Przejdź do zawartości

Merenre II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Merenre II
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Poprzednik

Pepi II

Następca

Nitokris

Dane biograficzne
Dynastia

VI dynastia

Ojciec

Pepi II

Matka

Neit

Żona

Nitokris

Merenre II (Antiemsaf II, Nemtiemsaf II, Merenre II Antiemsaf, Merenre II Nemtiemsaf) – władca starożytnego Egiptu z okresu Starego Państwa, z VI dynastii. Przez niektórych autorów (Schneider) nazywany Antiemsafem lub Nemtiemsafem (na skutek rozbieżności w odczytywaniu tego imienia), gdyż według nich imię Merenre jest nieprawidłową formą imienia tronowego, spowodowaną prawdopodobnie błędem starożytnego pisarza przy przepisywaniu tekstów.

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Merenre był synem faraona Pepiego II i jego przyrodniej siostry a zarazem żony – Neit (córki Pepiego I i Anchnesmerire I). Żoną Merenre była królowa Nitokris.

Rządy[edytuj | edytuj kod]

Według Papirusu turyńskiego i Listy Królów z Abydos pomiędzy Pepim II a Nitokris w Egipcie rządziło 5 lub 3 władców. Byli oni najprawdopodobniej synami Pepiego II. Rezydowali w Memfis. W trakcie ich panowania postępował upadek kraju – pogłębiał się kryzys gospodarczy, szczególnie rolnictwa, spowodowany niskimi wylewami Nilu, nasilały się walki o wpływy i władzę między poszczególnymi nomarchami, a władza centralna stopniowo traciła swój autorytet.

Jednym z tych władców był Merenre II. Jego rządy trwały krótko, zaledwie jeden rok. Zgodnie z tradycją antyczną został on zamordowany, a jego śmierć została pomszczona przez Nitokris, która potem sama popełniła samobójstwo. Część badaczy uważa, że jest to tylko legenda. Jedynym dokumentem pozostałym z czasów rządów Merenrego jest dekret chroniący kult babki władcy Anchnesmerire I i matki Neit, który zachował się w zespole grobowym Neit w południowej Sakkarze. Miejsce pochówku władcy jak dotąd nie zostało odnalezione.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
S29HASHN16
N16
trl.: S...-taui
tłum.: Ten-który...Oba-Kraje
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
N5U7
N35
G39G17V16
I9
trl.: Meren-Re Dżefaemsaf
tłum.: Ukochany-przez-Re Dżefa-go-chroni
nomen lub imię rodowe:
G39N5
G10G17V18I9
trl.: Antiemsaf
tłum.: Anti-go-chroni

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]