Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku.

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

1920-1929[edytuj | edytuj kod]

1927/28[1]:

1930-1939[edytuj | edytuj kod]

1930/31: Howard EstabrookCimarron na podstawie powieści Edny Ferber
nominacje:

1931/32: Edwin J. BurkeZła dziewczyna na podstawie powieści i sztuki Viny Delmar
nominacje:

1932/33: Victor Heerman, Sarah Y. MasonMałe kobietki na podstawie powieści Louisy May Alcott
nominacje:

1934: Robert RiskinIch noce na podstawie opowiadania Samuela Hopkinsa Adamsa
nominacje:

1935: Dudley NicholsPotępieniec na podstawie powieści Liama O’Flaherty’ego
nominacje:

1936: Pierre Collings i Sheridan GibneyPasteur na podstawie własnych nowel filmowych
nominacje:

1937: Heinz Herald, Geza Herczeg i Norman RaineŻycie Emila Zoli na podstawie książki Zola and His Time Matthew Josephsona
nominacje:

1938: Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb i George Bernard ShawPigmalion na podstawie sztuki George’a Bernarda Shawa
nominacje:

1939: Sidney HowardPrzeminęło z wiatrem na podstawie powieści Margaret Mitchell (pośmiertnie przyznana)
nominacje:

1940-1949[edytuj | edytuj kod]

1940: Donald Ogden StewartFiladelfijska opowieść na podstawie sztuki Philipa Barry’ego
nominacje:

1941: Sidney Buchman i Seton MillerAwantura w zaświatach na podstawie powieści sztuki Niebiosa mogą zaczekać Harry’ego Segalla
nominacje:

1942: George Froeschel, James Hilton, Claudine West i Arthur WimperisPani Miniver na podstawie powieści Jana Struthera
nominacje:

1943: Philip Epstein, Julius J. Epstein i Howard KochCasablanca na podstawie sztuki Everybody Comes to Rick’s Murraya Burnetta i Joan Alison
nominacje:

1944: Frank Butler i Frank CavettIdąc moją drogą na podstawie noweli filmowej Leo McCareya
nominacje:

1945: Charles Brackett i Billy WilderStracony weekend na podstawie powieści Charlesa Jacksona
nominacje:

1946: Robert SherwoodNajlepsze lata naszego życia na podstawie powieści Glory for Me MacKinlaya Kantora
nominacje:

1947: George SeatonCud na 34. ulicy na podstawie powieści Valentine Davies
nominacje:

1948: John HustonSkarb Sierra Madre na podstawie powieści B. Travena
nominacje:

1949: Joseph L. MankiewiczList do trzech żon na podstawie powieści Letter to Five Wives Johna Klempnera
nominacje:

1950-1959[edytuj | edytuj kod]

1950: Joseph L. MankiewiczWszystko o Ewie na podstawie krótkiej powieści The Wisdom of Eve Mary Orr
nominacje:

1951: Harry Brown i Michael WilsonMiejsce pod słońcem na podstawie powieści Theodore Dreiser i sztuki Patricka Kearneya
nominacje:

1952: Charles SchneePiękny i zły na podstawie powieści Tribute to a Badman Charlesa Bradshawa
nominacje:

1953: Daniel TaradashStąd do wieczności na podstawie powieści Jamesa Jonesa
nominacje:

1954: George SeatonDziewczyna z prowincji na podstawie sztuki Clifforda Odetsa
nominacje:

1955: Paddy ChayefskyMarty na podstawie własnej sztuki telewizyjnej
nominacje:

1956: John Farrow, S. J. Perelman i James PoeW 80 dni dookoła świata na podstawie powieści Juliusza Verne’a
nominacje:

1957: Pierre Boulle, Carl Foreman i Michael WilsonMost na rzece Kwai na podstawie powieści Pierre’a Boulle’a
(Uwaga: W czołówce jako scenarzysta widnieje tylko Boulle, ponieważ Foreman i Wilson trafili na „czarną listę Hollywoodu”; Oscara pośmiertnie odebrały ich rodziny w 1984 roku)
nominacje:

