 23 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Mariusz Błaszczak: nie pozwolimy na stworzenie szlaku przerzutu migrantów przez Polskę, [w:] Polsat News [online], 23 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Białoruś odmawia wjazdu polskiego konwoju humanitarnego, [w:] Dziennik Gazeta Prawna [online], 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Płot na granicy polsko-białoruskiej. Premier Mateusz Morawiecki: prace rozpoczną się w najbliższych dniach, [w:] TVN24 [online], 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Komunikat dot. działań MSZ w związku z sytuacją grupy osób przebywających na terenie Białorusi w pobliżu miejscowości Usnar Dolnyj [online], Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 27 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Sytuacja imigrantów bez zmian, rosną miasteczka namiotowe, [w:] Polskie Radio PiK [online], 26 sierpnia 2021 .
- ↑ Przemysław Malinowski , Straż Graniczna publikuje film. „Białoruś dostarcza posiłki”, [w:] Rzeczpospolita [online], 27 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Sara Bounaoui , Straż Graniczna: Koczujący na granicy z Polską otrzymali jedzenie. Nie widać osób chorych, [w:] RMF24 [online], 26 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ 13 osób, które niszczyły zasieki na granicy wyszło na wolność. Sąd nie zastosował aresztu tymczasowego, [w:] iSokolka.eu [online], 1 września 2021 .
- ↑ Alicja Cembrowska , Grupa aktywistów przecinała zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Zostali zatrzymani, [w:] naTemat [online], 29 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Marek Zając , Szef MSWiA: Sprawcy, którzy przerwali ogrodzenie na granicy poniosą wszelkie konsekwencje swoich działań, [w:] RMF24 [online], 29 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Zarzuty dla 13 osób za próbę zniszczenia płotu na granicy z Białorusią, [w:] TVP Info [online], 30 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Joanna Klimowicz , 13 gniewnych ludzi wychodzi na wolność. Sąd odrzucił wniosek o areszt aktywistów, którzy zniszczyli część „płotu Błaszczaka”, [w:] Wyborcza.pl [online], 31 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Agnieszka Ziemska , Rząd zwraca się wnioskiem do prezydenta RP o wprowadzenie stanu wyjątkowego, [w:] iSokolka.eu [online], 31 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ a b c „Die Welt”: Jak zatrzymać migrantów przybywających z terenu Polski?, [w:] Deutsche Welle [online], 2 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Anna Koper , Joanna Plucińska , UN refugee agency presses Poland to help migrants on Belarus border [online], Reuters, 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] (ang.).
- ↑ Konwencja dotycząca statusu uchodźców, sporządzona w Genewie dnia 28 lipca 1951 r., „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Dz.U. z 1991 r. nr 119, poz. 515 .
- ↑ a b Maria Pankowska , Nowy RPO wzywa Morawieckiego: Uchodźców na granicy z Białorusią trzeba wpuścić do Polski, [w:] OKO.press [online], 20 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Postanowienie Sądu Rejonowego w Sokółce z dnia 22 kwietnia 2022 r. [online], sygn. akt II Kp 44/22 .
- ↑ Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Dz.U. z 2021 r. poz. 1612 .
- ↑ Rafał Muczyński , WOT: Miesiąc operacji Silne Wsparcie, „MilMag”, 6 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Dziesiątki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Straż Graniczna przedstawia dane, [w:] TVP Info [online], 3 września 2021 [dostęp 2021-09-04] .
- ↑ Sejm zdecydował w sprawie stanu wyjątkowego, [w:] Onet.pl [online], 6 września 2021 .
- ↑ Stan wyjątkowy nie dla pielgrzymów? Zaskakujące doniesienia, [w:] Wirtualna Polska [online], 8 września 2021 .
- ↑ Więcej ofiar kryzysu migracyjnego niż sądzono. Potwierdzono śmierć trzech osób. Premier reaguje, [w:] Na Temat [online], 19 września 2021 .
- ↑ Zwłoki trzech imigrantów przy granicy z Białorusią. Kolejne ofiary wychłodzenia?, [w:] RMF24 [online], 19 września 2021 .
