Tulipan (broń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tulipan z półlitrowej butelki piwa Carlsberg

Tulipan – rodzaj improwizowanej broni białej, w postaci szyjki rozbitej szklanej butelki (rzadziej jej dna) o ostrych krawędziach. Ze względu na swoją specyfikę jest zwykle używana w bójkach ulicznych i barowych, często po spożyciu alkoholu, ale może być również wykorzystywana w innych przypadkach, gdyż jest to broń łatwo dostępna, której nie można zakazać[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wykonanie tulipana polega na przypadkowym lub celowym rozbiciu o twardy przedmiot szklanej butelki trzymanej najczęściej za szyjkę. Tulipan może spowodować poważne obrażenia, zarówno ze względu na ostrość rozbitego szkła, jak i obecność kilku krawędzi tnących po jednej stronie. Rany zadawane przez tulipana nie są groźne, o ile nie powodują silnego krwawienia. Zdarza się, że krawędzie tulipana odłamują się, pozostawiając w ranie odłamki szkła[2].

Ze względu na łatwość pozyskania oraz powszechność szklanych butelek, tulipan jest popularną bronią służącą do samoobrony bo można blokować nim ciosy nożem. Skuteczność obrony taką bronią często zależy od użytego „surowca”: grubościenne butelki (na przykład z szampana) mają długie i mocne krawędzie, cienkościenne (na przykład z piwa lub wódki) gładkie krawędzie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ronald V. Clarke, Graeme R. Newman: Modifying Criminogenic Products: What Role for Government?. [dostęp 2022-02-12]. (ang.).
  2. a b Лев Александрович: Защити себя: бутылка, кружка и прочая керамика. [dostęp 2022-02-12]. (ros.).