Jaz Opatowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaz Opatowice
Jaz Opatowicki
Ilustracja
Jaz Opatowicki (i Kładka Opatowicka)
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Droga wodna

Górna Odra Wrocławska

Lokalizacja

na 245,035 km Odry

Stopień wodny

Opatowice

Budowa
Lata budowy

1896, 1916, 1985

Dane techniczne
Rodzaj

3 × sektorowy

Długość

96 m

Różnica poziomów

2,46 m

Liczba przęseł

3

Światła przęseł

3 × 32

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Jaz Opatowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Jaz Opatowice”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Jaz Opatowice”
Ziemia51°06′00″N 17°07′16″E/51,100000 17,121111
Jaz Opatowicki (i Kładka Opatowicka)

Jaz Opatowice (Jaz Opatowicki) – jaz z zamknięciem sektorowym, położony we Wrocławiu, wybudowany w ramach Stopnia Wodnego Opatowice w Bartoszowicko–Opatowickim Węźle Wodnym. Jaz piętrzy wody rzeki Odry na jej górnym odcinku, tzw. Górnej Odrze Wrocławskiej. Położony jest w 245,035 km biegu rzeki[1][2]. Obecny jaz, to konstrukcja, której budowa zakończyła się w 1985 roku. W 2012 roku istniejący jaz sektorowy przebudowano na jaz klapowy, jednocześnie rozbudowana została przepławka dla ryb oraz wyremontowano obiekty towarzyszące[potrzebny przypis].

Powyżej niego, około 80 m na wschód, znajduje się stary jaz Opatowice – jaz kozłowo-iglicowy, obecnie zatopiony; ponad wodą widoczny jest zarośnięty filar tego jazu, a sam jaz (kozły) pozostaje złożony na betonowym wale, zabudowanym na dnie rzeki (jaz jest w całości widoczny w czasie niżówki). Jaz ten wybudowany był w ramach II kanalizacji Odry w 1916 roku; posiadał kozły podnoszone za pomocą ruchomej wciągarki linowej. Pojazd ten był mobilny – poruszał się po torze o szerokości 800 mm i stacjonował na terenie obecnie należącym do IMGW[3] (gdy był potrzebny, przetaczano go po szynach przez wał przeciwpowodziowy aż do samego jazu – tam zakotwiczano o wkopane w ziemię stalowe haki i rozpoczynano procedurę podnoszenia kozłów wału – pozostałości po hakach wciąż można znaleźć w trawie przed przyczółkiem jazu). Po 1997 roku wciągarkę odremontowano i ustawiono za bramą bartoszowickiego oddziału IMGW w charakterze pomnika techniki.

Wcześniej istniał tu jaz wybudowany w 1896 roku na Przekopie Bartoszowicko–Szczytnickim wykonanym w latach 15311555[4][5].

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Jaz reguluje stany wody, współpracując z Jazem Bartoszowice[a]:

Na rzece[1]:

Jaz przegradza koryto:

Odra:

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jaz Opatowice jest to jaz trójprzęsłowy, światło każdego z przęseł wynosi 32 m, co daje łącznie 96 m światła dla przepływu wody[1][2][4], długość całkowita konstrukcji wynosi 103,78 m[4]. Spad wynosi 2,00 m[1] (spad przy normalnym piętrzeniu wynosi 2,46 m[4]). Jaz ma możliwość przeprowadzenia przepływu o wielkości 580 m³/s. Został wykonany w technologii żelbetowej. Wyposażony jest w każdym przęśle w zamknięcie sektorowe. W korpusie jazu przebiega podwodna galeria dla potrzeb jego obsługi. Jaz wyposażony jest w kilka systemów: odmrażania, wentylacyjny, odwadniania i płukania. Inne elementy jazu to budynek, w którym znajduje się sterownia jazu, przepławka dla ryb[g], oraz most jazowy[h], udostępniony do ruchu pieszego i rowerowego, zapewniający komunikację z Wyspą Opatowicką[2][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Ścisłe powiązanie funkcjonale stopni wodnych Opatowickiego i Bartoszowickiego sprawia, że część autorów różnych publikacji wyróżnia Stopień Wodny Bartoszowicko-Opatowicki.
 2. Śluza Opatowice, podobnie jak Jaz Opatowice, wchodzi w skład Stopnia Wodnego Opatowice.
 3. Śluza Bartoszowice wchodzi w skład Stopnia Wodnego Bartoszowice.
 4. a b Śluzy Janowice wchodzą w skład Stopnia Wodnego Janowice, położonego przed Wrocławiem.
 5. Obszar tzw. Wielkiej Wyspy; położony na północ od jazu.
 6. Położona na południe od jazu.
 7. W lewym przyczółku jazu.
 8. Oparty na filarach i przyczółkach jazu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Zespół autorski: dr inż. kpt. ż.s. Jacek Trojanowski – kierownik pracy, dr kpt. ż.s. Krzysztof Wos, dr inż. Anna Galor, dr inż. Bogusz Wiśnicki, mgr inż. Marcin Breitsprecher, Analiza potrzeb inwestycyjnych w zakresie żeglugi śródlądowej na rzece Odrze w latach 2007–2013. bip.transport.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]., AKADEMIA MORSKA W SZCZECINIE, INSTYTUT INŻYNIERII TRANSPORTU, Zakład Żeglugi Śródlądowej i Gospodarki Wodnej, SZCZECIN 2006 (dostęp 2009-12-19).
 2. a b c współczesny Jaz Opatowicie na stronie Wratislaviae Amici (dostęp 2009-12-21).
 3. Informacje zamieszczone na opisie wciągarki linowej, ustawionej przy oddziale IMGW w charakterze pomnika.
 4. a b c d e wrosystem.um.wroc.pl: Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, Wrocław 2007, Budowle hydrotechniczne Wrocławskiego Węzła Wodnego (dostęp 2009-12-21).
 5. dawny Jaz Opatowicie na stronie Wratislaviae Amici (dostęp 2009-12-21).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]