Przejdź do zawartości

Kanał Odpływowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Odpływowy
Ilustracja
Kanał Odpływowy podczas wezbrania
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Długość

2,5 km

Początek
Akwen

Odra

Miejsce

Wrocław

Koniec
Akwen

Widawa

Miejsce

Wrocław

Typ kanału

przeciwpowodziowy

brak współrzędnych

Kanał Odpływowy[1] (Przewał Widawski[2]) – kanał we Wrocławiu, stanowiący element zabezpieczenia przeciwpowodziowego miastakanał przeciwpowodziowy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zlokalizowany jest we wschodniej części Wrocławia, pomiędzy osiedlami Strachocin i Swojczyce. Wybudowany został w celu umożliwienia przerzutu części wód wezbraniowych na rzece Odra, do rzeki Widawy i tym samym przeprowadzenia ich poza centrum miasta. Jego długość wynosi ok. 2,5 km. Stanowi on uzupełnienie węzła wodnego Bartoszowice–Opatowice, który umożliwia sterowanie przepływem wód przez Wrocławski Węzeł Wodny[2]. Możliwości kanału w czasie powodzi w 1997 r. były zdecydowanie niewystarczające i wynosiły do 150 m³/s[3][4]. Planowana jest modernizacja tego elementu ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia, poprzez inwestycję polegającą na jego przebudowie, tak aby istniała możliwość przerzucenia 320 m³/s wody wezbraniowej z Odry do Widawy[a][5][6][7], co stanowić ma około 10% ilości wód powodziowych, którą ma mieć możliwość przeprowadzić cały Wrocławski Węzeł Wodny[8]. Odpowiedzialny za modernizację obwałowań na terenie Wrocławia i za budowę przerzutu do rzeki Widawy będzie Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu[9][10] oraz Pełnomocnik Rządu ds. Programu dla Odry 2006[10].

W początkowym biegu kanału znajduje się jaz wlotowy, sterujący przepływem w kanale. Dalej kanał łączy się ze strugą Piskorna. Nad kanałem przerzucone są następujące przeprawy: kładka, most kolejowy i most drogowy (Most Strachociński).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Oprócz przebudowy samego kanału, wymagana jest i planowana, modernizacja kanału Widawy, tak aby mogła odprowadzić 350 m³/s.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]