1958: Alan Jay LernerGigi na podstawie powieści Colette
nominacje:

1959: Neil PatersonMiejsce na górze na podstawie powieści Johna Braine’a
nominacje:

1960-1969[edytuj | edytuj kod]

1960: Richard BrooksElmer Gantry na podstawie powieści Sinclaira Lewisa
nominacje:

1961: Abby MannWyrok w Norymberdze na podstawie własnej sztuki telewizyjnej
nominacje:

1962: Horton FooteZabić drozda na podstawie powieści Harper Lee
nominacje:

1963: John OsbornePrzygody Toma Jonesa na podstawie powieści Henry’ego Fieldinga
nominacje:

1964: Edward AnhaltBecket na podstawie sztuki Jeana Anouilha
nominacje:

1965: Robert BoltDoktor Żywago na podstawie powieści Borisa Pasternaka
nominacje:

1966: Robert BoltOto jest głowa zdrajcy na podstawie własnej sztuki
nominacje:

1967: Stirling SilliphantW upalną noc na podstawie powieści Johna Balla
nominacje:

1968: James GoldmanLew w zimie na podstawie własnej sztuki
nominacje:

1969: Waldo SaltNocny kowboj na podstawie powieści Jamesa Leo Herlihy’ego
nominacje:

1970-1979[edytuj | edytuj kod]

1970: Ring Lardner Jr.MASH na podstawie powieści Richarda Hookera
nominacje:

1971: Ernest TidymanFrancuski łącznik na podstawie powieści Robina Moore’a
nominacje:

1972: Mario Puzo, Francis Ford CoppolaOjciec chrzestny na podstawie powieści Mario Puzo
nominacje:

1973: William Peter BlattyEgzorcysta na podstawie własnej powieści
nominacje:

1974: Francis Ford Coppola, Mario PuzoOjciec chrzestny II na podstawie powieści Ojciec chrzestny Mario Puzo
nominacje:

1975: Bo Goldman, Laurence HaubenLot nad kukułczym gniazdem na podstawie powieści Kena Keseya
nominacje:

1976: William GoldmanWszyscy ludzie prezydenta na podstawie książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda
nominacje:

1977: Alvin SargentJulia na podstawie powieści Pentimento Lillian Hellman
nominacje:

1978: Oliver StoneMidnight Express na podstawie książki Billy’ego Hayesa i Williama Hoffera
nominacje:

1979: Robert BentonSprawa Kramerów na podstawie powieści Avery’ego Cormana
nominacje:

1980-1989[edytuj | edytuj kod]

1980: Alvin SargentZwyczajni ludzie na podstawie powieści Judith Guest
nominacje:

1981: Ernest ThompsonNad Złotym Stawem na podstawie własnej sztuki
nominacje:

1982: Costa Gavras, Donald StewartZaginiony na podstawie powieści Thomasa Hausera
nominacje:

1983: James L. BrooksCzułe słówka na podstawie powieści Larry’ego McMurtry’ego
nominacje:

1984: Peter ShafferAmadeusz na podstawie własnej sztuki
nominacje:

1985: Kurt LuedtkePożegnanie z Afryką na podstawie wspomnień Isaka Dinesena, książki Errola Trzebińskiego Silence Will Speak oraz Judith Thurman Isak Dinesen: The Life of a Storyteller
nominacje:

1986: Ruth Prawer JhabvalaPokój z widokiem na podstawie powieści Edwarda Morgana Forstera
nominacje:

1987: Bernardo Bertolucci, Mark PeploeOstatni cesarz na podstawie autobiografii Puyi
nominacje:

1988: Christopher HamptonNiebezpieczne związki na podstawie powieści Pierre’a Choderlosa de Laclos i własnej adaptacji teatralnej
nominacje:

1989: Alfred UhryWożąc panią Daisy na podstawie własnej sztuki
nominacje:

