Karabela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rękojeść karabeli (1614) w kształcie głowy orła
Karabela Zygmunta III Wazy z roku 1626

Karabela – lekka i często ozdobna szabla szlachty polskiej o otwartym jelcu i rękojeści ukształtowanej na wzór głowy orła. Doskonale sprawdzająca się w walce pieszej, stąd noszona często przy stroju codziennym, a zatem zwykle bogato zdobiona. Szabla była charakterystyczna dla sarmatyzmu – polskiej kultury artystycznej II połowy XVII i XVIII wieku[1]. Broń wywodziła się z Turcji jednak w wyniku wielowiekowego użytkowania przez szlachtę polską uzyskała lokalny charakter.

Nazwa szabli[edytuj | edytuj kod]

Przytacza się często kilka teorii na pochodzenie nazwy szabli Karabela:

 • Pierwsza głosi, że nazwa ta wywodzi się z połączenia dwóch słów z języka tureckiego "Kara" – oznaczająca kolor czarny oraz arabskiego "Bela" oznaczająca nieszczęście, przekleństwo lub klątwę. Połączenie tych dwóch słów w nazwę Karabela daje w sumie wyraz oznaczający "czarną klątwę", "czarne nieszczęście" lub "czarne przekleństwo".
 • Równolegle istnieje również wersja włoskiego, czy też łacińskiego pochodzenia tej nazwy. Nazwa miałaby pochodzić więc od słów "cara" (drogocenna) i "bella" (piękna).
 • Według teorii o polskiej prowenencji nazwa miałaby się wywodzić od nazwiska polskiego szlachcica – Karabeli, który podobno pierwszy wprowadził lekką, ozdobną szablę jako uzupełnienie paradnego stroju dworskiego. Czego uzasadnieniem jest polska tradycja nadawania nazw orężu od imion jak np. batorówka, zygmuntówka, augustówka czy kościuszkowska.
 • Kolejna teoria wywodzi nazwę szabli od nazw geograficznych w Turcji, Iraku bądź Iranie gdzie miano te szable produkować. Najczęściej podaje się tutaj irackie miasto Karbala (wg Zygmunta Glogera[2]), ale wskazuje się także na inne związane z iracko–perskim kręgiem kulturowym[3].
 • Bardzo prawdopodobną jest wersja, że nazwa wywodzi się od indosłowiańskiego prasłowa, które odpowiada sanskryckiemu słowu 'karavāla'[4] oznaczającego miecz, lub bułat.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze świadectwo używania karabeli w Polsce pochodzi ze schyłku XV wieku. Napisane po łacinie akta wojennej wyprawy z województwa kaliskiego i poznańskiego przeciw Turkom i Wołochom w latach 1497–1498 pośród uzbrojenia i wyposażenia zabieranego na wyprawę wymieniają również karabelę: „Debit in ondum currum ad servandum mensole, coclevia, carrabella y dlatha” oraz dalej: „Pro mensoli, tallairis, coclearis, cum pudlo et carabellaet dlatho”[5].

Karabele bojowe[edytuj | edytuj kod]

"Pamiętają i swoi, i nieprzyjaciele
Jego damaskowaną krzywą karabelę
którą piki i sztyki rzezał na kształt sieczki
I której żartem skromne dał imię Rózeczki"
Adam MickiewiczPan Tadeusz

Polskie karabele należały do najlepiej wyważonych egzemplarzy broni białej. Otwarta rękojeść karabeli umożliwiała wykonanie słynnego "młyńca". Głowica rękojeści w kształcie dziobu orła pozwalała oprzeć oń mały palec podczas gdy kciuk spoczywał na grzbiecie trzonu[6]. Szabla ta bardzo dobrze nadawała się do wykonywania cięć łukowych i przeciąganych.

Karabele ozdobne[edytuj | edytuj kod]

"Nad murawą czerwone połyskują buty,
bije blask z karabeli, świeci się pas suty"
Adam MickiewiczPan Tadeusz

Karabela upowszechniła się jako "broń kostiumowa" szlachty polskiej dopiero w XVIII wieku[7]. Niektóre egzemplarze były bogato zdobione złotem, srebrem i drogimi kamieniami. Posiadanie karabeli tak nierozłącznie utożsamiało się z przynależnością do stanu szlacheckiego, że noszono je powszechnie, częstokroć z sentencjami grawerowanymi na głowni, np.

 • "Krzyż na czoło, kord na wroga, tnij a śmiało w imię Boga, z temi słowy masz tę szablę, gdy nią rąbniesz, to po diable. Polak radzi Polakowi, ojciec w darze śle synowi"[8].
 • "Bez Boga ani do proga, bez karabeli ani z pościeli"[1]
 • "Naród z królem, Król z narodem" - hasło Kuźnicy Kołłątajowskiej[9].

Karabel ozdobnych wyprodukowano w Polsce kilkaset tysięcy sztuk[10].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Włodzimierz Kwaśniewicz "1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym" MON, Warszawa 1981, ISBN 83-11-06559-4
 2. Zygmunt Gloger, "Księga rzeczy polskich" 1896, p. 148
 3. Włodzimierz Kwaśniewicz "1000 słów o broni białej" MON, Warszawa 1981
 4. A Sanskrit-English Dictionary: Etymologically and Philologically Arranged with Special Reference to Cognate Indo-European languages, Monier Monier-Williams, revised by E. Leumann, C. Cappeller, et al. not dated, Motilal Banarsidass, Delhi; apparently a reprint of edition published 1899, Clarendon Press, Oxford
 5. "Opis karabeli - popularnej szabli polskiej"
 6. Jędrzej Kitowicz: Opis obyczajów za panowania Augusta III, Wrocław 1951, s.78
 7. Kitowicz, s. 480
 8. Kwaśniewicz, s.86
 9. Tomasz Jurasz "Banialuka czyli kopa przysłów polskich", KAW Rzeszów 1989 ISBN 83-03-02705-0
 10. Kwaśniewicz, s. 87

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]