- ↑ Imigranci z Iraku błąkali się po lesie. Jedna osoba zmarła z wychłodzenia, rmf24.pl, 19 września 2021, [w:] RMF24 [online] [zarchiwizowane z adresu 2021-09-24] .
- ↑ Kolejny migrant zmarł przy granicy z Białorusią, [w:] RMF24 [online], 24 września 2021 [zarchiwizowane z adresu 2021-09-24] .
- ↑ 16-letni Irakijczyk zmarł przy polsko-białoruskiej granicy. Chłopiec wcześniej pluł krwią, [w:] RMF24 [online], 24 września 2021 [zarchiwizowane z adresu 2021-09-29] .
- ↑ Sejm przyjął wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego, [w:] Onet.pl [online], 30 września 2021 .
- ↑ Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Mateusz Morawiecki: Wystosowaliśmy do władz w Mińsku notę, [w:] Wprost [online], 6 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Leszek Rudziński , Kryzys migracyjny. Błaszczak: Więcej wojska na granicy z Białorusią i budowa muru, [w:] Polska Times [online], 12 października 2021 [zarchiwizowane z adresu 2021-10-12] .
- ↑ Szef MON Mariusz Błaszczak: będzie więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej, [w:] Polsat News [online], 12 października 2021 .
- ↑ 24-letni migrant zmarł w okolicach granicy z Białorusią, rmf24.pl, 14 października 2021, [w:] RMF24 [online] [zarchiwizowane z adresu 2021-10-15] .
- ↑ Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy, [w:] Onet.pl [online], 2 listopada 2021 .
- ↑ Niemcy. Tysiące przypadków nielegalnego przekroczenia granicy od strony Polski – Polsat News, [w:] Polsat News [online], 19 października 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Caritas włącza się w pomoc dla migrantów. „Ci, którzy proszą o pomoc, nie będą jej pozbawieni”, [w:] Onet.pl [online], 22 października 2021 .
- ↑ Ministerstwo Obrony Narodowej: białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy, [w:] Onet.pl [online], 4 listopada 2021 .
- ↑ Granica polsko-białoruska. Migranci idą w stronę przejścia w Kuźnicy, [w:] Polsat News [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Kryzys na granicy. Wojska Obrony Terytorialnej ogłosiły alert gotowości, [w:] Polsat News [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ „Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień”. Müller o sytuacji na granicy, [w:] Polsat News [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ a b Izabela Kacprzak , Grażyna Zawadka , Tłum imigrantów ruszył do Polski. Trudno oszacować ich liczbę, [w:] Rzeczpospolita [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Stanisław Żaryn o granicy w Kuźnicy: sprowadzono ok. 4 tys. migrantów. Napór będzie trwał wiele dni, [w:] Polsat News [online], 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Białoruskie służby pomagają przedostać się migrantom przez polską granicę, [w:] Polsat News [online], 10 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ „Próba siłowego przekroczenia granicy”. Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki w „Graffiti”, [w:] Polsat News [online], 11 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Granica z Białorusią. Policja powstrzymała próbę przekroczenia granicy w Kuźnicy, [w:] Polsat News [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-12] .
- ↑ Sytuacja na granicy. Migranci zostali pobici łomem, [w:] Polsat News [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-12] .
- ↑ Kryzys na granicy. Białorusini użyli lasera, by oślepić polskich funkcjonariuszy straży granicznej, [w:] Polsat News [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] .
- ↑ Kryzys na granicy. Straż Graniczna: w nocy białoruscy żołnierze zaczęli niszczyć tymczasową zaporę, [w:] Polsat News [online], 13 listopada 2021 [dostęp 2021-11-13] .
- ↑ Atak białoruskich służb na polskich żołnierzy. Kolejna prowokacja, [w:] TVP Info [online], 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Katy Fallon , At Poland-Belarus border, people decry ‘weaponisation’ depiction, [w:] Al-Jazeera [online], 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] .
- ↑ Białoruś. Media niezależne: nowa kolumna migrantów zmierza ku granicy z Polską, [w:] Polsat News [online], 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] .