1990-1999[edytuj | edytuj kod]

1990: Michael BlakeTańczący z wilkami na podstawie własnej powieści
nominacje:

1991: Ted TallyMilczenie owiec na podstawie powieści Thomasa Harrisa
nominacje:

1992: Ruth Prawer JhabvalaPowrót do Howards End na podstawie powieści Edwarda Morgana Forstera
nominacje:

1993: Steven ZaillianLista Schindlera na podstawie powieści Thomasa Keneally’ego
nominacje:

1994: Eric RothForrest Gump na podstawie powieści Winstona Grooma
nominacje:

1995: Emma ThompsonRozważna i romantyczna na podstawie powieści Jane Austen
nominacje:

1996: Billy Bob ThorntonBlizny przeszłości na podstawie własnej sztuki
nominacje:

1997: Curtis Hanson, Brian HelgelandTajemnice Los Angeles na podstawie powieści Jamesa Ellroya
nominacje:

1998: Bill CondonBogowie i potwory na podstawie powieści Christophera Brama Ojciec Frankensteina
nominacje:

1999: John IrvingWbrew regułom na podstawie własnej powieści Regulamin tłoczni win
nominacje:

2000-2009[edytuj | edytuj kod]

2000: Stephen GaghanTraffic na podstawie serialu telewizyjnego
nominacje:

2001: Akiva GoldsmanPiękny umysł na podstawie biografii Sylvii Nasar
nominacje:

2002: Ronald HarwoodPianista na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana
nominacje:

2003: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter JacksonWładca Pierścieni: Powrót Króla na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena
nominacje:

2004: Alexander Payne, Jim TaylorBezdroża na podstawie powieści Rexa Picketta
nominacje:

2005: Larry McMurtry, Diana OssanaTajemnica Brokeback Mountain na podstawie opowiadania E. Annie Proulx
nominacje:

2006: William MonahanInfiltracja na podstawie scenariusza filmu Infernal Affairs: Piekielna gra
nominacje:

2007: Joel i Ethan CoenTo nie jest kraj dla starych ludzi na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego
nominacje:

2008: Simon BeaufoySlumdog. Milioner z ulicy na podstawie powieści Vikasa Swarupa
nominacje:

2009: Geoffrey FletcherHej, skarbie na podstawie powieści Push Sapphire’y
nominacje:

2010-2019[edytuj | edytuj kod]

2010: Aaron SorkinThe Social Network; na podstawie książki Miliarderzy z przypadku Bena Mezricha

2011: Alexander Payne, Nat Faxon i Jim RashSpadkobiercy; na podstawie powieści Kaui Hart Hennings

2011: Chris TerrioOperacja Argo; na podstawie książki The Master of Disguise Tony'ego Mendeza

Przypisy

  1. Od roku 1929 do roku 1932 Oscarami nagradzano tytuły, które miały premierę w okresie między 1 sierpnia a 31 lipca roku następnego (Na przykład Oscary1927/28 były rozdane w 1929 roku filmom, które miały premierę między 1 sierpnia 1927 a 31 lipca 1928 roku). Od roku 1930 do roku 1932 Oscary przyznawano w tym samym roku, w którym kończył się okres premier (Z tym, że w kwietniu 1930 przyznano Oscary za okres 1 sierpnia 1928 – 31 lipca 1929 roku, ale już w listopadzie 1930 roku przyznano Oscary za okres 1 sierpnia 1929 – 31 lipca 1930 i tak co listopad do listopada 1932). W 1932 roku wprowadzono nowy okres, tj. między 1 stycznia a 31 grudnia, jednakże decyzja ta spowodowała, że Oscarami 1932/33 były w 1934 roku nagradzane filmy, które miały premierę w okresie między 1 sierpnia 1932 a 31 grudnia 1933 roku. Od 1935 roku Oscary są przyznawane filmom, które miały premierę w roku poprzedzającym rozdanie Oscarów (np. w roku 2001 przyznawano Oscary za rok 2000).