Userkare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Userkare
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Okres

XXIV wiek p.n.e.

Poprzednik

Teti (faraon)

Następca

Pepi I

Dane biograficzne
Dynastia

VI dynastia

Userkare – władca starożytnego Egiptu z VI dynastii

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

Świadectwa panowania[edytuj | edytuj kod]

Panowanie jego jest potwierdzone przez Listę z Abydos, Kanon Turyński i zabytki z epoki, w tym pieczęcie cylindryczne i miedziane ciosło z nazwą grupy robotników „Userkare jest kochany” z X nomu górnoegipskiego, najprawdopodobniej pracujących przy budowie grobowca władcy. Nic nie wspomina o nim Lista z Sakkary i Maneton.

Pochodzenie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Panowanie jego było krótkotrwałe. Niewykluczone, że był on uzurpatorem, którego panowanie poprzedzało panowanie Pepiego I (Helck) lub pokrywało się z pierwszymi latami panowania tego władcy i może też z tych powodów Userkare nie został wspomniany przez Manetona (Kwiatkowski). Mógł też współrządzić z królową Iput, która pełniła obowiązki regentki tuż po śmierci męża, czyli w okresie małoletności swojego syna (Grimal). Matką Userkare mogła być Chentkaus II, z której zespołu grobowego Pepi I zabrał bloki skalne do budowy swojej świątyni grobowej (Munro). Mogło to potwierdzać tezę, według której Userkare był uzurpatorem, w związku z czym on i wszystkie osoby z nim związane miały być wymazane z pamięci potomnych.

Wezyrowie[edytuj | edytuj kod]

Powyższą tezę potwierdzać również może fakt, że imię i wizerunki wezyra Userkare, Seszemnefera, zostały za czasów Pepiego wymazane, a królewski kartusz Userkare na architrawie Mehiego został zastąpiony kartuszem Tetiego. Nie wyklucza się, że ta chęć wymazania z pamięci tego wezyra wiąże się z czymś innym – jego udziałem w spisku przeciwko Pepiemu I (Kanawati).

Innym znanym wezyrem z czasów Userkare był Merefnebef, którego grobowiec w dobrym stanie odkryli w 1997 r. polscy archeolodzy pod kierownictwem prof. Karola Myśliwca.

Grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Miejsce pochówku Userkare nie zostało do tej pory odnalezione.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]