- ↑ Sytuacja na granicy. „Będą próby eskalowania punktowego. Spodziewamy się długotrwałego kryzysu”, [w:] TVN24 [online], 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] .
- ↑ Morawiecki o sytuacji na granicy z Białorusią: rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO, [w:] TVN24 [online], 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] .
- ↑ Co się dzieje na granicy? Tłumy migrantów na przejściu. Trwa próba masowego wejścia, [w:] Polsat News [online], 15 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Najnowsze nagrania zalewają sieć. Fala imigrantów nie ma końca [WIDEO], [w:] TVP Info [online], 15 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Błaszczak: umacniane są posterunki na przejściu granicznym w Kuźnicy, [w:] Polsat News [online], 15 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Granica polsko-białoruska. Nowe nagranie i krzyki migrantów, [w:] Polsat News [online], 15 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Granica polsko-białoruska. Kolejna próba sforsowania zasieków, [w:] Polsat News [online], 15 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ „Pod osłoną nocy niszczą ogrodzenie”. MON pokazuje nagranie z białoruskim funkcjonariuszem, [w:] TVN24 [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ a b Kuźnica. Masowy atak migrantów na polskich żołnierzy. Nowe nagrania [WIDEO], [w:] TVP Info [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ a b c d Poland border crisis: Migrants tear-gassed trying to cross from Belarus, [w:] BBC News [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] (ang.).
- ↑ a b Polish forces use water cannon on migrants who threw stones, [w:] AP News [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] (ang.).
- ↑ a b Granica z Białorusią. Szturm w Kuźnicy. Służby publikują nowe nagrania, [w:] Polsat News [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ a b Sylwester Ruszkiewicz , Zamieszki na granicy z Białorusią. Policja ujawnia kulisy, [w:] Wirtualna Polska [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] .
- ↑ Obrona w Kuźnicy. 7 policjantów rannych; dwoje doznało obrażeń głowy, [w:] TVP Info [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Siedmioro policjantów, żołnierz i strażniczka graniczna. Ranni od kamieni rzucanych przez migrantów, [w:] TVN24 [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Kryzys migracyjny. Straż Graniczna: próba sforsowania granicy polsko-białoruskiej przez ok. 50 osób, [w:] Polsat News [online], 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] .
- ↑ Wiceszef MSWiA: Łukaszenka postawił pierwsze autobusy, do których wsiadają migranci i odjeżdżają, [w:] Polsat News [online], 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] .
- ↑ Białoruś ogranicza dostawy ropy do Polski, [w:] Money.pl [online], 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] .
- ↑ a b Andrew Higgins , James Hill , Belarus Clears Migrant Camp, Easing Border Standoff With Poland, [w:] The New York Times [online], 18 listopada 2021 [dostęp 2021-11-19] (ang.).
- ↑ Andrew Higgins , Marc Santora , Belarus-Poland Border Tensions Show Signs of Easing, [w:] The New York Times [online], 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-19], Cytat: „Hundreds of migrants are now being sheltered in a sprawling brick warehouse a few hundred yards from the crossing [...]” (ang.).
- ↑ Andrew Higgins , Marc Santora , Belarus-Poland Border Tensions Show Signs of Easing, [w:] The New York Times [online], 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-19], Cytat: „Even as hundreds of people were grateful for a warm meal and children were given milk and juice, many in the warehouses voiced uncertainty about what would happen next”. (ang.).
- ↑ a b Estonia wysyła żołnierzy do Polski. Jest potwierdzenie MON, [w:] TVP Info [online], 19 listopada 2021 [dostęp 2021-11-19] .
- ↑ Kalendarium kryzysu: rok 2021 na granicy polsko-białoruskiej [online], belsat.eu [dostęp 2023-11-05] .
- ↑ Eurozet Sp , Kim był polski żołnierz, który uciekł na Białoruś? Historia Emila Czeczki 17-12-2021 | Planeta [online], planeta.pl, 17 grudnia 2021 [dostęp 2023-11-05] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl [dostęp 2023-11-05] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl [dostęp 2023-11-05] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl [dostęp 2023-11-05] .
