Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae
Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw
Godło
Ilustracja
Auditorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Dewiza Soli Deo
Data założenia 3 września 1999
Typ państwowa
Patron kardynał Stefan Wyszyński
Państwo  Polska
Adres ul. Dewajtis 5
01-815 Warszawa
Liczba pracowników
• naukowych
ponad 1100[1]
760[1]
Liczba studentów ok. 10 000[2]
Rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie”
Ziemia52°17′42″N 20°57′35″E/52,295000 20,959722
Strona internetowa

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) (łac. Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae) – polski uniwersytet państwowy powstały na bazie Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. UKSW jest publiczną uczelnią, która daje możliwość kształcenia w różnych dziedzinach nauki: od kierunków humanistyczno-społecznych po ścisłe, przyrodnicze a od 2019 roku także medyczne.

Uniwersytet posiada 12 wydziałów zlokalizowanych w dwóch kampusach w warszawskiej dzielnicy Bielany: przy ulicach Dewajtis oraz Wóycickiego. Studenci mają do wyboru ponad 40 kierunków studiów, w tym m.in. kierunek lekarski, psychologię, prawo, dziennikarstwo, inżynierię środowiska, filologię włoską czy ekonomię.

W ostatnich latach uniwersytet przekształca się w nowoczesne centrum naukowo-badawcze. W 2016 na kampusie przy ul. Wóycickiego powstało Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW. Zajęcia praktyczne dla studentów nauk ścisłych i medycznych odbywają się w kilkudziesięciu laboratoriach badawczych oraz salach do pracy koncepcyjnej. Uniwersytet dysponuje także m.in. nowoczesną halą sportową, studiem radiowo-telewizyjnym oraz symulatorem samochodu osobowego do badań w Instytucie Psychologii.

W 2019 uzyskał wyróżnienie Komisji Europejskiej „HR Excellence in Research”, potwierdzające przestrzeganie zasad Europejskiej Karty Naukowca[3]. Ponadto wszystkie wydziały uczelni znajdują się pod nadzorem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nad czterema z nich (Teologicznym, Filozofii Chrześcijańskiej, Prawa Kanonicznego oraz Studiów nad Rodziną) dodatkowy nadzór sprawują władze kościelne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka Główna UKSW - kampus Dewajtis
Auditorium Maximum na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3 (bud. 21) - kampus Wóycickiego

W 1954 zlikwidowano Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostały one przekształcone w Akademię Teologii Katolickiej (ATK), natomiast usunięty z UW Wydział Teologii Ewangelickiej stał się podstawą utworzenia wielowyznaniowej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). W tym samym roku z klasztoru pokamedulskiego znajdującego się na terenie warszawskich Bielan zostali wysiedleni marianie, a nowo powstałej ATK został przyznany opuszczony klasztor.

Akademia Teologii Katolickiej była uczelnią państwową, utworzoną decyzją ówczesnej Rady Ministrów. Ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym wydziały teologiczne powinny być utworzone lub zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, powstanie nowej uczelni zostało źle przyjęte przez środowisko kościelne. Prymas Stefan Wyszyński, ówczesny arcybiskup warszawski, w latach 1953–1956 przebywał w areszcie. Po odzyskaniu wolności nie zaakceptował uczelni od razu. Dopiero od 1960, za zgodą Stolicy Apostolskiej, respektował Akademię i uważał się za wielkiego kanclerza uczelni. Pełne prawa kościelne Akademia Teologii Katolickiej uzyskała w 1989, stając się odtąd uczelnią jednocześnie państwową i kościelną.

W 1954 na Akademii Teologii Katolickiej zatrudnionych było 60 nauczycieli akademickich. Studiowało w niej 415 studentów. Miała ona trzy wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej. Uczelnia była w pełni finansowana przez państwo. Na studia wolno było przyjmować studentów w liczbie ściśle określonej przez władze PRL. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku liczba studentów znacząco wzrosła. W 1987 z części Wydziału Teologicznego został utworzony Wydział Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych.

Dalszy rozwój uczelni nastąpił w latach dziewięćdziesiątych: zwiększyła się liczba profesorów i studentów, otwarto nowe kierunki studiów. Zmiany na uczelni umożliwiły przekształcenie jej w uniwersytet. Nastąpiło to 3 września 1999. Uniwersytet otrzymał imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Baza akademicka[edytuj | edytuj kod]

UKSW prowadzi zajęcia w dwóch głównych kampusach: przy ul. Dewajtis 5 na Bielanach - kampus Dewajtis (w Lesie Bielańskim) oraz przy ul. Wóycickiego 1/3 na Młocinach - kampus Wóycickiego. W pierwszym z nich oprócz sal dydaktycznych mieszczą się Biblioteka Główna oraz siedziba władz uczelni.

