Dżer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dżer
faraon Egiptu
Poprzednik

Aha

Następca

Dżet

Dane biograficzne
Dynastia

I dynastia

Ojciec

Aha

Żona

Herneit

Dzieci

Dżet

Hieroglif oznaczający imię władcy

Dżer – drugi bądź trzeci władca starożytnego Egiptu z I dynastii.

Lata panowania:

  • 3100-3055 p.n.e. (Grimal)
  • 2999-2952 p.n.e. (Kwiatkowski)
  • 2980-2960 p.n.e. (Schneider)

Jego imiona:

Był synem króla Aha i jednej z pomniejszych żon (lub konkubiny), Chenedhapi.

Jego panowanie było okresem silnego rozwoju sztuki, rzemiosła, nauki i medycyny, a on sam posiadał opinię wielkiego medyka. Stworzył pisma o leczeniu dolegliwości, które były używane przez 3000 lat po jego śmierci.

W połowie swojego panowania podbił kraj Sedżet (najprawdopodobniej Synaj lub Palestyna). Walczył także z Nubijczykami i Libańczykami w delcie Nilu. Wiele wzmianek o nim jest zapisanych na tabliczkach z drewna i kości słoniowej. Jedna z nich pokazuje łodzie płynące w kierunku miast Delty Sais i Buto (wczesnej stolicy Dolnego Egiptu), inna zaś opisuje składanie ofiar z ludzi.

Rządził w sumie od 20 do 57 lat (według różnych źródeł i szacunków). W jego grobowcu w Umm el-Qaab w Abydos znaleziono szczątki 300 poddanych, którzy zostali zabici, aby służyć mu w przyszłym życiu (ta tradycja została wkrótce porzucona, a ludzi zastąpiono figurkami uszebti).

Od czasów Średniego Państwa wierzono, że w jego grobowcu spoczywa ciało Ozyrysa, a król Chendżer z XIII dynastii kazał wybudować tam posąg i miejsce to stało się centrum pielgrzymek.

Jego żona Herneit została pochowana w Sakkarze.