Przekop Szczytnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przekop Szczytnicki
Ilustracja
stanowisko dolne Śluzy Szczytniki
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo POL województwo dolnośląskie COA.svg dolnośląskie
Początek Górna Odra we WrocławiuHerb wroclaw.svg Wrocław: SiedlecPlac Grunwaldzki
Koniec Stara OdraHerb wroclaw.svg Wrocław: Plac GrunwaldzkiDąbie
Rok budowy 18921897
Typ kanału żeglugowy
Udostępniony dla żeglugi tak
Śluzy Śluza Szczytniki

Przekop Szczytnickikanał wodny (przekop) we Wrocławskim Węźle Wodnym, wybudowany w ramach realizacji inwestycji hydrotechnicznej – budowy nowej drogi wodnej przez Wrocław. Jest on, wraz z odcinkiem Starej Odry i Kanałem Miejskim, elementem drogi wodnej Wrocławski Szlak Miejski[1] (Szlak żeglugowy śródmiejski[2], Droga Wielkiej Żeglugi[3]). Równolegle do kanału, przebiega Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego. Początek kanału znajduje się w 250 km biegu rzeki Odry[2].

Obecny kształt tego kanału jest wynikiem inwestycji hydrotechnicznej prowadzonej we Wrocławiu, w ramach przebudowy drogi wodnej na Odrze prowadzącej do i przez miasto, ale z pominięciem centrum miasta i Śródmiejskiego Węzła Wodnego. Inwestycja ta była przeprowadzona w latach 1892-1897 i polegała na budowie nowego szlaku żeglugowego, głównie pod kątem możliwości przewozu drogą wodną materiałów masowych[3][4], szczególności węgla z Górnego Śląska. W tym celu, częściowo istniejącym wcześniej korytem, służącym do odprowadzenia wód wezbraniowych i powodziowych[a], a częściowo nowym Kanałem Miejskim przeprowadzono nową drogę wodną[3][5][6][4]. Budowa tego przekopu wykreowała powstanie Wyspy Szczytnickiej[7]. Stanowi ona część Stopnia Wodnego Szczytniki, rozdzielając Jaz Szczytniki i Śluzę Szczytniki.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Przebieg Przekopu Szczytnickiego jest następujący:

  • początek – Górna Odra Wrocławska
  • Śluza Szczytniki, początek 0+250 m kanału Przekop Szczytnicki[8]
  • koniec – Stara Odra[b].

Użytkowanie i znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie ten szlak żeglugowy nie ma większego znaczenia transportowego. Długość śluz (Szczytniki – 44,2 m, Miejskiej[c] – 48 m[2], lub 55,80 m[4]), jest zdecydowanie za mała w stosunku do współczesnych standardów. Żegluga transportowa odbywa się przez Kanał Żeglugowy, odcinkiem Starej Odry i Kanał Różanka. Natomiast szlak ten wykorzystany jest do celów turystycznych i rekreacyjnych. Między innymi z Przystani Zwierzynieckiej prowadzone są rejsy przez Przekop Szczytnicki do centrum miasta lub Górną Odrą Wrocławską w kierunku Wyspy Opatowickiej. Awanport górny śluzy na Przekopie Szczytnickim służy jako przystań i zimowisko dla jednostek pływających. W pobliżu kanału znajduje się Politechnika Wrocławska, a także Klub Studencki TAWERNA[d][9].

Ujście przekopu do Starej Odry

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. poprzez przekopy wykonane w XVI wieku
  2. przy akwenie połączonego Przekopu Szczytnickiego i Starej Odry, na przeciwległym brzegu, znajduje się Przystań Zwierzyniecka
  3. położonej na Kanale Miejskim – dalszym odcinku tego szlaku wodnego
  4. Wybrzeże Wyspiańskiego 40, Wrocław

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]