Kampus na Młocinach jest w ciągłej rozbudowie. 14 lutego 2008 roku została otwarta na nim pierwsza część Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – Auditorium Maximum (budynek nr 21), gdzie znajdują się sale wykładowe, pracownie i stołówka studencka. W lutym 2009 oddany do użytku został budynek nr 23, w którym odbywają się zajęcia Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych, Filozofii Chrześcijańskiej oraz Biologii i Nauk o Środowisku. W 2015 otwarto nowo wybudowane Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych (budynek 24)[4]. W 2020 oddano do użytku nowoczesną halę sportową[5]. Obecnie trwa budowa siedziby Wydziału Medycznego. Collegium Medicum oraz Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego (MCB) w Dziekanowie Leśnym[6] .

Do kampusu przy ul. Wóycickiego można dojechać kilkoma liniami autobusowymi[7], do kampusu przy ul. Dewajtis trzeba przejść około 1,1 kilometra od przystanku tramwajowego[7][8].

Władze w kadencji 2020-2024[edytuj | edytuj kod]

 • ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – rektor
 • dr hab. Anna Fidelus prof. ucz. – prorektor ds. studenckich i kształcenia[9]
 • ks. dr hab. Marek Stokłosa prof. ucz. –– prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej
 • prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior - prorektor ds. medycznych

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

ATK[edytuj | edytuj kod]

UKSW[edytuj | edytuj kod]

Doktorzy honoris causa[edytuj | edytuj kod]

ATK[edytuj | edytuj kod]

UKSW[edytuj | edytuj kod]

Studenci i pracownicy[edytuj | edytuj kod]

W roku akademickim 2020/2021 na UKSW studiuje około 10 tysięcy studentów, zatrudnionych jest ok. 800 nauczycieli akademickich. Pracowników zatrudnionych w bibliotece, administracji i obsłudze jest 300.

Na uczelni działa wiele organizacji studenckich, między innymi Samorząd Studentów, Niezależne Zrzeszenie Studentów UKSW, Erasmus Student Network UKSW czy koła naukowe.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wydziały i kierunki studiów[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego obecnie ma dwanaście wydziałów i ponad czterdzieści kierunków studiów. Są to:

 1. Instytut Nauk Teologicznych: teologia (teologia ogólna, nauczycielsko-katechetyczna, misjologia, coaching i mediacje społeczne, turystyka krajów biblijnych), religioznawstwo
 2. Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, teologia (edukacja medialna i dziennikarstwo)
 1. Instytut Filozofii: filozofia, philosophy and culture of East-Central Europe
 2. Instytut Psychologii: psychologia
 3. Centrum Ekologii i Ekofilozofii: ochrona środowiska, sustainability studies
 1. Instytut Archeologii: archeologia, zarządzanie dziedzictwem kulturowym
 2. Instytut Historii Sztuki: historia sztuki, ochrona dóbr kultury i środowiska
 3. Instytut Historii: historia, historia (historia cywilizacji śródziemnomorskiej)
 1. Instytut Nauk o Polityce i Administracji: politologia, europeistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne
 2. Instytut Socjologii: socjologia, praca socjalna
 3. Instytut Ekonomii i Finansów: ekonomia
 1. Instytut Filologii Polskiej: filologia polska
 2. Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa: filologia klasyczna, filologia włoska, kulturoznawstwo, muzeologia
 1. Instytut Chemii: chemia
 2. Instytut Informatyki: informatyka
 3. Instytut Matematyki: matematyka
 4. Katedra Fizyki: fizyka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b [1]
 2. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2013 r.”, s. 80, 2014. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163. 
 3. UKSW, UKSW, uksw.edu.pl [dostęp 2017-09-23].
 4. www.mclnp.uksw.edu.pl, www.mclnp.uksw.edu.pl [dostęp 2021-01-26].
 5. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centrum Sportu UKSW otwarte      , uksw.edu.pl [dostęp 2021-01-26].
 6. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW, uksw.edu.pl [dostęp 2021-01-26].
 7. a b Rozkłady jazdy [dostęp 2020-01-19] (pol.).
 8. UKSW to UKSW 03, UKSW to UKSW 03 [dostęp 2020-01-19].
 9. Prorektorzy. uksw.edu.pl. [dostęp 2016-10-04].
 10. Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa UKSW Pani prof. dr hab. Teresie Michałowskiej. UKSW. [dostęp 2014-04-27].
 11. Ksiądz Profesor Kazimierz Popielski otrzymał tytuł doktora honoris causa UKSW. UKSW. [dostęp 2014-04-27].
 12. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Doktorzy Honoris Causa, uksw.edu.pl [dostęp 2017-09-23].
 13. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – O. Lombardi Doktorem honoris causa UKSW, uksw.edu.pl [dostęp 2017-10-24].
 14. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Doktorat hc dla prof. Margaret Archer, uksw.edu.pl [dostęp 2017-11-23].
 15. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Święto Naszego Uniwersytetu, uksw.edu.pl [dostęp 2019-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]