Przejdź do zawartości

Harsiese I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harsiese I
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

XXII dynastia

Ojciec

Szeszonk II

Matka

Nestanebtaszeru

Harsiese I – władca starożytnego Egiptu, zaliczany do XXII dynastii libijskiej[1], panował prawdopodobnie około 865 roku p.n.e.[1]

Był synem wielkiego kapłana Amona Szeszonka, późniejszego Szeszonka II i Nestanebtaszeru.

Prawdopodobnie w latach 874-860 p.n.e. sprawował funkcję kapłana Amona lub wielkiego kapłana Amona w Tebach. W tym czasie władzę królewską sprawował Osorkon II, którego stolica było Tanis. Osorkon II wyraził zgodę na objęcie droga sukcesji stanowiska Wielkiego Kapłana Amona przez syna Szeszonka II – właśnie Harsiese I.

W czwartym roku panowania Osorkona w Tanis, Harsiese ogłosił się królem w Tebaidzie, przyjmując królewską tytulaturę. Panował prawdopodobnie do 850 roku p.n.e. przez kilkanaście lat łącząc władzę kapłańską i królewską. Władzę kapłańską objął po nim jego syn, którego istnienie poświadczyły znaleziska wyposażenia grobowego z Koptos. Istnieją hipotezy mówiące, że Harsiese nigdy nie osiągnął godności wielkiego kapłana Amona, lecz był tylko jednym z grona kapłanów i funkcję tę sprawował już od końca panowania Takelota I, w czasach gdy Wielkimi Kapłanami Amona byli bracia Takelota: Juwelot i Smendes.

Tytulatura

[edytuj | edytuj kod]
Królewski Protokół
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
N5S1L1M17Y5
N35
U21
N35
trl.: Hedż-cheper-Re Setepen-Amon
tłum.: Świetliste-są-przejawy-Re Wybrany-przez-Amona
nomen lub imię rodowe:
G39N5
M17Y5
N35
N36
G5H8
Z1
X1Q1
trl.: Harsiese-MeriAmon
tłum.: Horus-syn-Izydy-ukochany-przez-Amona

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Richard J. Long, The Excavations at Mut al-Kharab II: The Third Intermediate Period in the Western Desert of Egypt, Oxbow Books, 3 grudnia 2021, s. 8, ISBN 978-1-78925-716-8 [dostęp 2023-06-29] (ang.).