Senuseret II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Senuseret II
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia XII dynastia
Miejsce pochówku piramida Senusereta II
Ojciec Amenemhat II
Dzieci Senuseret III
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Imiona Senusereta II hieroglifami
Nomen Senuseret
(egip. Człowiek potężnej Pani (Hathor))
G39 N5
<
F12 S29 D21
X1
O34
N35
>
Prenomen Cha-cheper-Re
(egip. Objawiona-postać-Re)
M23
X1
L2
X1
<
N5 N28 L1
>
Imię horusowe Seszemutaui
(egip. Horus-który-przewodzi-Obu-Krajom)
S29 T32 G43 N16
N16
Nebty Sacha-Maat
(egip. Ten-który-sprawia-Maat)
G16
S29 N28
D36
Y1
Aa11
D36
X1
H6
Złoty Horus Sehetep-Neczeru
(egip. Ten-który-uspokaja-bogów)
G8
R4
R8A

Senuseret II – władca starożytnego Egiptu XII dynastii, z okresu Średniego Państwa. Prawdopodobnie panował od 1882 roku p.n.e. wraz z ojcem Amenemhatem II, samodzielnie w latach 1879-1872 p.n.e. oraz wraz z synem - Senuseretem III - kilka miesięcy przed śmiercią w 1872 roku p.n.e.

Zgodnie z zasadą, wprowadzoną przez Amenemhata I, panowanie Senusereta obejmowało trzy etapy. Koregencję z ojcem, samodzielne rządy oraz przekazanie władzy synowi – koregencję z synem na kilka miesięcy przed śmiercią. W czasie swych rządów wprowadzał kolejne etapy, doskonale zaplanowanej reformy państwa, polegające na wprowadzeniu zarządzania państwem poprzez wysłanników królewskich rezydujących w większych miastach. Działalność Senusereta głównie skupiała się na zagospodarowaniu bagnistych terenów, położonych wokół największej z oaz na Pustyni Zachodniej, oazy Fajum. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji, bagniste tereny zostały przekształcone w żyzne tereny uprawne z licznymi osadami, których mieszkańcy uprawiali: pszenicę, jęczmień i len oraz hodowali bydło i owce. Obszary te stały się najbogatszym rejonem rolniczym Egiptu. W pobliżu jeziora (współczesna jego nazwa brzmi Birket Karun) Senuseret rozkazał wznieść miasto, rodzaj osady dla rzemieślników zatrudnionych przy budowie kompleksu grobowego króla. Pozostałości tej osady usytuowanej na skraju terenów uprawnych i pustynnych (w pobliżu współczesnej osadu arabskiej El-Lahun), odkrył w 1889 roku William Petrie. Miasto to składało się z trzech dzielnic oddzielonych murami, zaplanowanych w równych geometrycznych rzędach. W mieście znajdowała się "dzielnica" być może dla samego władcy i jego świty. Zbudowano tam dwukondygnacyjne luksusowe domy z wieloma pomieszczeniami. Większość jednak stanowiło niewielkie jednopoziomowe domy, przeznaczone dla budowniczych. Drugą, wielką inwestycją w Delcie, zrealizowaną w czasach Senusereta (nie ma na to bezpośrednich przekazów egipskich, a wiedzę o tym zawdzięczamy tradycji greckiej) było przekopanie kanału, łączącego bezpośrednio Deltę z Morzem Czerwonym. Rozmiary kanału pozwalały na przepływanie nim nawet dużych statków i okrętów. Kanał wymagał jednak ciągłych napraw, obsypujących się brzegów. Usprawniał jednak i znacznie skracał komunikację pomiędzy Deltą i morzem.

Piramida Senusereta II w El-Lahun

Senuseret tak mocno był związany z okolicami Fajum, że rozkazał w tym właśnie rejonie, wznieść dla siebie swój kompleks grobowy. Piramida Senusereta II znajduje się około 3 kilometry na północ od El-Lahun, na skraju oazy Fajum.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Amenemhat II
HekaNemesNechacha PioMs.svg Średnie Państwo
Senuseret II – XII dynastia

1879–1872 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Senuseret III