Zamek w Haliczu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 35: Linia 35:


== Historia ==
== Historia ==
Na początku [[XVII wiek|XVII]] w. obiekt przebudował Franciszek Corazzini z [[Awinion]]u. Warownię zniszczyli Tatarzy w 1621 roku. Odbudowano ją w 1627 r. już jako obiekt murowany<ref name=Zamek />. W połowie XVII w. zamek wzmocniono i unowocześniono przystosowując go do użycia broni palnej. W trakcie [[Powstanie Chmielnickiego|Powstania Chmielnickiego]] zamek został zdobyty przez Kozaków. Pod władzę starostów królewskich zamek wrócił w 1658 r. i natychmiast rozpoczęto jego odbudowę, którą ukończono w 1661 r. wzmacniając jego obronność wzmacniając mury i nadsypując wały<ref name=Zamek />. Podczas [[Wojna polsko-turecka (1672–1676)|Wojny polsko-tureckiej]] zamek uszkodzili Turcy i Tatarzy w [[1676]] r. i od tego czasu obiekt pozostaje w ruinie<ref name="Ukraina" />. Po [[I rozbiór Polski|I rozbiorze Polski]] ruiny zamku wraz z okolicznymi ziemiami trafił do [[Austria|Austrii]]. Część murów rozebrano na rozkaz władz austriackich w [[1796]] r.<ref name=Ukraina /> Do czasów współczesnych dotrwały resztki szlacheckiej wieży oraz kaplicy św. Katarzyny<ref name=Ukraina />.
Zamek polecił zbudować w Haliczu król Kazimierz Wielki. W 1436 r. zamek został nadany mołdawskiemu hospodarowi [[Eliasz I (hospodar mołdawski)|Eliaszowi I]] (po złożeniu przysięgi wierności królowi [[Władysław III Warneńczyk|Władysławowi III Warneńczykowi]]). W 1509 r. zamek wytrzymał oblężenie [[Mołdawianie|Mołdawian]] pod dowództwem hospodara [[Bogdan III Ślepy|Bohdana III Ślepego]]. W 1520 zamek został wyremontowany przez wojewodę ruskiego [[Otto Chodecki|Otto Chodeckiego]] herbu [[Powała (herb szlachecki)|Powała]]. Zamek spłonął pod koniec XVI wieku. Warownię zniszczyli Tatarzy w 1621 roku. Odbudowano ją w 1627 r. już jako obiekt murowany<ref name="Zamek" />. W [[1649]] roku w trakcie [[Powstanie Chmielnickiego|Powstania Chmielnickiego]] zamek został zdobyty przez Kozaków. Pod władzę starostów królewskich zamek wrócił w 1658 r. i wkrótce rozpoczęto jego odbudowę pod kierunkiem oficera piechoty koronnej Franciszka Corazziniego z [[Awinion]]u, którą ukończono w 1661 r. Unowocześniono wtedy system obronny zamku poprzez budowę wałów i [[Reduta|redut]]<ref name=Zamek />. Podczas [[Wojna polsko-turecka (1672–1676)|wojny polsko-tureckiej]] załoga w 1676 roku poddała bez walki zamek Turkom, za co komendant zamku Łachowski został ścięty na rozkaz króla [[Jan III Sobieski|Jana III Sobieskiego]]. Turcy uszkodzili zamek i od tego czasu obiekt pozostaje w ruinie<ref name="Ukraina" />. Po zbudowaniu nowoczesnej [[Iwano-Frankiwsk|twierdzy w Stanisławowie]] wartość strategiczna zamku w Haliczu znacznie spadła. Po [[I rozbiór Polski|I rozbiorze Polski]] w 1772 roku ruiny zamku wraz z okolicznymi ziemiami znalazły się w [[Zabór austriacki|zaborze austriackim]]. Część murów rozebrano na rozkaz władz austriackich w [[1796]] r.<ref name=Ukraina /> Do czasów współczesnych dotrwały resztki szlacheckiej wieży oraz kaplicy św. Katarzyny<ref name=Ukraina />.