- ↑ Referendum Ogólnokrajowe w 2023 r. [online], referendum.gov.pl [dostęp 2023-11-05] (pol.).
- ↑ Agnieszka Kaszuba , Polska zmieni politykę wobec migrantów? „To już koniec tego procederu” [online], Wprost, 27 października 2023 [dostęp 2023-11-05] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl [dostęp 2023-11-05] .
- ↑ Polsat News , Żołnierz postrzelił migranta na polsko-białoruskiej granicy. Potknął się [online], polsatnews.pl, 5 listopada 2023 [dostęp 2023-11-05] (pol.).
- ↑ Zwłoki przy polsko-białoruskiej granicy. Służby wydały komunikat [online], gazetapl, 14 marca 2024 [dostęp 2024-03-15] (pol.).
- ↑ Wirtualna Polska Media S.A , Wiadomości z kraju i ze świata – wszystko co ważne – WP [online], wiadomosci.wp.pl [dostęp 2024-03-15] (pol.).
- ↑ Incydent na granicy z Białorusią. Nawet płot ich nie powstrzymał. Szokujące nagranie [online], Fakt, 8 maja 2024 [dostęp 2024-06-02] (pol.).
- ↑ Żołnierz raniony przez migranta tzw. dzidą. MON: Sytuacja na granicy staje się trudniejsza [online], Bankier.pl, 28 maja 2024 [dostęp 2024-06-02] (pol.).
- ↑ Kolejni dwaj żołnierze ranni na granicy polsko-białoruskiej [online], Polskie Radio Białystok [dostęp 2024-06-04] (pol.).
- ↑ 200-metrowa strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Jest decyzja premiera [online], forsal.pl, 29 maja 2024 [dostęp 2024-06-04] (pol.).
- ↑ Premier: będzie 200-metrowa strefa buforowa na granicy z Białorusią i więcej sił policyjnych [ZDJĘCIA] [online], www.pap.pl [dostęp 2024-06-04] .
- ↑ Atak na żołnierza przy granicy z Białorusią. Co ujawni sekcja zwłok? [online], www.gazetaprawna.pl, 6 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-06] (pol.).
- ↑ Żołnierz raniony przez migranta tzw. dzidą. MON: Sytuacja na granicy staje się trudniejsza [online], Bankier.pl, 28 maja 2024 [dostęp 2024-06-06] (pol.).
- ↑ Granica polsko-białoruska. Jakie środki powinien zastosować rząd Donalda Tuska [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-06-06] (pol.).
- ↑ Poland/Belarus: New evidence of abuses highlights ‘hypocrisy’ of unequal treatment of asylum-seekers [online], Amnesty International, 11 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-18] [zarchiwizowane z adresu 2022-04-11] (ang.).
- ↑ Bartosz Rumieńczyk , Aktywistka KIK zatrzymana na granicy: Usłyszałam, że sobie nagrabiłam i dostanę 3 miesiące aresztu tymczasowego, [w:] OKO.press [online], 9 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-18] [zarchiwizowane z adresu 2022-04-09] .
- ↑ Tusk po incydencie z zatrzymaniem żołnierzy na granicy. Jest decyzja ws. prokuratora Janeczka [online], gazetapl, 7 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
- ↑ Wojewoda podlaski: postaramy się, aby strefa buforowa była jak najmniejsza [online], Wojewoda podlaski: postaramy się, aby strefa buforowa była jak najmniejsza, 6 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
- ↑ GAB, Zapytaliśmy o strefę buforową przy granicy z Białorusią. "Teraz to strach do lasu wejść" [online], wiadomosci.wp.pl, 7 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-07] (pol.).
- ↑ MSWiA: Projekt rozporządzenia ws. zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej (komunikat) [online], www.portalsamorzadowy.pl, 10 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-12] (pol.).
