Sahure

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sahure
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Poprzednik

Userkaf

Następca

Neferirkare I

Dane biograficzne
Dynastia

V dynastia

Miejsce spoczynku

piramida Sahure

Matka

Chentkaus I

Sahure – władca starożytnego Egiptu z V dynastii

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

  • 2496–2483 p.n.e. (Kwiatkowski)
  • 2500–2490 p.n.e. (Schneider)
  • 2458–2446 p.n.e. (Tiradritti, De Luca)

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Był synem Chentkaus I oraz nieznanego ojca, jej pierwszego męża, bratem (bliźniakiem?) swojego następcy Neferirkare I oraz prawdopodobnie młodszym bratem poprzedniego władcy Userkafa.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Według Kanonu Turyńskiego panował 12 lat, Maneton podaje 13 lat rządów tego władcy.

Prowadził liczne zwycięskie wojny w Azji (m.in. ekspedycje przeciwko Beduinom na Synaju) i Libii. Z wypraw tych przywoził znaczne zdobycze: niewolników, bydło, osły, owce. W jego świątyni grobowej zachowały się inskrypcje dotyczące wielkości zdobyczy w Libii oraz zdobycia bliskowschodniego, nieznanego skądinąd miasta Nedia. Niektórzy (Grimal) jednak powątpiewają w te wojny i sądzą, że kontakty z innymi krajami za panowania tego władcy miały głównie podłoże ekonomiczne (eksploatacja złóż na Synaju i na zachód od Asuanu, wyprawy do krainy Punt).

Zachowały się dowody jego działalności dyplomatycznej i negocjacji z obcymi dworami, np. syryjskim (jedna z jego żon mogła być syryjską księżniczką). Zabytki z jego imieniem odnaleziono w Byblos i Dorak w Anatolii, chociaż niektórzy (Helck) sądzą, że tron w Dorak mógł się tam znaleźć w późniejszym okresie.

Prowadził też ożywioną działalność budowlaną. Wybudował, oprócz swojej piramidy, także na pewno świątynię słońca, której jednak do tej pory nie odnaleziono. Kamień z Palermo i jeden z jego kairskich fragmentów wymienia liczne darowizny na cele ofiarne i na budowę posągów i barek.

Wysyłał także wyprawy morskie do krainy Punt po mirrę, kadzidło, elektron i drewno. Wyprawa taka, przedstawiona na reliefie jego świątyni grobowej, jest pierwszą zapisaną wyprawą egipską do Punt, chociaż na pewno takie wyprawy miały miejsce już wcześniej. Zachowały się również świadectwa wyprawy morskiej, prawdopodobnie do Byblos, której towarzyszył wypad w głąb lądu. Za jego czasów flota morska Egiptu była już dobrze rozwinięta, a wyobrażenia morskiego statku egipskiego z jego świątyni grobowej świadczą o rozwiniętej już technice okrętowej i wcześniejszym długim okresie aktywności morskiej Egipcjan.

Piramida Sahure

Piramida[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Piramida Sahure.

Pochowany został w piramidzie w Abusir, pierwszej, jaka tam została wybudowana. Wiadomo o 22 domenach gospodarczych Sahure na potrzeby kultu pośmiertnego.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
V30
N28
G43
trl.: Neb-chau
tłum.: Horus Pan Objawień
nebti lub Należący do Obu Pań:
G16
V30
N28
G43
trl.: Neb-chau
tłum.: Dwie-Panie Objawień
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
N5D61G43
trl.: Sahure
tłum.: Złączony z Re

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]