Senachtenre Ahmose

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Senachtenre Ahmose
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

XVII dynastia

Ojciec

Antef VII

Żona

Tetiszeri

Dzieci

Sekenenre Tao

Senachtenre Ahmose (wcześniej znany jako Senachtenre Tao I) – faraon, władca starożytnego Egiptu z XVII dynastii tebańskiej, z końca Drugiego Okresu Przejściowego. Syn Antefa VII.

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

Panował prawdopodobnie w latach:

  • 1594-1592 p.n.e. lub
  • 1559-1558 p.n.e. lub
  • 1548-1545 p.n.e.

Jego Wielką Małżonką była Tetiszeri, ze związku z którą urodził się jego syn i następca, Sekenenre Tao. Istnieje niewiele śladów panowania tego władcy. Są to: odcisk pieczęci z jego imieniem tronowym, znaleziony w Dra Abu al-Naga, kartusz z jego imieniem na tablicy ofiarnej z Teb, obecnie znajdującej się w muzeum w Marsylii, oraz jego wizerunek w jednym z grobowców w Deir el-Medina.

Imię władcy[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie wzmianki w Papirusie Abbott przez lata uznawano, że imię własne króla (nomen) brzmiało Tao. W roku 2012 egiptolog Sébastien Biston-Moulin opublikował inskrypcje hieroglificzne odkryte na węgarze pochodzącym ze spichlerza świątyni Amona w Karnaku. Napis na nim wymienia tytulaturę władcy i ujawnia jego nomen: Ahmose[1]. To samo imię nosił Ahmose I, wnuk Senachtenre, założyciel XVIII dynastii, który wypędził Hyksosów z Egiptu. Drzwi wykonane prawdopodobnie na zlecenie samego Senachtenre, zostały później wykorzystane ponownie i odkryte w fundamentach budowli przylegającej do świątyni Ptaha w Karnaku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sébastien Biston-Moulin: Le roi Sénakht-en-Rê Ahmès de la XVIIe dynastie. "Égypte Nilotique et Méditerranéenne" 5, 2012, s. 61-71.