== Architektura i wyposażenie ==
== Architektura i wyposażenie ==

Wersja z 17:41, 13 lut 2020

Zamek w Haliczu
Ilustracja
Zamek w Haliczu
Państwo

 Ukraina

Obwód

 iwanofrankiwski

Miejscowość

Halicz

Typ budynku

zamek

Rozpoczęcie budowy

XIV

Ważniejsze przebudowy

1627, XVII

Zniszczono

1676

Pierwszy właściciel

Kazimierz Wielki

Kolejni właściciele

starostowie haliccy

Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa konturowa obwodu iwanofrankiwskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Zamek w Haliczu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Haliczu”
Ziemia49°07′18,4″N 24°43′49,3″E/49,121778 24,730361
Zamek

Zamek w Haliczu – pierwszy zamek miał tu wybudować w XIV w. król Polski Kazimierz Wielki dla ochrony rubieży swojego królestwa, po włączeniu Rusi Halickiej do Korony Królestwa Polskiego[1]. Obecne ruiny zamku starostów halickich górują na wzgórzu nad Haliczem[2].

Historia

Zamek polecił zbudować w Haliczu król Kazimierz Wielki. W 1436 r. zamek został nadany mołdawskiemu hospodarowi Eliaszowi I (po złożeniu przysięgi wierności królowi Władysławowi III Warneńczykowi). W 1509 r. zamek wytrzymał oblężenie Mołdawian pod dowództwem hospodara Bohdana III Ślepego. W 1520 zamek został wyremontowany przez wojewodę ruskiego Otto Chodeckiego herbu Powała. Zamek spłonął pod koniec XVI wieku. Warownię zniszczyli Tatarzy w 1621 roku. Odbudowano ją w 1627 r. już jako obiekt murowany[1]. W 1649 roku w trakcie Powstania Chmielnickiego zamek został zdobyty przez Kozaków. Pod władzę starostów królewskich zamek wrócił w 1658 r. i wkrótce rozpoczęto jego odbudowę pod kierunkiem oficera piechoty koronnej Franciszka Corazziniego z Awinionu, którą ukończono w 1661 r. Unowocześniono wtedy system obronny zamku poprzez budowę wałów i redut[1]. Podczas wojny polsko-tureckiej załoga w 1676 roku poddała bez walki zamek Turkom, za co komendant zamku Łachowski został ścięty na rozkaz króla Jana III Sobieskiego. Turcy uszkodzili zamek i od tego czasu obiekt pozostaje w ruinie[2]. Po zbudowaniu nowoczesnej twierdzy w Stanisławowie wartość strategiczna zamku w Haliczu znacznie spadła. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku ruiny zamku wraz z okolicznymi ziemiami znalazły się w zaborze austriackim. Część murów rozebrano na rozkaz władz austriackich w 1796 r.[2] Do czasów współczesnych dotrwały resztki szlacheckiej wieży oraz kaplicy św. Katarzyny[2].

Architektura i wyposażenie

Do obwałowanej warowni, otoczonej głęboką fosą, można było wjechać przez trzy bramy. Zamek miał pięć baszt[1]. Lustracja z 1627 r. tak opisuje obiekt: Zamek posiada murowaną bramę z piwnicą, w której są przechowywane księgi ziemskie i grodzkie; nad piwnicą jest sala albo izba nie posiadająca okien, przy niej izdebka, w której pracują pisarze. Przy bramie znajduje się dziewięć komór, w których szlachta i mieszczanie dla nieprzyjaciela rzeczy swe chowają. Budowla jest długa, w bok tego dziewięć komór; mała baszteczka, do której nowa budowla; baszta murowana i mur do kościoła, w którym jest ołtarz rzeźbiony z białego alabastru, w końcu baszta z drzewa; od rogu zamku do miasta na dół chodzenie pobite z dwoma basztami; przekop od południa. Wszystkie budowle z basztami, wymagają wielkiej i szybkiej naprawy. Wyposażenie: dwa działka spiżowe, dwa moździerze spiżowe; szesnaście hakownic, z których oddano tylko cztery, piąta bez łoża; baryła prochu, łańcuch żelazny[3].

Przypisy

  1. a b c d Halicz. [dostęp 10.8.13].
  2. a b c d Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman: Ukraina zachodnia: tam szum Prutu, Czeremoszu... Kraków: Wyd. Bezdroża, 2005, s. 203. ISBN 83-921981-6-6.
  3. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III. Warszawa: 1880–1902, s. 15-19.

Linki zewnętrzne