Senuseret II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Senuseret II
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia XII dynastia
Miejsce spoczynku piramida Senusereta II
Ojciec Amenemhat II
Dzieci Senuseret III
Imiona Senusereta II hieroglifami
Nomen Senuseret
(egip. Człowiek potężnej Pani (Hathor))
G39 N5
<
F12 S29 D21
X1
O34
N35
>
Prenomen Cha-cheper-Re
(egip. Objawiona-postać-Re)
M23
X1
L2
X1
<
N5 N28 L1
>
Imię horusowe Seszemutaui
(egip. Horus-który-przewodzi-Obu-Krajom)
S29 T32 G43 N16
N16
Nebty Sacha-Maat
(egip. Ten-który-sprawia-Maat)
G16
S29 N28
D36
Y1
Aa11
D36
X1
H6
Złoty Horus Sehetep-Neczeru
(egip. Ten-który-uspokaja-bogów)
G8
R4
R8A

Senuseret II – władca starożytnego Egiptu XII dynastii, z okresu Średniego Państwa. Prawdopodobnie panował od 1882 roku p.n.e. wraz z ojcem Amenemhatem II, samodzielnie w latach 1879-1872 p.n.e. oraz wraz z synem - Senuseretem III - kilka miesięcy przed śmiercią w 1872 roku p.n.e.

Zgodnie z zasadą, wprowadzoną przez Amenemhata I, panowanie Senusereta obejmowało trzy etapy. Koregencję z ojcem, samodzielne rządy oraz przekazanie władzy synowi – koregencję z synem na kilka miesięcy przed śmiercią. W czasie swych rządów wprowadzał kolejne etapy, doskonale zaplanowanej reformy państwa, polegające na wprowadzeniu zarządzania państwem poprzez wysłanników królewskich rezydujących w większych miastach. Działalność Senusereta głównie skupiała się na zagospodarowaniu bagnistych terenów, położonych wokół największej z oaz na Pustyni Zachodniej, oazy Fajum. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji, bagniste tereny zostały przekształcone w żyzne tereny uprawne z licznymi osadami, których mieszkańcy uprawiali: pszenicę, jęczmień i len oraz hodowali bydło i owce. Obszary te stały się najbogatszym rejonem rolniczym Egiptu. W pobliżu jeziora (współczesna jego nazwa brzmi Birket Karun) Senuseret rozkazał wznieść miasto, rodzaj osady dla rzemieślników zatrudnionych przy budowie kompleksu grobowego króla. Pozostałości tej osady usytuowanej na skraju terenów uprawnych i pustynnych (w pobliżu współczesnej osadu arabskiej El-Lahun), odkrył w 1889 roku William Petrie. Miasto to składało się z trzech dzielnic oddzielonych murami, zaplanowanych w równych geometrycznych rzędach. W mieście znajdowała się "dzielnica" być może dla samego władcy i jego świty. Zbudowano tam dwukondygnacyjne luksusowe domy z wieloma pomieszczeniami. Większość jednak stanowiło niewielkie jednopoziomowe domy, przeznaczone dla budowniczych. Drugą, wielką inwestycją w Delcie, zrealizowaną w czasach Senusereta (nie ma na to bezpośrednich przekazów egipskich, a wiedzę o tym zawdzięczamy tradycji greckiej) było przekopanie kanału, łączącego bezpośrednio Deltę z Morzem Czerwonym. Rozmiary kanału pozwalały na przepływanie nim nawet dużych statków i okrętów. Kanał wymagał jednak ciągłych napraw, obsypujących się brzegów. Usprawniał jednak i znacznie skracał komunikację pomiędzy Deltą i morzem.

Piramida Senusereta II w El-Lahun

Senuseret tak mocno był związany z okolicami Fajum, że rozkazał w tym właśnie rejonie, wznieść dla siebie swój kompleks grobowy. Piramida Senusereta II znajduje się około 3 kilometry na północ od El-Lahun, na skraju oazy Fajum.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Amenemhat II
HekaNemesNechacha PioMs.svg Średnie Państwo
Senuseret II – XII dynastia

1879–1872 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Senuseret III