Ekspres Hogwart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokomotywa użyta jako Ekspres Hogwart
Peron numer 9¾ na stacji kolejowej King’s Cross

Ekspres Londyn-Hogwartpociąg ciągnięty przez lokomotywę parową wiozący uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart z cyklu Harry Potter autorstwa Joanne Kathleen Rowling.

Odjazd[edytuj | edytuj kod]

Ekspres Hogwart odjeżdżał co roku 1 września ze stacji King’s Cross z peronu dziewięć i trzy czwarte zawsze o godzinie 11:00. Przejście na peron numer dziewięć i trzy czwarte znajdowało się między peronami 9 i 10. Przechodziło się na niego przez barierkę między tymi właśnie peronami (w filmach był to filar). Mugole nie mogli się tam dostać. W tomie Harry Potter i Komnata Tajemnic Zgredek zaczarował przejście na peron, przez co Harry Potter i Ron Weasley nie mogli wsiąść do Ekspresu i polecieli Fordem Anglia pana Weasleya, czyli taty Rona.

Wygląd i inne[edytuj | edytuj kod]

Ekspres Hogwart to ogromna czerwono-czarna lokomotywa. Przedział dla prefektów zlokalizowany był z przodu pociągu. W pociągu pewna czarownica sprzedaje również słodycze.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Lokomotywa Hogwart-Londyn podczas jazdy nigdy się nie zatrzymuje. Wyjątek nastąpił w 3 tomie, gdy dementorzy sprawdzali pociąg. Ekspres Hogwart zatrzymuje się na stacji w Hogsmeade. Wszyscy wysiadają, a Hagrid woła do siebie pierwszoroczniaków. Studenci pozostałych lat wsiadają do powozów ciągniętych przez testrale.