- ↑ Konkluzje Rady Europejskiej o COVID-19, energii, handlu i stosunkach zewnętrznych (21 października 2021) [online], consilium.europa.eu, 21 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Komisja Europejska reaguje na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, [w:] Onet.pl [online], 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Łukasz Osiński , Komisja Europejska:Unia uważa, że sytuacja na polsko- białoruskiej granicy nie jest kwestią migracji, a agresji na Polskę [online], Polska Agencja Prasowa, 27 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Kryzys migracyjny. Szef dyplomacji UE wyraził poparcie dla Polski, Litwy i Łotwy, [w:] TVP Info [online], 3 września 2021 [dostęp 2021-09-04] .
- ↑ Kryzys na granicy z Białorusią. Europol wesprze Polskę, [w:] Polsat News [online], 11 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Kryzys migracyjny. Unia przekaże miliony na ochronę granicy z Białorusią, [w:] TVP Info [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ Katarzyna Szymańska-Borginon , Mocna rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Białorusi bez poparcia PiS?, [w:] RMF24 [online], 6 października 2021 [dostęp 2021-11-10] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-10] .
- ↑ Sytuacja na Białorusi po roku protestów i ich brutalnego tłumienia [online], europarl.europa.eu, 7 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Debata w Parlamencie Europejskim nad zawracaniem migrantów na granicach, [w:] Onet.pl [online], 21 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Arkadiusz Grochot , Debata PE nad sytuacją na granicy. „To model biznesowy Łukaszenki”, [w:] RMF24 [online], 10 listopada 2021 [dostęp 2021-11-10] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-10] .
- ↑ Pasienyje su Baltarusija patruliavimą pradės FRONTEX pareigūnai [online], vrm.lrv.lt [dostęp 2021-11-10] (lit.).
- ↑ 500 km zasieków za prawie 5 mln euro. Litwa wzmacnia granicę z Białorusią, [w:] Forsal.pl [online], 9 lipca 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Kamiński o stanie wyjątkowym: Funkcjonariusze na granicy potrzebują swobody działania, [w:] Dziennik Gazeta Prawna [online], 2 września 2021 [dostęp 2021-09-24] .
- ↑ Katarzyna Szymańska-Borginon , Nieoficjalnie: UE chce wysłać Frontex na granicę Polski z Białorusią, [w:] RMF24 [online], 20 września 2021 [dostęp 2021-09-24] [zarchiwizowane z adresu 2021-09-24] .
- ↑ Tomasz Bielecki , Bruksela do Polski: Zaproście Frontex na granicę!, [w:] Deutsche Welle [online], 22 września 2021 [dostęp 2021-09-24] .
- ↑ a b Court indicates interim measures in respect of Iraqi and Afghan nationals at Belarusian border with Latvia and Poland [online], hudoc.echr.coe.int, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-11-09] (ang.).
- ↑ Zgromadzenie Parlamentarne RE wzywa do pomocy Polsce, Litwie i Łotwie w kryzysie migracyjnym, [w:] Bankier.pl [online], 1 października 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Poland should take immediate action to protect the human rights of people stranded at its border with Belarus [online], coe.int, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] (ang.).
- ↑ Michał Wilgocki , Komisarz praw człowieka Rady Europy: Polska musi bronić praw osób na granicy, [w:] Wyborcza.pl [online], 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Adam Zygiel , Ruch graniczny na przejściu w Kuźnicy zostanie zawieszony, [w:] RMF24 [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-08] .
- ↑ KE i NATO reagują na sytuację na polsko-białoruskiej granicy, [w:] Business Insider [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ UNHCR apeluje o zakończenie impasu na granicy polsko-białoruskiej [online], unhcr.org, 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Szef MSZ spotkał się z sekretarz generalną Rady Europy, [w:] TVN24 [online], 20 września 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ MSZ: Rada Bezpieczeństwa ONZ na nieformalnym spotkaniu omówiła sytuację na Białorusi, [w:] Dziennik Gazeta Prawna [online], 8 października 2021 .
- ↑ Pierwszy taki kryzys migracyjny w nowoczesnej Europie. 45 państw potępiło działania Mińska, [w:] TVP Info [online], 25 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Kryzys na granicy. USA i zachodnie kraje Rady Bezpieczeństwa potępiają Białoruś, [w:] Polsat News [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-12] .
