Ramzes V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ramzes V
władca starożytnego Egiptu
Okres panowania od 1145 p.n.e.
do 1142 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia XX dynastia
Ojciec Ramzes IV (?)
Żona Tauerettel,
Henutuati
Imiona Ramzesa V hieroglifami
Nomen Ramessisu

Amonherchopszef-MeriAmon
(egip. Zrodzony-z-Re
Amon-jest/włada-jego-potężnym-ramieniem

Kochający-Amona)

G39 N5
<
N5 C2 C12 N36
I9
S29 F31 M23
>
Prenomen User-Maat-Re Secheperen-Re
(egip. Potężna-jest-Sprawiedliwość/Harmonia-Re)
M23
X1
L2
X1
<
N5 F12 C10 S29 L1 N5 N35
>
Imię horusowe Ka-nechat-Men-Maat
(egip. Byk-potężny-wieczny-jak-Maat)
E1
D44
C10 O25

Ramzes V Amonherchopszef I - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1145-1142 p.n.e. Po śmierci swego poprzednika wstąpił na tron w wieku około kilkunastu lat. Był prawdopodobnie synem Ramzesa IV lub też, według innych ocen, był synem Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Poślubił co najmniej dwie kobiety: Tauerettel i Henutuati.

Zachowały się nieliczne źródła egipskie, mówiące o dokonaniach Ramzesa, jego działalności budowlanej i wewnątrzpaństwowej. Wiemy, że rozkazał otworzyć ponownie kamieniołom w Gebel el-Silsile i kopalnie na Synaju. Rozkazał wznieść własną świątynię grobową oraz świątynie w Heliopolis i Buhen. Z czasów jego panowania pochodzi również tekst dotyczący podatków, na Papirusie Wilbour, dziś znajdujący się w Muzeum Brooklyńskim. Przypuszcza się, że za czasów jego panowania szerzyła się biurokracja i korupcja, o czym mówi inny tekst z Papirusu Turyńskiego nr 1887, dotyczący skandalu finansowego, w który zamieszani byli kapłani z Elefatyny.

Jedynym źródłem wiedzy o samym Ramzesie jest jego mumia. Ramzes V pochowany został w Królewskiej Nekropoli w Dolinie Królów. W czasach rabunków, pod koniec XX dynastii, mumia króla została przeniesiona do skrytki w grobowcu (KV35) Amenhotepa II, gdzie została odnaleziona przez Victora Loreta w 1898 r. Z bandaży odwinięta została w 1905 roku przez doktora Smitha. Już z pobieżnych badań wysnuto wniosek, iż przyczyną śmierci młodocianego króla była ospa. Ślady tej choroby odkryto na całym ciele władcy. Choroba zapewne pod koniec życia Ramzesa, przeszła w ostre stadium, na co mogą wskazywać liczne ślady krost na twarzy. Mumia obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.


Poprzednik
Ramzes IV
HekaNemesNechacha PioMs.svg Nowe Państwo Tebańskie
Ramzes V – XX dynastia

1145–1142 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Ramzes VI