Spike Lee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy osoby. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Spike Lee
Spike Lee
Prawdziwe imię i nazwisko Shelton Jackson Lee
Data i miejsce urodzenia 20 marca 1957
Atlanta Stany Zjednoczone
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy, aktor

Shelton Jackson Lee (ur. 20 marca 1957 w Atlancie), powszechnie znany jako Spike Leereżyser, scenarzysta, producent, aktor filmowy, najwybitniejszy twórca kina afroamerykańskiego. Twórca teledysków i reklam. Założyciel firmy producenckiej 40 acres and a Mule Filmworks. Dwukrotnie nominowany do Oscara – za scenariusz oryginalny do filmu Rób, co należy w 1990 roku oraz za dokument 4 Little Girls z 1998 roku. Za film Malaria uhonorowany nominacją do Złotej Palmy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Spike Lee, jako autor, w głównej mierze, „kina zaangażowanego" stawia w swojej twórczości pytania o tożsamość kulturową czarnej społeczności Ameryki. Naczelnym tematem filmów Lee jest dyskryminacja rasowa. Filmy Lee wielokrotnie „ilustrowały" istotne wydarzenia społeczno – polityczne (Autobus – „marsz miliona" na Waszyngton; 4 Little Girls – zainspirowany zamachem bombowym na kościół Baptystów w Birmingham; Malcolm X – fabularna biografia przywódcy duchowego czarnej społeczności, Malcolma X).

Wszechstronność (gatunki, formy filmowe), granicząca z artyzmem swoboda w „opowiadaniu obrazem" (Spike Lee z równym powodzeniem wykorzystuje wszelkie dostępne współczesnemu filmowcowi „cuda techniki operatorskiej" tj. steadicam, ramię kamerowe i in.; znakiem firmowym Lee jest ujęcie z kamery umieszczonej na wózku kamerowym, skierowanej na aktora będącego w pozycji en face, patrzącego wprost na kamerę (zachodzi wówczas wrażenie, jak gdyby postać „ślizgała się" nad ziemią), unikalna wrażliwość wizualna, mocne dialogi – oto znaki rozpoznawcze kina sygnowanego nazwiskiem Lee. Spike Lee to jedna z najważniejszych postaci współczesnego kina, „filmowy głos" czarnej Ameryki.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Picture taken outside Continental Airlines Arena, East Rutherford, NJ. 2004.
  • Lee zawsze w czołówce swoich filmów umieszcza: "A Spike Lee Joint".
  • W 1989 po usłyszeniu niekorzystnego dla siebie werdyktu na Festiwalu Filmowym w Cannes zaatakował kijem baseballowym przewodniczącego jury Wima Wendersa oraz zdemolował jedną z miejskich restauracji.
  • Spike Lee jest zapalonym fanem New York Knicks

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]