- ↑ Agnieszka Kazimierczuk , Łukaszenko oskarża Polskę o wywołanie konfliktu na granicy, [w:] Rzeczpospolita [online], 23 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Łukasz Razowski , Kryzys migracyjny. Mińsk wydał oświadczenie, [w:] Wirtualna Polska [online], 30 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-31] .
- ↑ Polska chciała wysłać pomoc humanitarną na Białoruś. Jest odpowiedź Mińska, [w:] TVP Info [online], 6 października 2021 .
- ↑ Prezydent Łukaszenko zawiesza umowę o readmisji z Unią Europejską, [w:] Onet.pl [online], 14 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Białoruś. Belavia nie weźmie na pokład swoich samolotów obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, [w:] Polsat News [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-12] .
- ↑ Wstrzymano loty z Iraku na Białoruś, [w:] Forsal.pl [online], 9 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Kryzys migracyjny. Stanowcza reakcja władz Iraku. Białoruś zamyka konsulaty, [w:] Gazeta.pl [online], 7 listopada 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Irak organizuje ewakuację swoich obywateli z Białorusi, [w:] TVP Info [online], 11 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Erbil Airport suspends flights to Belarus, [w:] Iraqi News Agency [online] [dostęp 2021-11-15] .
- ↑ Angela Merkel potępia traktowanie migrantów przez Białoruś, [w:] TVN24 [online], 18 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-24] .
- ↑ a b c Niemcy, Finlandia, Holandia, Ukraina… Kolejne kraje potępiają działania Mińska, [w:] Belsat [online], 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Petar Petrović , Sankcje muszą uderzyć nie tylko w Łukaszenkę, ale też w Putina, [w:] TVP Info [online], 11 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Kryzys na granicy. Białoruś: zginęło dwóch rosyjskich żołnierzy, [w:] Polsat News [online], 13 listopada 2021 [dostęp 2021-11-13] .
- ↑ Kryzys na granicy. Szef MSZ Rosji: użycie gazu łzawiącego przeciwko imigrantom jest nieakceptowalne, [w:] Polsat News [online], 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-16] .
- ↑ USA wzywają Białoruś do zatrzymania organizowania nielegalnej migracji, [w:] Rzeczpospolita [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-09] .
- ↑ Amerykańska komisja senacka o „zbrodniach i nieludzkim zachowaniu reżimu Łukaszenki”, KE monitoruje loty na Białoruś, [w:] TVN24 [online], 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Syryjskie linie lotnicze Cham Wings Airlines zawieszają loty do Mińska, [w:] Dziennik Gazeta Prawna [online], 13 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] .
- ↑ Polski i turecki wywiad będą współpracować w związku z kryzysem na granicy z Białorusią, [w:] Onet.pl [online], 4 października 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Sprawozdanie Stenograficzne z 41. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 listopada 2021 r., [w:] System Informacyjny Sejmu [online], 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Edyta Bryła , KE uderzy w linie lotnicze za przemyt migrantów? „Byłoby to dużym utrudnieniem dla Mińska, ale nie rozwiązaniem problemu”, [w:] Wyborcza.biz [online], 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-10] .
- ↑ Jerzy Haszczyński , Loty z Turcji na Białoruś są, ale nie dla wszystkich, [w:] Rzeczpospolita [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-12] .
- ↑ Rozmowa Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim [online], Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 8 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Возле посольства Беларуси в Киеве прошла акция протеста [online], charter97.org, 10 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] (ros.).
- ↑ a b Joanna Szwalikowska , Sytuacja na granicy. Szef fińskiego MSZ obawia się eskalacji sytuacji i poważnego konfliktu, [w:] Gazeta.pl [online], 9 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] .
- ↑ Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. „Mocne oświadczenie” Rady Bezpieczeństwa ONZ”, [w:] Gazeta.pl [online], 12 listopada 2021 [dostęp 2021-11-12] .
- ↑ MSN [online], msn.com [dostęp 2023-09-04] .